„Śladami wspomnień” - powstanie styczniowe na terenie gminy Trzyciąż

 Na temat dziejów powstania styczniowego na Ziemi Olkuskiej napisano sporo. O wiele mniej pisemnych przekazów dotyczy wydarzeń związanych z powstaniem na terenie gminy Trzyciąż. Okazuje się jednak, że wciąż żywy jest przekaz ustny. Przechodzące z pokolenia na pokolenie historie postanowiły utrwalić pracownice Biblioteki, Ośrodka Animacji i Kultury w Trzyciążu, ogłaszając konkurs na wspomnienia związane z tą tematyką.

By zachować pamięć o olkuskich Żydach

 

Blisko czterdzieści osób wzięło udział w spotkaniu poświęconym pamięci olkuskich Żydów, które odbyło się w środę, 9 stycznia, w sali kominkowej PTTK. Inicjatorem spotkania był profesor Michał Ostrowski, a towarzyszyli mu historycy Olgerd Dziechciarz i Jacek Sypień oraz pomysłodawca olkuskich Marszów Pamięci Ireneusz Cieślik.

Do gwiazd i z powrotem

Rozmowa z astronomem Michałem Ostrowskim
Generał Stefan Buchowiecki, zasłużony lekarz, żołnierz legionów, wybitna postać w historii Olkusza końca XIX i pocz. XX wieku, to Twój pradziadek. Sporo o nim wiadomo, napisano o Buchowieckim wiele artykułów, znana jest historia z jego „odejściem”, gdy pozałatwiał wszystkie zaległe sprawy, telegraficznie odmeldował się Piłsudskiemu i dopiero wtedy umarł. Jak w domu rodzinnym wspominano tego nietuzinkowego człowieka?

Uczcili pamięć legionistów [ZDJĘCIA]

- Od nas samych i następnych pokoleń zależy, jak długo będziemy cieszyć się wolnością. Jestem przekonany i głęboko w to wierzę, że będzie tak zawsze – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas obchodów 104. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. W tym roku uroczystości miały szczególny charakter z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.