Na weekend z "Przeglądem" - Paczółtowice i Czerna

Wakacje w błyskawicznym tempie dobiegły końca. Korzystając z ostatnich wolnych chwil i pięknej pogody, warto wybrać się w piękne zakątki naszej okolicy i co nieco pozwiedzać. Ekipa „Przeglądu Olkuskiego” na ostatnią wycieczkę z cyklu „Weekendu z Przeglądem” zabiera was do Paczółtowic i Czernej. Tym razem proponujemy miejsca przede wszystkim dla ducha.

Na weekend z "Przeglądem" - Wygiełzów, Lipowiec, Dinozatorland i Park Miniatur

W poszukiwaniu nowych przygód ekipa "Przeglądu Olkuskiego" wybrała się w kolejne miejsca, jakie warto zwiedzić przez weekend. Tym razem przemieszczaliśmy się nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie. Wędrówkę rozpoczęliśmy od średniowiecznego Zamku Lipowiec. Położony u jego podnóży Park Etnograficzny to skarbnica wiedzy o życiu ludzi mieszkających po obu stronach Wisły. Podążyliśmy dalej, w głąb dziejów świata, aby zobaczyć, jak wyglądały prehistoryczne stwory, które w pradawnych czasach zamieszkiwały Ziemię. A takie rzeczy są możliwe tylko w Dinozatorlandzie. Dzieje świata oraz największe dokonania architektów z całego globu obejrzeć można w Parku Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie.  Chociaż budynki wykonane zostały w mniejszej skali niż ich pierwowzory, to i tak zachwycają zwiedzających.

Na weekend z "Przeglądem" - Wodny Świat "Nemo" w Dąbrowie Górniczej

Znaleźliśmy odpowiedź na nurtujące niektórych pytanie „Gdzie jest Nemo?”. "Nemo" jest w Dąbrowie Górniczej i czeka na wszystkich spragnionych ochłody i dobrej zabawy. Na kolejny „Weekend z "Przeglądem" zabieramy Was do Wodnego Świata „Nemo”. Jest to centrum rozrywki dla całej rodziny. Można tam spędzić cały dzień oddając się szalonym i jednocześnie bezpiecznym zabawom w wodzie.

Na weekend z "Przeglądem" - Ojców i Pieskowa Skała

Kolejnym miejscem, do którego zawędrowała nasza ekipa „Weekendu z `Przeglądem`” są Ojców i Pieskowa Skała. Ten malowniczy zakątek Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek albo kontemplację na łonie natury. Okolica ta jest na ogół znana, jednak niepowtarzalność tego miejsca sprawia, że turyści chętnie tu powracają.

Na weekend z "Przeglądem" - kryształowym szlakiem

Kryształy jeszcze kilkanaście lat temu były koniecznym elementem zdobiącym meble w każdym domu. Szanująca się gospodyni miała w swojej kolekcji kryształowe kieliszki, szklanki, owocarki i karafki. Nie bez przyczyny te wytwory sztuki użytkowej stały się jednym z symboli PRL-u. Teraz przeżywają swój prawdziwy renesans. Co ciekawe, głównie poza granicami kraju. Na kolejną wyprawę „Weekendu z `Przeglądem’” zapraszamy was do Huty Szkła w Zawierciu, z której powędrowały w świat miliony kryształów. Teraz kryształowy szlak mogą przemierzać turyści i na własne oczy zobaczyć ciekawe industrialne przestrzenie i proces produkcyjny. Niektóre z budynków mają ponad sto lat i pamiętają początki huty, które sięgają 1884 roku, oraz były świadkami rewolucji przemysłowej.