Ukazały się drukiem pamiętniki Jana Jarno

syp jarno malZbiór pozycji regionalistycznych wzbogacił się w ostatnich dniach o kolejną interesującą pozycję. „Olkusz i Ziemia Olkuska podczas I wojny światowej. W pamiętnikach Jana Jarno” autorstwa Jacka Sypienia to opatrzony historycznym wstępem do tematu przedruk zapisków słynnego strażaka i społecznika Jana Jarno. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników historii Olkusza, którzy znajdą w niej wiele nieznanych dotąd ciekawostek dotyczących naszego miasta, szczególnie z okresu I wojny światowej.

Jan Jarno, oprócz tego, że był oddanym sprawom Olkusza działaczem, miał zwyczaj notować wszystko to, co działo się w ówczesnym Srebrnym Grodzie. Szesnaście starannie zapisanych zeszytów jest przechowywanych w zbiorach Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Dzięki temu, że Jacek Sypień podjął się  przeniesienia jego zapisków do współczesnej wersji elektronicznej, może poczytać je każdy. Zapiski zaczynają się opisem zabytków ziemi olkuskiej oraz legendami, a po nich następują „Wypadki dziejowe”.  – Trudność w odbiorze pamiętników może stanowić nieco inna składnia i pisownia. Jednak, aby zachować ich wartość, zostały przepisane i przygotowane do edycji w oryginalnym brzmieniu, bez poprawek, wykreśleń i zmian – tłumaczy autor.

O wartości tych pamiętników przesądza fakt, że jest to jedyne tak obszerne źródło historyczne, w którym przedstawione jest życie codzienne olkuszan podczas I wojny światowej. Jest to Olkusz widziany oczami Jana Jarno, dlatego też subiektywne odczucia i oceny są często obecne w jego zapiskach. Tym, co może zaskakiwać, jest bardzo duża wiedza autora na temat polityki międzynarodowej. – Jan Jarno był wnikliwym obserwatorem życia codziennego. Dzięki jego pamiętnikom poznajemy kulisy tworzenia się władz w Olkuszu, dowiadujemy się o sympatiach i antypatiach w gronie ówczesnej rady miejskiej – zauważa Jacek Sypień.

Uważny czytelnik znajdzie też w tych notatkach wiele zapisów zdumiewających, czasem kontrowersyjnych. Walorem tej książki są również archiwalne zdjęcia z tamtego okresu oraz skany dokumentów.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.