Ciekawostki fotograficzne

Po krótkiej przerwie, ale z nową energią, wracamy do naszego cyklu „Poznaj Olkusz, którego już nie ma”. Wkrótce zaprezentujemy na naszej stronie kolejne cykle tematyczne, a tymczasem przedstawiamy kilka niepublikowanych dotąd ciekawostek fotograficznych związanych z naszym miastem. Niezwykły wynalazek, jakim jest aparat fotograficzny, pozwala już od prawie półtora wieku rejestrować przy pomocy obrazków nasze życie. W naszym cyklu skupiamy się głównie na tych, które przywołują miłe wspomnienia dawnych lat. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu olkuszan nasz zbiór stale się powiększa, czasami o niezwykłe fotografie nieistniejących już, rzadko fotografowanych miejsc. Każda fotografia jest cenna, ale bywają szczególne, długo oczekiwane.

Pan Wojciech Florek przekazał kilka znakomitych fotografii, między innymi przedstawiające fragment fabryki wyrobów aluminiowych Żyda Lendera, czy jego willę zburzoną na przełomie lat 60 i 70-tych XX wieku. Wielu z nas pamięta zielony kiosk pani Thalowej przeniesiony z rynku na ulicę Kościuszki w okolicę skrzyżowania z ulicą 1 Maja. Przecież to tam, zanim jeszcze powstał Pewex, dzieci (dzisiaj mające własne dzieci, a nierzadko wnuki) mogły poczuć smak Ameryki dzięki balonowej gumie do żucia "Donald" z pięknymi, kolorowymi historyjkami, drukowanymi na niezwykłym "plastikowym" papierze. To dzięki panu Wojciechowi mamy niewielki, co prawda, ale pierwszy jak do tej pory, widok fragmentu tejże kultowej budki. I znowu podeprzemy się kilkoma fotografiami wykonanymi przez znakomitego olkuskiego fotografa reportażysty Jana Nosowicza. Na jednej z nich jego syn Tomasz przegląda na olkuskim rynku czasopismo "Motor" (przełom lat 50-60-tych), na innej znana olkuszanom od dziesięcioleci charakterystyczna sylwetka, która z wieloma innymi do dzisiaj tworzy koloryt naszego miasta. I jeszcze techniczna ciekawostka - prawdopodobnie wykonany przez pracowników Emalii koreks do obróbki klisz nazwany "Elka 60". Jak zwykle zachęcamy do przeglądania rodzinnych albumów, bo może skrywają jeszcze na pozór nieistotne, a w rzeczywistości cenne dla nas wszystkich pamiątki.

Zdjęcia można wysłać na adres: redakcja@przeglad.olkuski.pl lub przynieść do siedziby naszej redakcji (zdjęcia skanujemy i oddajemy).

 

1. Fabryka Wyrobów Aluminiowych Lendera. Prawdopodobnie widok zachodniego skrzydła fabryki, okres międzywojenny. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.1. Fabryka Wyrobów Aluminiowych Lendera. Prawdopodobnie widok zachodniego skrzydła fabryki, okres międzywojenny. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.

2. Fragment willi Lendera (Polmet), stojącej do początku lat 70. przy ulicy 1 Maja. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.2. Fragment willi Lendera (Polmet), stojącej do początku lat 70. przy ulicy 1 Maja. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.

3. Widok skrzyżowania ulic Kościuszki, Krakowskiej i 1 Maja. Między głowami postaci na pierwszym planie widoczny fragment budki pani Thalowej. Lata 60-te XX wieku. Fot. Ze zbioru rodziny Florków. 3. Widok skrzyżowania ulic Kościuszki, Krakowskiej i 1 Maja. Między głowami postaci na pierwszym planie widoczny fragment budki pani Thalowej. Lata 60-te XX wieku. Fot. Ze zbioru rodziny Florków.

4. Syn znanego olkuskiego fotografa Jana Nosowicza czytający czasopismo Motor na olkuskim rynku. Fot. Jan Nosowicz.4. Syn znanego olkuskiego fotografa Jana Nosowicza czytający czasopismo Motor na olkuskim rynku. Fot. Jan Nosowicz.

5. Znany olkuszanom od dziesięcioleci widok postaci tworzących  koloryt naszego miasta. Fot. Jan Nosowicz.5. Znany olkuszanom od dziesięcioleci widok postaci tworzących koloryt naszego miasta. Fot. Jan Nosowicz.

6. Fotografia ze zbiorów Emalii. Prawdopodobnie koreks do obróbki klisz fotograficznych. Fot. Jan Nosowicz.6. Fotografia ze zbiorów Emalii. Prawdopodobnie koreks do obróbki klisz fotograficznych. Fot. Jan Nosowicz.

Więcej zdjęć z cyklu
staryolkuszbaner


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.