Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2017 otwarty!

DSCF4810

Wernisażem wystawy grafik Magdaleny Hanysz-Stefańskiej 15 sierpnia rozpoczął się XIII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2017. Do Srebrnego Grodu zjechali artyści z Polski, Białorusi, Gruzji, Słowenii, Słowacji i Włoch.

Przybyłych na wernisaż gości przywitał dyrektor BWA i pomysłodawca olkuskich plenerów Stanisław Stach. Następnie głos zabrał burmistrz Roman Piaśnik, życząc artystom owocnej pracy twórczej i pięknych wrażeń z pobytu na olkuskiej ziemi. Na uroczystość przybyli również zastępca burmistrza Bożena Krok, były burmistrz Mikołowa Marek Balcer oraz kierownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Mikołowie Gerard Piszczek.

DSCF4679

Uroczyste otwarcie imprezy rozpoczęła wystawa grafik Magdaleny Hanysz-Stefańskiej, która jest także uczestniczką tegorocznego pleneru. Artystka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1994 r. w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W swojej macierzystej uczelni jest kierownikiem Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej, pełni też funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki ASP;  ponadto jest członkiem ZPAP oraz Stowarzyszenia Promocji Artystów ERA ART. Brała udział w 40 wystawach zbiorowych i 15 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, jest laureatką m.in.: „Gdańskiej Grafiki Roku”, „Triennale Tczewskiego” czy nagrody w Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. Swoją twórczość artystka określa jako optymistyczną. Jak przyznała, inspirują ją przede wszystkim ludzkie zachowania, a także własne przeżycia i doświadczenia. Nie lubi podążać za modą, nie chce też w swojej twórczości epatować nowoczesnością czy tanią prowokacją. Upodobała sobie linoryt kolorowy i właśnie tę technikę uprawia  najczęściej, co można było zaobserwować na zaprezentowanej wystawie.

DSCF4755

Druga część spotkania rozpoczęła się od przedstawienia uczestników tegorocznego pleneru, wśród których znajdują się następujący artyści: Agnieszka Czyżewska (Polska), Andrea Verdelago (Włochy), Andrzej Sobieraj (Polska), Anna Płachecka-Śniadach (Polska), Brygida Liśkiewicz (Polska), Edward Gałustow (Białoruś), Elżbieta Piórecka (Polska), Emilia Sobieraj (Polska), Eugeniusz Molski (Polska), Gocha Chkaidze (Gruzja), Janusz Debis (Polska), Joanna Zając-Slapničar (Słowenia), Józef Marzec (Polska), Klavdija Marušič (Słowenia), Krzysztof Łozowski (Polska), Magdalena Hanysz-Stefańska (Polska), Maria Bereźnicka-Przyłęcka (Polska), Mariusz Połeć (Polska), Michał Kwarciak (Polska), Dušan Balaž (Słowacja), Stanisław Stach (Polska), Vladimir Šuster (Słowacja). Wszyscy zostali obdarowani symbolicznymi upominkami przygotowanymi przez BWA, Gminę Olkusz i Starostwo Powiatowe. Oficjalna część spotkania zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć, które znajdą się w katalogu poświęconym tegorocznej edycji imprezy.

DSCF4683

DSCF4720

Przez dziesięć dni trwania pleneru artyści będą tworzyć prace  inspirowane malowniczymi zakątkami ziemi olkuskiej. Wszystkie wykonane dzieła zostaną przekazane na własność Galerii, zasilając jej zbiory. Uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie olkuskiej bazyliki, podziemi rynku, wycieczka do Rabsztyna, na Pustynię Błędowską oraz do Krakowa. Zgodnie z tradycją powstałe prace będzie można zobaczyć na poplenerowej wystawie, która odbędzie się w grudniu w olkuskim BWA.
XIII Międzynarodowy Plener Malarski "Srebrne Miasto" Olkusz 2017 został zorganizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA, przy wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, Gminy Olkusz i Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

DSCF4814

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!