Srebrne Miasto inspiruje

plener srebrne2

 

Przez ponad tydzień w Olkuszu gościło siedemnastu artystów z czterech państw - Polski, Słowacji, Słowenii i Gruzji. Na jubileuszowy X Międzynarodowy Plener Malarski "Srebrne Miasto" Olkusz 2014 zostali zaproszeni przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Plenery malarskie stały się już artystyczną tradycją w naszym mieście, podobnie jak coroczne wernisaże poplenerowe. Efekty prac wszystkich plenerowiczów poznamy w grudniu na zbiorowej wystawie.

Kierowana przez Stanisława Stacha Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu po raz pierwszy zorganizowała plener malarski w 2004 roku. Wówczas zostali zaproszeni artyści z Polski, a już w roku następnym, i tak zostało do dzisiaj, do Olkusza zjeżdżają cenieni artyści z różnych państw. Dla twórców plener jest szansą na poznanie nowego środowiska artystycznego, miejsc, wymianę doświadczeń i poszukiwania inspiracji. Z kolei dla miasta i Galerii jest to wydarzenie bardzo prestiżowe, promujące okolicę. Powstałe podczas pleneru prace są przekazywane na rzecz olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej, która na chwilę obecną może się poszczycić bogatym zbiorem, rzadko spotykanym w miastach wielkości Olkusza, prac w różnych technikach, podpisanych rękoma wybitnych malarzy, rysowników i grafików. Wśród przeszło 300 prac sporą część stanowią właśnie prace powstałe na plenerach „Srebrne Miasto”.

 

Plenery międzynarodowe są nierzadko zderzeniem artystycznych wizji i różnych estetyk. Dla osób otwartych na „nowe” stanowią impuls do działania i tworzenia nowych kreacji. - W olkuskim plenerze uczestniczę po raz trzeci i za każdym razem przywiozłem z waszego miasta coś innego, za każdym razem zwracałem uwagę na inne aspekty. W tej imprezie na pewno dużym walorem jest bogactwo miejsc, które zwiedzamy. To jest niesamowity ładunek emocji nie tylko dla pejzażystów, ale również dla tych, którzy nie przepadają za pejzażami. Te miejsca po prostu inspirują – uważa prof. Tadeusz Błoński, od kilku dekad mieszkający w Słowacji polski artysta. - Podczas plenerowych spotkań najważniejsi są ludzie, których spotykamy - inni artyści i mieszkańcy. To te spotkania właśnie powodują, że przez pryzmat drugiego człowieka można dowiedzieć się czegoś o sobie samym – dodaje.

Przewidziany w tym roku program rzeczywiście był bardzo urozmaicony. Goście zwiedzili Olkusz i jego najbliższą okolicę, ale również Ojców, Pieskową Skałę, Ogrodzieniec, Pustynię Błędowską, czy też Rabsztyn. W Krakowie oglądali między innymi wystawy w Muzeum Narodowym - Stanleya Kubricka i Maksymiliana Gierymskiego. Niemal jednogłośnie za najbardziej emocjonujące przeżycie artyści uznali zjazd do Kopalni „Pomorzany”. Podczas pleneru odbył się wernisaż malarza Tomasza Awdziejczyka – od kilku lat stałego bywalca olkuskich plenerów, wiceprezesa Polskiego Związku Artystów-Plastyków. Prace można oglądać w Galerii BWA do połowy sierpnia.

 

W X Międzynarodowym Plenerze Malarskim "Srebrne Miasto" Olkusz 2014 udział wzięli: artyści z Gruzji: Anton Chogovadze, Zurab Phagava i Teimuraz Kharabadze, ze Słowenii: Joanna Zając Slapničar, Mira Ličen Krmpotić, Anita Krana Kocijan, Irena Gajser, Polski: Tomasz Awdziejczyk, Piotr Zemsta, Stanisław Jakubas, Adam Kunikowski, Tomasz Lubaszka, Małgorzata Małek, Magdalena Nowacka-Kolano, Anna Płachecka-Śniadach, Stanisław Stach oraz Tadeusz Błoński ze Słowacji.

plener krakow

 

plener srebrne1

 

plener zgh

 

plener srebrne3

 


W związku z przejściem na nową platformę rozpoczęliśmy prace modernizacyjne serwisu. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane na czas prac. Zaloguj się lub załóż nowe konto.