Podróż do czasów legionistów [ZDJĘCIA , FILM]

jura 1914 2017 1Już po raz czwarty w Krzywopłotach zorganizowano Piknik Historyczny „Jura 1014”. Niewątpliwie największą atrakcją imprezy była rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami, stoczonej ponad sto lat temu przez legionistów marszałka Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi.

Piknik rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Wiejskim Domu Ludowym. Tam też proboszcz parafii w Cieślinie ks. Mariusz Wróbel odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie nadszedł czas na historyczne atrakcje.

jura 1914 2017 3

Uczestnicy imprezy zwiedzali zrekonstruowaną kilka lat temu gawrę legionistów. Goście oglądali również repliki broni i umundurowanie z dawnych czasów, mogli porozmawiać z pasjonatami militariów, a nawet napić się carskiej herbaty z samowara. Zainteresowani zatrzymywali się na „Przystanku Historia”, gdzie członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu prezentowali militarne akcesoria i organizowali gry z wiedzy nie tylko o czasach legionistów.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził główny punkt programu, czyli rekonstrukcja epizodu bitwy pod Krzywopłotami, którą przygotowali członkowie grup rekonstrukcyjnych.

jura 1914 2017 2

- Cieszymy się, że na piknik przybywają nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale i odleglejszych miejscowości. Przygotowanie takiej imprezy to spore wyzwanie, ale naprawdę warto. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji "Jury 1914" oraz naszym sponsorom – mówi sołtys Krzywopłot Alina Kuśmierska.

Organizatorami pikniku byli: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, Sołtys Alina Kuśmierska oraz Rada Sołecka w Krzywopłotach.

IV Piknik Historyczny IV Piknik Historyczny IV Piknik Historyczny

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!