Podróż do czasów legionistów [ZDJĘCIA , FILM]

jura 1914 2017 1Już po raz czwarty w Krzywopłotach zorganizowano Piknik Historyczny „Jura 1014”. Niewątpliwie największą atrakcją imprezy była rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami, stoczonej ponad sto lat temu przez legionistów marszałka Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi.

Piknik rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Wiejskim Domu Ludowym. Tam też proboszcz parafii w Cieślinie ks. Mariusz Wróbel odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie nadszedł czas na historyczne atrakcje.

jura 1914 2017 3

Uczestnicy imprezy zwiedzali zrekonstruowaną kilka lat temu gawrę legionistów. Goście oglądali również repliki broni i umundurowanie z dawnych czasów, mogli porozmawiać z pasjonatami militariów, a nawet napić się carskiej herbaty z samowara. Zainteresowani zatrzymywali się na „Przystanku Historia”, gdzie członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu prezentowali militarne akcesoria i organizowali gry z wiedzy nie tylko o czasach legionistów.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził główny punkt programu, czyli rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami, którą przygotowali członkowie grup rekonstrukcyjnych.

jura 1914 2017 2

- Cieszymy się, że na piknik przybywają nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale i odleglejszych miejscowości. Przygotowanie takiej imprezy to spore wyzwanie, ale naprawdę warto. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji "Jury 1914" oraz naszym sponsorom – mówi sołtys Krzywopłot Alina Kuśmierska.

Organizatorami pikniku byli: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, Sołtys Alina Kuśmierska oraz Rada Sołecka w Krzywopłotach.

IV Piknik Historyczny IV Piknik Historyczny IV Piknik Historyczny

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!