Bukowno pachnące żywicą

Mam sentyment do tego miasta, bo wychowałem się na Mazańcu, który przez las sąsiaduje z Bukownem, a konkretnie z jego najstarszą częścią – Starczynowem. Mój sentyment do tego miasta uległ tylko chwilowemu rozchwianiu podczas nieco nerwowych miesięcy, gdy wespół z Jackiem Sypieniem, pracowaliśmy nad monografią miasta – na jego 55 urodziny.

Szkice z dziejów Żarnowca do II wojny światowej

Na północnym wschodzie Ziemi Olkuskiej – dziś to już ziemie powiatu zawierciańskiego – leży kiedyś miasto, obecnie wieś – Żarnowiec (fot. 1 - Żarnowiec na początku XX wieku). Miejscowość ta po raz pierwszy wymieniana jest w źródłach już w 1098 r. u Anonima zwanego Gallem w jego „Kronice polskiej”.

Letnia eskapada szlakiem partyzantów

Na początku 2016 roku zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”, która – jako łączniczka 1. kompanii „Pegaz” z batalionu „Parasol” - brała udział w krakowskim zamachu na wyższego dowódcę SS i Policji Generalnego Gubernatorstwa Wilhelma Koppego, a potem uczestniczyła również w bitwie pod Udorzem (lipiec 1944 r.), gdzie zginęło 6. żołnierzy AK, jej kolegów z batalionu. Maria Stypułkowska-Chojecka była ostatnią żyjącą uczestniczką tych wydarzeń i dopóki zdrowie jej pozwalało, przyjeżdżała do Udorza.

Rynek i okolice na wakacyjny spacer

                                                                         
Właściwie jestem na nim każdego dnia; przechodzę po nim idąc do pracy, albo zdążając gdzieś w jakiejś sprawie, na ogół droga przez ten plac jest na skróty więc z niej korzystam. Teraz przechodząc zerkam z ciekawością na postępy prac remontowych w budynku dawnego starostwa; dach w dużym stopniu pokryty już jest nową blachą, teraz robotnicy zajmują się elewacją (fot. 1 Olkusz, pocz. XX w., foto ze zbiorów rodzinnych Ireneusza Cieślika).

Wakacyjne wędrówki po Ziemi Olkuskiej cz. 2

Wakacje to czas, gdy aż nie wypada nie wybrać się na wycieczkę po naszej pięknej ziemi olkuskiej. Dziś kolejne propozycje tras dla turystów rowerowych – choć tak, jak poprzednio – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udać się na nie per pedes. Pierwsza oryginalna, bo śladami obiektów, które są charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w innych częściach kraju rzadziej spotykane; druga idealna w roku, w którym obchodzimy 40. lecie wyboru przez konklawe kardynała Karola Wojtyłę na papieża.