Krzywopłoty - wieś znana dzięki bitwie

W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Ziemia Olkuska odegrała ważną role w tym dziele – wszak to pod Krzywopłotami rozegrała się jedna z pierwszych bitew, w których brali udział legioniści Józefa Piłsudskiego. Przy okazji więc krótkiego zarysu dziejów tej miejscowości więcej miejsca poświęcamy samej bitwie.

Mury średniowiecznego Olkusza cz. 2

Fosa
Miasto otaczała fosa, która według części historyków była nawodniona dzięki mokradłom przy ul. Rabsztyńskiej. Część jednak uważa, że fosa była sucha, bez wody stojącej, a napełniała się tylko okresowo wodami opadowymi, o czym świadczyć ma choćby brak namulisk.

Mury średniowiecznego Olkusza

Turyści zwiedzający Olkusz niechybnie trafiają do znajdującej się opodal Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła efektownej baszty. Teraz wprawdzie jest zamknięta, ale dzięki rozpoczętemu właśnie remontowi Kwartału Królewskiego, podczas którego i ona ma zostać odrestaurowana, będzie znów dostępna do zwiedzania.

Entomolodzy z Ziemi Olkuskiej


Hodowca hermafrodytów
Wyobrażałem go sobie jako szczupłego mężczyznę, o ciemnych, wnikliwie wpatrujących się w rozmówcę oczach i jeszcze ciemniejszych włosach. Sądziłem, że nosił małe, druciane okulary, takie, co to wyglądają jakby nie miały szkieł i na stałe były przymocowane do nosa.