Europejskie Dni Dziedzictwa w Olkuszu [ZDJĘCIA, FILM]

dni dziedzictwa 2017 01Miniona niedziela w Olkuszu upłynęła pod znakiem historii. W dniu 10 września pod zamkiem w Rabsztynie odbyła się akcja „Olkuskie krajobrazy”. Impreza zorganizowana została przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jedną z atrakcji towarzyszących wydarzeniu był Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Jest to największy na starym kontynencie projekt społeczno - edukacyjny, którego celem jest edukacja historyczna oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców. Tegoroczna impreza zorganizowana została pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

W minioną niedzielę, 10 września odbyła olkuska edycja tej akcji, której nadano tytuł „Olkuskich krajobrazów”. Jej organizatorzy przygotowali dla przybyłych szereg atrakcji. Przez cały czas trwania imprezy pod zamkiem w Rabsztynie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie poza ulotkami i folderami, na chętnych czekały gry, zabawy i konkursy związane z historią naszego miasta. Każdy chętny mógł także wybić sobie olkuskiego trojaka, czyli pamiątkową monetę.

dni dziedzictwa 2017 02
Tego dnia, w ramach akcji „Zamek za złotówkę”, wszyscy chętni mogli zwiedzić zamek Rabsztyn za symboliczną złotówkę. Wiele atrakcji czekało na gości także w Chacie Kocjana. Odbyła się tam wystawa fotograficzna „Podniebne i podziemne krajobrazy” oraz oraz ilustrowana archiwalnymi fotografiami prelekcja „Zygmunt Novák (1897 – 1972) – twórca krakowskiej szkoły architektury krajobrazu”. Przybyli goście mogli też obejrzeć filmy: „Podolkuskie wizytówki”, „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę” oraz „Niemal zapomniana” o olkuskiej malarce Marii Płonowskiej. W Chacie Kocjana odbyły się także warsztaty rękodzieła prowadzone przez studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W trakcie „Olkuskich krajobrazów” coś dla siebie mogli znaleźć także zwolennicy aktywnego wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu. W olkuskim Silver Parku odbyła się wycieczka po terenie dawnej kopalni i skansenie maszyn górniczych. Stamtąd też wyruszył Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zorganizowanego przez olkuski MOSiR.

dni dziedzictwa 03
Najmłodsi uczestnicy akcji mogli wziąć udział we wspólnej zabawie przy składaniu, a następnie puszczaniu latawców nad zamkiem pod czujnym okiem członków Sekcji Modelarskiej LKS „Kłos” Olkusz. Po południu zaś odbyły się plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych pod tytułem „Namaluj swój zamek”.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, była to już trzecia edycja tej imprezy w naszym mieście. Za organizację ubiegłorocznej akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” Olkusz otrzymał wyróżnienie specjalne Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa.

Organizatorem akcji „Olkuskie krajobrazy” był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Sekcja Modelarska LKS „Kłos” w Olkuszu.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Olkuszu  - 10.09.2017 _65 Europejskie Dni Dziedzictwa w Olkuszu  - 10.09.2017 _42 Europejskie Dni Dziedzictwa w Olkuszu  - 10.09.2017 _12

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!