Najbardziej niezwykłe wystawy w Galerii BWA w Olkuszu w subiektywnej pamięci Olgerda Dziechciarza


Ziemia ogrodowa a sztuka
Już premierowa ekspozycja, wspominana przeze mnie w pierwszym odcinku tych wspomnień, wystawa prac nadesłanych na biennale pasteli z Nowego Sącza, była dla nas prawdziwym wyzwaniem, bo przysłano nam kilkaset dzieł: „bez kozery powiem pincet” (ciut przesadziłem, ale było ich co najmniej 200).

Olkuski akcent w Bitwie Warszawskiej

15 sierpnia obchodziliśmy 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej często „Cudem nad Wisłą”. Dla wielu ekspertów to wydarzenie z 1920 roku, kiedy Polacy zatrzymali nad przedpolach stolicy bolszewików, to jedna z kluczowych bitew w dziejach świata, która zadecydowała o obecnym podziale granic. Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale udział w tej pamiętnej victorii mają również olkuszanie.

Odcinek literacki w działalności BWA w Olkuszu z subiektywnej i wyrywkowej pamięci Olgerda Dziechciarza

Jeśli komuś się wydaje, że z pisarzami, zwłaszcza z poetami, jest lekko, to ktoś taki myli się gruntownie. Poeci częstokroć normalnie, znaczy tak na co dzień, wyglądający na lekko zagubionych w rzeczywistości, w pewnych szczególnych „okolicznościach przyrody” potrafią się zgubić dokumentnie; zdarzyło mi się raz, że poetę zagubiłem w listopadowym Olkuszu, zagubiłem tak skutecznie, że wpadłem w panikę, bo nadszedł niespodziewany chłód, na który poeta był nieprzygotowany, bo odziany w lichy, podszyty wiatrem paltocik.

75. rocznica pacyfikacji Trzyciąża

Przedstawiciele władz samorządowych: wójt Roman Żelazny wraz przewodniczącym Rady Gminy Lucjanem Gajdą oraz pochodzącymi z Trzyciąża radnymi Urszulą Konstanty i Przemysławem Czapnikiem uczcili symbolicznie pamięć 14 ofiar – mieszkańców wsi Trzyciąż zamordowanych przed 75 laty, w poniedziałek 7 sierpnia 1944 r. przez Niemców w ramach represji za pomoc partyzantom. Delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod pomnikiem pomordowanych, stojącym przed budynkiem Urzędu Gminy w Trzyciążu