Ciekawostki fotograficzne

Po krótkiej przerwie, ale z nową energią, wracamy do naszego cyklu „Poznaj Olkusz, którego już nie ma”. Wkrótce zaprezentujemy na naszej stronie kolejne cykle tematyczne, a tymczasem przedstawiamy kilka niepublikowanych dotąd ciekawostek fotograficznych związanych z naszym miastem. Niezwykły wynalazek, jakim jest aparat fotograficzny, pozwala już od prawie półtora wieku rejestrować przy pomocy obrazków nasze życie. W naszym cyklu skupiamy się głównie na tych, które przywołują miłe wspomnienia dawnych lat. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu olkuszan nasz zbiór stale się powiększa, czasami o niezwykłe fotografie nieistniejących już, rzadko fotografowanych miejsc. Każda fotografia jest cenna, ale bywają szczególne, długo oczekiwane.

Pan Wojciech Florek przekazał kilka znakomitych fotografii, między innymi przedstawiające fragment fabryki wyrobów aluminiowych Żyda Lendera, czy jego willę zburzoną na przełomie lat 60 i 70-tych XX wieku. Wielu z nas pamięta zielony kiosk pani Thalowej przeniesiony z rynku na ulicę Kościuszki w okolicę skrzyżowania z ulicą 1 Maja. Przecież to tam, zanim jeszcze powstał Pewex, dzieci (dzisiaj mające własne dzieci, a nierzadko wnuki) mogły poczuć smak Ameryki dzięki balonowej gumie do żucia "Donald" z pięknymi, kolorowymi historyjkami, drukowanymi na niezwykłym "plastikowym" papierze. To dzięki panu Wojciechowi mamy niewielki, co prawda, ale pierwszy jak do tej pory, widok fragmentu tejże kultowej budki. I znowu podeprzemy się kilkoma fotografiami wykonanymi przez znakomitego olkuskiego fotografa reportażysty Jana Nosowicza. Na jednej z nich jego syn Tomasz przegląda na olkuskim rynku czasopismo "Motor" (przełom lat 50-60-tych), na innej znana olkuszanom od dziesięcioleci charakterystyczna sylwetka, która z wieloma innymi do dzisiaj tworzy koloryt naszego miasta. I jeszcze techniczna ciekawostka - prawdopodobnie wykonany przez pracowników Emalii koreks do obróbki klisz nazwany "Elka 60". Jak zwykle zachęcamy do przeglądania rodzinnych albumów, bo może skrywają jeszcze na pozór nieistotne, a w rzeczywistości cenne dla nas wszystkich pamiątki.

Zdjęcia można wysłać na adres: redakcja@przeglad.olkuski.pl lub przynieść do siedziby naszej redakcji (zdjęcia skanujemy i oddajemy).

 

1. Fabryka Wyrobów Aluminiowych Lendera. Prawdopodobnie widok zachodniego skrzydła fabryki, okres międzywojenny. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.1. Fabryka Wyrobów Aluminiowych Lendera. Prawdopodobnie widok zachodniego skrzydła fabryki, okres międzywojenny. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.

2. Fragment willi Lendera (Polmet), stojącej do początku lat 70. przy ulicy 1 Maja. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.2. Fragment willi Lendera (Polmet), stojącej do początku lat 70. przy ulicy 1 Maja. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.

3. Widok skrzyżowania ulic Kościuszki, Krakowskiej i 1 Maja. Między głowami postaci na pierwszym planie widoczny fragment budki pani Thalowej. Lata 60-te XX wieku. Fot. Ze zbioru rodziny Florków. 3. Widok skrzyżowania ulic Kościuszki, Krakowskiej i 1 Maja. Między głowami postaci na pierwszym planie widoczny fragment budki pani Thalowej. Lata 60-te XX wieku. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.

4. Syn znanego olkuskiego fotografa Jana Nosowicza czytający czasopismo Motor na olkuskim rynku. Fot. Jan Nosowicz.4. Syn znanego olkuskiego fotografa Jana Nosowicza czytający czasopismo Motor na olkuskim rynku. Fot. Jan Nosowicz.

5. Znany olkuszanom od dziesięcioleci widok postaci tworzących  koloryt naszego miasta. Fot. Jan Nosowicz.5. Znany olkuszanom od dziesięcioleci widok postaci tworzących koloryt naszego miasta. Fot. Jan Nosowicz.

6. Fotografia ze zbiorów Emalii. Prawdopodobnie koreks do obróbki klisz fotograficznych. Fot. Jan Nosowicz.6. Fotografia ze zbiorów Emalii. Prawdopodobnie koreks do obróbki klisz fotograficznych. Fot. Jan Nosowicz.

Więcej zdjęć z cyklu
staryolkuszbaner

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!