"Ratoń" 2016 rozstrzygnięty

DSCF8983

W sobotę poznaliśmy laureatów XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Wręczenie nagród odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Zwycięzcą tegorocznej edycji imprezy został Paweł Podlipniak z Radomia.
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. K. Ratonia należy do wydarzeń, które obok Pleneru Malarskiego "Srebrne Miasto" i Olkuskich Zaduszek Jazzowych są najważniejszymi imprezami organizowanymi przez olkuskie BWA. Pomysłodawcami konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2005, byli trzej olkuscy poeci: Olgerd Dziechciarz, Łukasz Jarosz i Sławomir Elsner.
Tradycją konkursów jest rozpoczynanie każdego finału od przedstawienia sylwetki ich patrona - poety Kazimierza Ratonia. W tym roku przypomniał o nim Bogdan Dworak, pisarz, publicysta i animator życia kulturalnego Zawiercia, ale przede wszystkim człowiek, który znał Ratonia osobiście w czasach, gdy ten mieszkał w Warszawie. O życiu jednego z najbardziej znanych polskich poetów wyklętych opowiedziała też Magdalena Boczkowska, literaturoznawca, autorka wydanej w formie książki pracy doktorskiej o Ratoniu, a także redaktorka tomu zawierającego wspomnienia, notatki oraz artykuły prasowe poety (o samym Ratoniu piszemy w innym miejscu).

DSCF8926

DSCF8933

Tegorocznemu jury, podobnie jak w latach poprzednich, przewodniczyła Magdalena Rabizo-Birek, krytyk literacki i redaktor naczelna kwartalnika "Fraza". Obok niej w komisji zasiedli Sylwia Miłkowska z Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz poeta, autor scenariuszy filmowych i  redaktor  magazynu "Helikopter" Krzysztof Śliwka. Zanim ogłoszono werdykt każdy z członków komisji konkursowej przedstawił swoje spostrzeżenia i refleksje na temat poziomu tegorocznej edycji konkursu, który okazał się bardzo wyrównany. Członkowie jury nie ukrywali, że podczas pierwszego etapu wyłaniania kandydatów do nagrody i wyróżnień zdania były podzielone.
Po lekturze 90.  nadesłanych i spełniających wymogi konkursowe zestawów wierszy, decyzją jury z 19.11.2016 roku:
I miejsce otrzymał Paweł Podlipniak (Radom), II miejsce - Mariusz Ropczyński (Nowy Sącz),
III miejsce - Radosław Lach (Kobylniki).
Jury postanowiło uhonorować również trzy osoby wyróżnieniami: Joannę Fligiel (Bielsko-Biała), Marcina Królikowskiego (Warszawa) i Agnieszkę Cebo  (Kraków; ur. w Olkuszu).
Zwyczajowo jury wskazało też osoby nominowane do nagród i wyróżnień. Znaleźli się wśród nich: Grzegorz Wołoszyn (Stalowa Wola), Ewa Włodarska (Tykocin), Maciej Filipek  (Dęblin)  oraz Dominik Piotr Żyburtowicz (Bonin).
Po odczytaniu werdyktu, zgodnie z tradycją, nagrodzeni i wyróżnieni poeci odczytali po kilka wierszy, które nadesłali na konkurs.
I jeszcze słów parę o laureacie I nagrody tegorocznego konkursu. Paweł Podlipniak (ur.1968), z wykształcenia bizantynista, obecnie wykonuje zawód nauczyciela języka angielskiego i dziennikarza. Debiutował w roku 2010 tomikiem pt. „Aubade triste”. Jest laureatem ponad 80 najważniejszych konkursów poetyckich, publikuje m.in. w "Toposie", "Arteriach" i "Szafie". Do tej pory wydał trzy tomiki poezji. W przyszłym roku, zgodnie z regulaminem niniejszego konkursu, ukaże się wydany nakładem GSW BWA oraz kwartalnika "Fraza" kolejny zbiór jego wierszy. Warto w tym miejscu dodać, że przy okazji tegorocznego finału odbyła się promocja tomiku wierszy "Sto par bytów" ubiegłorocznej laureatki konkursu Marty Tomczyk-Maryon.

DSCF8975

DSCF8936

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia jest bez wątpienia imprezą  prestiżową i liczącą się wśród  literackich konkursów w całej Polsce. Przez lata wzięło w nim udział wielu poetów, którzy dzisiaj są znani i doceniani nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Wobec powyższego dziwi fakt, że na finał konkursu o takiej randze, konkursu promującego ziemię olkuską  na arenie ogólnopolskiej i nie tylko, nie przychodzi nikt z lokalnych władz. Czy do przyszłego roku coś się w tej kwestii zmieni, czas pokaże.
Na razie wydaje się, że ignorancja w sprawach kultury jest przypadłością, która dotyczy nie tylko naszych władz. Dla przykładu – jak podkreśliła w swoim wystąpieniu o Ratoniu Magdalena Boczkowska – władze Sosnowca nie są zainteresowane pomocą w utrzymaniu grobu Kazimierza Ratonia, który przecież z Sosnowca pochodził. Obecnie grób poety znajdujący się na Komunalnym Cmentarzu Północnym w Wólce Węglowej (dzielnica Warszawy) jest zapomniany i niszczeje.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA serdecznie dziękuje mecenasom i sponsorom tegorocznej edycji konkursu: Stowarzyszeniu Literacko-Artystycznemu "Fraza" z Rzeszowa, Wydawnictwu Oficyna 21 z Warszawy oraz firmie cateringowej Artur Sokół z Olkusza.

DSCF8944

DSCF8919

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!