bwa logo

Galeria Sztuki BWA w Olkuszu i Fundacja Kultury AFRONT zapraszają 27 września, o godz. 18.00 na promocję dwóch książek o Olkuszu: „W tajgach Sybiru” – Mosze Bergera i „Zagłada olkuskich Żydów” – Krzysztofa Kocjana. W spotkaniu wezmą udział: Krzysztof Kocjan i prof. Michał Ostrowski (autor wstępu do książki Mosze Bergera).

Mosze Berger – W TAJGACH SYBIRU (Wydawca Austeria)
W tym roku Wydawnictwo Austeria opublikowało poprawioną wersję wspomnień pochodzącego z Olkusza Mosze Bergera.
„Wspomnienia Mosze Bergera to unikalny obraz czasów II wojny światowej, wojny, która zrujnowała los społeczności żydowskiej w Europie. Mosze Berger przeżył wojnę i pozostawił świadectwo tego czasu obejmujące początki wojny w Olkuszu, trudną ucieczkę wraz z siostrą z terenów Polski zajętych przez Niemców do części sowieckiej, potem – po odmowie przyjęcia sowieckich paszportów – wywózkę na Sybir, w końcu powrót do Polski i Olkusza po wyzwoleniu, gdzie nie czekał jednak na niego rodzinny dom…”
(ze wstępu Michała Ostrowskiego)

 

w tajgach sybiru

Mosze (Moniek) Berger urodził się 2 listopada 1919 roku w Olkuszu w rodzinie żydowskiej zamieszkałej na Parczach przy ulicy Sobieskiego 6. W Olkuszu ukończył szkołę powszechną (dziś Szkoła Podstawowa nr 1) i wieczorową szkołę zawodową, pracował jako malarz. Po zajęciu Olkusza przez Niemców wobec rosnącego antyżydowskiego terroru hitlerowskiego w listopadzie 1939 roku razem z siostrą opuścił dom rodzinny, by przedostać się na wschód na tereny zajęte przez Sowietów. W związku z odmową przyjęcia obywatelstwa sowieckiego i zadeklarowaniem chęci powrotu do części Polski zajętej przez Niemców, pod koniec czerwca 1940 roku został wywieziony przez Sowietów z Sambora na Syberię, gdzie spędził pięć lat. W 1945 roku wrócił do Polski. W Olkuszu nie zastał nikogo z najbliższej rodziny – rodzice wraz z dwiema siostrami w czerwcu 1942 roku (likwidacja getta) zostali wywiezieni na śmierć do obozu Birkenau, trzecia siostra zginęła w innym obozie. Osiadł zatem we Wrocławiu, gdzie ukończył szkołę malarską. W 1948 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował w Centralnym Zarządzie Przemysłu Mleczarskiego. W 1957 roku wyjechał do Izraela, gdzie do 72. roku życia pracował w szpitalu jako magazynier sprzętu leczniczego. W 1992 roku izraelskie Ministerstwo Obrony opublikowało po hebrajsku jego wspomnienia W tajgach Sybiru, pisane oryginalnie po polsku. W roku 2011 decyzją Rady Miejskiej w Olkuszu Mosze Berger został honorowym obywatelem Olkusza. W ostatnich latach mieszkał w Holonie, gdzie mimo podeszłego wieku pracował jako wolontariusz w szpitalu oraz zajmował się malarstwem. Niedawno zdążył się jeszcze ucieszyć, że jego książka zostanie powtórnie wydana po polsku. Polska i Olkusz były mu zawsze bliskie. Zmarł 21 marca 2017 roku.
O książce będzie mówił Michał Ostrowski, którego staraniom zawdzięczamy jej obecne wydanie. 

zagłada olk

Książka druga!
Krzysztof Kocjan – ZAGŁADA OLKUSKICH ŻYDÓW (wydawca Fundacja Kultury AFRONT)
W czerwcu tego roku ukazało się drugie, poprawione i znacząco rozszerzone wydanie książki Krzysztofa Kocjana „Zagłada olkuskich Żydów”. Książka liczy ponad 250 stron, zawiera bardzo wiele nieznanych zdjęć i dokumentów. Publikacja ukazała się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetowych Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz wsparciu finansowemu Pani Ewy Kazibut. Wydawnictwo zaprezentowano 13 czerwca podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy wywiezienia do KL Auschwitz-Birkenau ponad trzech tysięcy olkuskich Żydów. Na spotkaniu 27 września o książce będzie mówić jej autor, Krzysztof Kocjan.  

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof Kocjan
Krzysztof Kocjan
6 lat temu

[quote name=”aza”]https://www.youtube.com/watch?v=1EAbIEnELbU[/quote]
Droga azo,
Jestem rozczarowany. Nawet taki historiozof jak zarekomendowany przez Ciebie Michalkiewicz przez prawie pół godziny nie zająknął się ani słowem – jak zapowiadałeś – „na temat żydowskich morderców z ub mordujących ludzi w powiecie olkuskim po roku 1945”.
Spodziewałem się po Tobie większej wiedzy i odwagi.
Krzysztof Kocjan

Krzysztof Kocjan
Krzysztof Kocjan
6 lat temu

[quote name=”aza”]

Otóż to, piękna propaganda bo nie było większych szmalcowników niż żydzi a największym był Soros. Nie ma co już wspominać o stopięćdziesięciotysięcznej armii żydowskiej która w mundurach hitlerowskich żołnierzy mordowała żydów, szmalcowników z Judenratów.
Panie Kocjan i „baza” zapraszam do poczytania książek profesora Nowaka, dr Ewy Kurek czy ks. Chrostowskiego, nie ma co wyważać otwartych drzwi. Jeszcze dzisiaj okazuje się, że w ciągu kilku ostatnich paru lat żydzi szabrowali pożydowskie kamienice w Warszawie, Krakowie i innych miastach.[/quote]

