Spotkanie z Jackiem Sypieniem

1W dniu 1 października 2018 r. odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu interesujące spotkanie z Jackiem Sypieniem z cyklu „Spotkań ze znanymi absolwentami”.

Pan Jacek Sypień ukończył liceum w 1985 r. i jest wychowankiem mgr Marii Piekarskiej oraz kolegą ze szkolnej ławy Wicedyrektor – mgr Barbary Tarczyńskiej. Chociaż uczył się w klasie matematyczno- fizycznej postanowił zgłębiać tajniki historii. Ukończył Wydział Historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1991 r., gdzie studiował także dziennikarstwo. Później, już podczas pracy zawodowej, ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w 2012 r. oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2014).

2

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali Jego wspomnień z lat szkolnych. Nasz gość przedstawił również młodzieży swoją drogę życiową zachęcając do interesowania się regionalizmem, odkrywania dziejów społeczności lokalnej, wzmacniania więzi ze środowiskiem, a przez to budowania szacunku i poszanowania dziedzictwa kulturowego.

3

Młodzież miała niezwykłą okazję poznać człowieka przesiąkniętego historią regionalną, z którą Pan Jacek związał swoje życie. I choć zdobywał różne doświadczenia w szkole (uczył w I LO w Olkuszu historii i WOS), czy w redakcji gazety „Dziennik Polski” (był redaktorem naczelnym Oddziału w Olkuszu), to najbliższa sercu okazała się rodzinna ziemia olkuska. Obecnie pracuje w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu (Biuro Promocji i Informacji Publicznej) i prowadzi olkuski Punkt Informacji Turystycznej przy ul. Floriańskiej.

4

Pan Jacek jest autorem ponad 20 książek, w tym książek z zakresu historii regionalnej: Rabsztyn (1995, 2008, 2012, 2018), Olkuskie historie (1999), Włosi w dziejach ziemi olkuskiej (2007), W orkiestrach siła (2009), Mennica olkuska 1579 - 1601 (2010,2012), Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej (2012,2013), Historia olkuskiej straży pożarnej (2014), Pamięć śladów, śladami pamięci (2015 – współautor), Olkusz i ziemia olkuska podczas I wojny światowej w pamiętnikach Jana Jarno (2014), Dzieje Bukowna (2017 – współautor), Olkusz i ziemia olkuska podczas I wojny światowej w pamiętnikach Jana Jarno, cz. III 1918-20 (2018), a także heraldyki: Herb miejski Olkusza (1996), Gmerki mieszczan olkuskich (2003), Herby powiatu olkuskiego (2008) oraz dziennikarstwa: Gazetkowo (2007), zbiorów reportaży i opowiadań: Olkuskie opowieści (2005), Olkuszanie z pasją (2007), Kot Hansa Hummla (2009). Jest również autorem scenariuszy filmów dokumentalnych: Ocalić od zapomnienia (2006), Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej (2012), Stulecie dzwonnicy olkuskiej (2013), Zamek Rabsztyn (2013).

5

Pan Jacek Sypień jest także założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu, założycielem i redaktorem naczelnym olkuskiego czasopisma „Ilcusiana”, a także pomysłodawcą i organizatorem licznych konkursów i projektów poświęconych historii regionu. W 2009 r. otrzymał wyróżnienie – tytuł Laureata Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

6

Spotkanie po latach stało się okazją do zmotywowania uczniów do własnego rozwoju, poszukiwania interesujących tematów, poznawania rodzimej historii i rozwijania pasji. Spotkanie zorganizowały: Dyrektor – mgr Irena Majda, Wicedyrektoor – mgr Barbara Tarczyńska, mgr Bogusława Wajdzik

I LO w Olkuszu

7

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!