"Człowiek z szóstego piętra" – wieczór autorski Jarosława Prokopa

DSCF1412

W minioną środę, 15 lutego, w olkuskim MOK-u odbyło się spotkanie z Jarosławem Prokopem, autorem książki "Człowiek z szóstego piętra". Wieczór autorski poprowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek.

Jarosław Prokop jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach, grafikiem, dziennikarzem, kabareciarzem, scenarzystą i designerem. Tworzy ilustracje do książek, oprawy stron www, loga firmowe i advertoriale. Od niedawna jest też redaktorem internetowego portalu naukowego. Od wielu lat mieszka w Olkuszu.
Powieść "Człowiek z szóstego piętra" jest debiutancką książką Prokopa. Ukazała się w 2015 roku, a jej pierwszy nakład był skromny – liczył jedynie 150 egzemplarzy. Później robiono dodruki.

Podczas spotkania autor przyznał, że nie wydał jej dla szerokiego grona odbiorców - chciał zadebiutować, aby coś przekazać, przelać na papier swoje refleksje i obserwacje na temat otaczającej rzeczywistości. Koncepcja książki pojawiła się 6-7 lat temu i wtedy też powstały jej pierwsze fragmenty. Później nastąpiła długa przerwa w pracy twórczej i autor dokończył powieść dopiero po kilku latach, w ciągu paru miesięcy. Co ciekawe, książka została wydana w tzw. self-publishingu, który polega na tym, że autor wydaje książkę własnym nakładem lub częściowo partycypuje w kosztach procesu wydawniczego, mając go cały czas pod kontrolą. Pisarz przyznał, że taka forma publikowania bardzo mu odpowiada.

Tocząca się podczas wieczoru autorskiego dyskusja dotyczyła przede wszystkim treści samej książki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się więc, że jednym z najważniejszych wątków powieści jest społeczeństwo konsumpcyjne, którym się staliśmy.  Autor twierdzi, że ludzie świadomością zbiorową stworzyli sobie nowego Jezusa – boga konsumpcjonizmu i marketingu, a parcie do sławy i celebrytyzm przysłoniły współczesnemu człowiekowi wszystko i stały się najważniejszym elementem kultury. Podczas prowadzonej dyskusji pisarz dość szczegółowo przedstawił postacie występujące w utworze, a więc główną postać kobiecą – tajemniczą  dziewczynę bez imienia, która zostaje wciągnięta w celebrycie życie wielkiego miasta, Sergia – przedstawiciela elit i świata celebryckiego, żebraka Grzegorza i kilku innych.

Na spotkanie do MOK-u przybyło wielu olkuszan zainteresowanych autorem, o którym do tej pory niewielu z nich słyszało. Być może od tego momentu to się zmieni, zwłaszcza, że Jarosław Prokop pracuje nad kolejną powieścią. Po zakończeniu prezentacji książki uczestnicy spotkania mieli okazję zadać pisarzowi kilka pytań, a zainteresowani mogli nabyć publikację opatrzoną jego autografem. Wieczór autorski został zorganizowany przez olkuski MOK oraz Klub Literacki MOK.

DSCF1405

 

DSCF1398

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!