Finisaż wystawy dwóch rocznic

wyroznieni14 grudnia ubiegłego roku uroczyście zainaugurowane zostały obchody 45-lecia Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu oraz 30. rocznicy śmierci dr. Bogdana Szczygła, lekarza, pisarza i pasjonata kultury ludów Czarnego Lądu. Jego kolekcja dała początek zaliczanym do najcenniejszych w kraju zbiorom olkuskiego muzeum. Podczas inauguracji rocznicowych obchodów wygłoszone zostały okolicznościowe prelekcje, uhonorowano zasłużone dla muzeum osoby. Otwarta też została jubileuszowa wystawa. Jej zakończenie, w dniu 15 lutego br., również stało się okazją do uroczystości.

grazyna praszelik kocjan

Finisaż wystawy rozpoczęło przypomnienie najważniejszych wydarzeń z dziejów muzeum. Cytatami fragmentów dokumentów i korespondencji z lat ‘70 Grażyna Praszelik-Kocjan, kierownik Działu muzealno-regionalnego MOK, nawiązała do początków placówki, której zalążkiem była ekspozycja kolekcji małżeństwa dr. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w olkuskim oddziale PTTK. Podkreśliła też rolę społeczników z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, którzy opiekowali się powiększanymi sukcesywnie zbiorami i współorganizowali muzeum w jego obecnej siedzibie, budynku przy ul. Szpitalnej 32.

publicznosc

Sporo miejsca poświęciła też licznym darczyńcom, którzy wzbogacali olkuską kolekcję własnymi eksponatami, a także osobom przyczyniającym się do rozwoju placówki i dbającym o nią na co dzień. W trakcie inauguracji rocznicowych obchodów zasłużeni dla muzeum goście uhonorowani zostali specjalnie na ten cel wykonanymi pamiątkowymi tabliczkami. Podczas finisażu otrzymali je nieobecni na inauguracji: Barbara Stanek-Wróbel – prezes olkuskiego oddziału PTTK, Marian Pajdak – wieloletni prezes Stowarzyszenia Polska Sahara oraz dr Adam Rybiński – etnolog, znawca kultury ludów Afryki.

dr andrzej rybinski

Dalszą część uroczystości wypełnił wykład dr. Adama Rybińskiego pt. „Tuaregowie wczoraj i dziś”. Dzieląc się z olkuszanami swą wiedzą gość z Warszawy nie szczędził mało znanych ciekawostek o życiu i obyczajach „rycerzy pustyni”. Opowieść swą ilustrował filmami o Tuaregach, a także przetłumaczonymi przez siebie na język polski wierszami tuareskich poetów. W programie wizyty dr. Adama Rybińskiego w Olkuszu zaplanowany został też jego wykład pt. „Rodzenie się jedności wśród plemion tuareskich” dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

zwiedzajacy

Na zakończenie uroczystości Zenon Krukowiecki, jeden z darczyńców muzeum, podzielił się z gośćmi swoimi wspomnieniami o dr. Bogdanie Szczygle. Podkreślić koniecznie należy, że na zwieńczenie rocznicowej wystawy olkuskie zbiory wzbogaciły się o siedem masek ludu Ashanti, przekazane przez Barbarę Żyłę.

wyklad

Wśród gości finisażu obecne były dawne pracownice muzeum Katarzyna Nocoń i Grażyna Czerniak oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: wspomniana wyżej Barbara Stanek-Wróble - prezes olkuskiego oddziału PTTK i Andrzej Feliksik – przewodniczący Klubu Przewodników „Ilkussia”.

Jubileuszową wystawę zaaranżowała Klaudia Zub-Piechowicz. Wśród masek, rzeźb, tkanin i innych wartościowych eksponatów, znalazły się też prace plastyczne dzieci, powstałe podczas organizowanych w olkuskim Muzeum Afrykanistycznym twórczych warsztatach.

prace dzieci

Więcej informacji o Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu znaleźć można na stronie internetowej http://mok.olkusz.pl/index.php/muzea/29-muzeum-afrykanistyczne

MOK Olkusz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!