„Tępawo”, ale „ujdzie”

Obyś cudze dzieci uczył, czyli jak prezentowało się szkolnictwo, oraz jaki żywot prowadzili nauczyciele na ziemi olkuskiej w początkach XIX wieku. Kończy się rok szkolny 2017-18, więc aż prosi się, żeby coś o szkolnictwie napisać. Ale by nie budzić niepotrzebnych emocji, wszak zbliżają się wakacje: pora odpoczynku – odpuśćmy sobie tematy bieżące i sięgnijmy w głąb historii – mniej więcej o dwa wieku, do początku XIX stulecia (Fot. 1 - w XIX w nawet nie marzono o szkołach, które tak jak ta w Borze Biskupim, w połowie XX wieku były już anachronizmem (fot. z 1960 r.).

Przedstawiamy Pilicę i okolicę

Bardzo lubię tę część Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Okolice Pilicy to jeden z jej najpiękniejszych fragmentów; kiedyś zarówno ta gmina, jak i sąsiednie: Kroczyce, Ogrodzieniec, czy Żarnowiec należały do ziemi olkuskiej, dziś to już powiat zawierciański, który powstał – co tu ukrywać – w wyniku znacznego skurczenia się naszego powiatu.

Olkusz w III RP. Lata 1989-2000

Dla niektórych to jakby wczoraj było, ale wystarczy porozmawiać z młodymi, by przekonać się, że tamte lata to już historia. Przez niektórych lata 90. XX wieku są nawet uważane za kultowe; wiadomo, dopiero w końcówce tej dekady pojawiły się telefony komórkowe mniejsze od cegły, które kompletnie zmieniły życie społeczeństwa.

Ciekawostki olkuskie


Grób Westena odnaleziony!
Nie tak dawno pisałem na tych łamach o austriackim przemysłowcu Peterze Westenie, założycielu olkuskiej Emalierni, której 110 rocznice powstania obchodziliśmy w zeszłym roku – przypomnę: spółkę zarejestrowano w 1907 r. W bieżącym roku z kolej taki sam jubileusz obchodzi zakład w Wolbromiu, też założony przez Westena i pierwotnie również produkujący naczynia.

Zasłużeni na 100-lecie. Antoni Minkiewicz – człowiek czynu

Antoni Minkiewicz (w źródłach występuje też jako Mińkiewicz, a jego pseudonimem konspiracyjnym był „Sław”) jest fascynującą postacią! Myślę, że facet musiał cierpieć na ADHD, bo nie potrafił usiedzieć na miejscu; nieustannie coś robił, działał, tworzył struktury, organizował i knuł przeciwko zaborcom. Jestem przekonany, że gdyby nie przedwczesna śmierć podczas wojny 1920 roku byłby ważną personą w dwudziestoleciu międzywojennym.