Górnictwo nie tylko dla fachowców

przewodnik gornictwo mRegionaliści i pasjonaci górnictwa powinni ucieszyć się z informacji, że właśnie ukazała się kolejna, interesująca pozycja dotycząca tematyki górnictwa na naszym terenie. „Przewodnik po śladach i zabytkach dawnego górnictwa i hutnictwa rud w gminach Bolesław i Klucze”, autorstwa Elżbiety Świć, Jana Ryszarda Chojowskiego i Józefa Niewdany, to próba skatalogowania obiektów związanych z podziemną eksploatacją złóż cynku i ołowiu, które istnieją do dzisiaj i w wolnym czasie można je pooglądać osobiście. Zbliża się wiosna, więc zachęcamy Was do lektury przewodnika i wyruszenia w trasę. Do publikacji dołączona jest mapka z zaznaczonymi obiektami, co znacznie ułatwi lokalizację  w terenie omówionych zabytków.

Autorzy zaznaczają, że przez zabytek rozumieją obiekt niekoniecznie wpisany do rejestru i chroniony z mocy prawa. Przytoczone obiekty są zabytkami w sensie społecznym i ze względu na wartość historyczną oraz poznawczą powinny być chronione, a wiedza o nich powszechnie dostępna. Historia górnictwa na ziemiach olkuskich sięga XII wieku, ale jak pokazały badania, górnicza działalność człowieka obecna była w gminie Bolesław nawet 3 tysiące lat przed naszą erą. Wszystko wskazuje na to, że na naszych oczach nastąpi koniec aktywnej działalności górniczej. Nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu wiele pozostałości po górnictwie nadal będzie można oglądać. Jak zaznaczają autorzy, ich publikacja ma poprowadzić zainteresowanych śladami dawnych górników, pokazać, jak szybko i bezpowrotnie znikają z powierzchni te ślady i w ten sposób zachować je dla następnych pokoleń. Ponad 40 lat temu zespół naukowców pod kierownictwem Danuty Molendy przeprowadził badania terenowe i na ich podstawie sporządzono spis zabytków górniczych powiatu olkuskiego. Po latach troje pasjonatów tematyki górniczej, czyli autorzy przewodnika, postanowiła sprawdzić, które ze spisanych pozycji dalej istnieją i w jakim są stanie. - Niestety, z wielkim żalem musimy stwierdzić, że czas, a przede wszystkim brak należytej troski, spowodowały wielkie spustoszenie w zarejestrowanych w Katalogu fragmentach sztolni, szybach górniczych, płuczkach, hałdach, stawach osadowych i odkrywkach – zauważają autorzy. Nie ukrywają, że wspólna publikacja ma na celu nie tylko prezentację zabytków dla zachowania pamięci. - W całej Europie, a ostatnio także w Polsce, rozwija się turystyka industrialna i popularne stają się wędrówki śladami dziedzictwa przemysłowego. Mamy nadzieję, że przewodnik pomoże zainteresowanym taką formą turystyki w zwiedzaniu historycznych obiektów górniczych i hutniczych w obydwu gminach – zachęcają pomysłodawcy.

W publikacji znajdziemy nie tylko dokładne opisy obiektów z aktualnymi oraz historycznymi fotografiami, ale także wiele cennych informacji o górnictwie rozwijającym się na naszych ziemiach od średniowiecza do czasów współczesnych. Przewodnik został napisany w przystępny sposób, co oznacza, że jest dedykowany dla każdego – nie tylko dla fachowców, ale przede wszystkim dla miłośników wiedzy o Małej Ojczyźnie, których w Olkuszu w ostatnim czasie znacznie przybyło.

„Przewodnik po śladach i zabytkach dawnego górnictwa i hutnictwa rud w gminach Bolesław i Klucze” ukazał się dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy” przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW. Egzemplarz książki można otrzymać bepłatnie w siedzibie Stowarzyszenia – ul. Krakowska 5, Olkusz (w godzinach dopołudniowych).

mapka gornictwo m


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.