„Żyjemy pod tym samym niebem” [ZDJĘCIA]

Przez trzy upalne dni, od 12 do 14 czerwca w powiecie olkuskim odbywały się obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. W tym roku uroczystościom przyświecało hasło „Żyjemy pod tym samym niebem”.

Zielone Świątki w Chrząstowicach

 

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - Pięćdziesiątnica, jako, że obchodzona jest 50 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim,  zwana też w naszym kraju Zielonymi Świątkami, to w tradycyjnej kulturze ludowej również czas sprawowania pradawnych obrzędów pasterskich i wegetacyjnych. Wywodzące się ze słowiańskich tradycji święto związane było z paleniem ognia - symbolu słońca, uważanego przez Słowian za święte. Od kilku lat przy ognisku i na wspólnej zabawie spotykają się mieszkańcy Chrząstowic. W tym roku imprezę połączono z propagowaniem  zasad pierwszej pomocy.

Studenci ze wschodu odwiedzili Olkusz


Srebrny Gród po raz kolejny gościł turystów zza wschodniej granicy. W ramach konkursu „Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne ”, organizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie SIMO we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie zorganizowało w Olkuszu warsztaty dla polskiej i ukraińskiej młodzieży. Studenci przez trzy dni brali udział w we wspólnych zajęciach i zwiedzali nasze miasto.

Gala rozdania nagród

5 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się gala wręczenia nagród tegorocznych konkursów recytatorskich na szczeblu gminnym i powiatowym oraz Teatraliów 2019.

W Zedermanie powitali lato [ZDJĘCIA]


Słoneczna pogoda, artystyczne występy najmłodszych, zabawa taneczna – tak sobotnie popołudnie i wieczór spędzili mieszkańcy Zedermana i zaproszeni goście. Festyn Rodzinny „Powitanie lata” zorganizowała Rada Sołecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna Zedermanie. Patronat nad imprezą sprawował „Przegląd Olkuski”.