Droga azo,
Dziękuję za zaproszenie, nadal mam nadzieję dołączyć do tych lektur Twój tekst na temat – jak to sformułowałeś – „żydowskich morderców z ub mordujących ludzi w powiecie olkuskim po roku 1945”.
Odwagi!
Czekam z niecierpliwością,
Krzysztof Kocjan

aza
aza
6 lat temu

[quote name=”propaganda”][quote
Propaganda rodem z twórczości Jana Tomasza Grossa, też profesora.[/quote]

Otóż to, piękna propaganda bo nie było większych szmalcowników niż żydzi a największym był Soros. Nie ma co już wspominać o stopięćdziesięciotysięcznej armii żydowskiej która w mundurach hitlerowskich żołnierzy mordowała żydów, szmalcowników z Judenratów.
Panie Kocjan i „baza” zapraszam do poczytania książek profesora Nowaka, dr Ewy Kurek czy ks. Chrostowskiego, nie ma co wyważać otwartych drzwi. Jeszcze dzisiaj okazuje się, że w ciągu kilku ostatnich paru lat żydzi szabrowali pożydowskie kamienice w Warszawie, Krakowie i innych miastach.

Piotr
Piotr
6 lat temu

Dwie ważne książki o Olkuszu? Chyba o żydach, a nie Olkuszu. Ile żydzi napisali książek o Polakach, którzy ich ratowali?

kolejna rocznica
kolejna rocznica
6 lat temu

27 września 1942 r. w okupowanej przez Niemców Warszawie powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, który 4 grudnia 1942 r. przekształcony został w Radę Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu. Była to jedyna w okupowanej przez Niemców Europie instytucja państwowa ratująca Żydów od zagłady. O tej rocznicy należy przypomnieć na promocji obydwóch książek 27 września 2017 r.

propaganda
propaganda
6 lat temu

[quote name=”baza do aza”]Twoje twierdzenie „nikt nie ma wątpliwości” jest kłamstwem, a zarzuty gołosłowne.
Jeśli masz jakieś konkrety, to rzetelnie opisz (bo odwagi na pewno ci nie zbywa 🙂 ). Z terenu dawnego powiatu olkuskiego materiału na książkę, ani nawet na cykl artykułów raczej nie uzbierasz. Znacznie więcej go znajdziesz, jeśli chciałbyś pisać o polskich szmalcownikach i mordercach Żydów. Nie mówiąc już o tych, którzy przywłaszczyli sobie majątek Żydów. O tym mógłbyś napisać nawet cykl książek. Śmiało! Sława i kasa czeka na ciebie.[/quote]
Propaganda rodem z twórczości Jana Tomasza Grossa, też profesora.

baza do aza
baza do aza
6 lat temu

Twoje twierdzenie „nikt nie ma wątpliwości” jest kłamstwem, a zarzuty gołosłowne.
Jeśli masz jakieś konkrety, to rzetelnie opisz (bo odwagi na pewno ci nie zbywa 🙂 ). Z terenu dawnego powiatu olkuskiego materiału na książkę, ani nawet na cykl artykułów raczej nie uzbierasz. Znacznie więcej go znajdziesz, jeśli chciałbyś pisać o polskich szmalcownikach i mordercach Żydów. Nie mówiąc już o tych, którzy przywłaszczyli sobie majątek Żydów. O tym mógłbyś napisać nawet cykl książek. Śmiało! Sława i kasa czeka na ciebie.

Krzysztof Kocjan
Krzysztof Kocjan
6 lat temu

[quote name=”aza”]Jak widać cykl Pana Dziechciarza o powiecie skończył się.Teraz więc prosilibyśmy o cykl artykułów na temat żydowskich morderców z ub mordujących ludzi w powiecie olkuskim po roku 1945. Bo że tak było nikt nie ma wątpliwości, brak tylko odwagi do opisania tego holokaustu mieszkańców powiatu. A może to Pan Kocjan napisałby taką książkę a Pan prof. Ostrowski napisałby wstęp.[/quote]
Kochana azo,
Odwagi!
Pozdrawiam,
Krzysztof Kocjan

aza
aza
6 lat temu

Jak widać cykl Pana Dziechciarza o powiecie skończył się.Teraz więc prosilibyśmy o cykl artykułów na temat żydowskich morderców z ub mordujących ludzi w powiecie olkuskim po roku 1945. Bo że tak było nikt nie ma wątpliwości, brak tylko odwagi do opisania tego holokaustu mieszkańców powiatu. A może to Pan Kocjan napisałby taką książkę a Pan prof. Ostrowski napisałby wstęp.

uzupelnienie
uzupelnienie
6 lat temu

W dniu 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie powołana została tajna organizacja wojskowa Służba Zwycięstwu Polski – pierwsza organizacja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego. Władze Polskiego Państwa Podziemnego informowały o barbarzyńskich akcjach władz okupacyjnych wymierzonych przeciwko ludności żydowskiej polskie władze państwowe w Londynie. Przeprowadzenie skutecznej akcji pomocy Żydom przekraczało możliwości polskiej konspiracji. Oczekiwano skutecznej reakcji wolnego świata.

W swoim zakresie prowadzono w miarę możliwości akcję ratowania Żydów. W tym celu powstały odpowiednie struktury w Armii Krajowej oraz Rada Pomocy Żydom („Żegota”) funkcjonująca przy Delegacie Rządu na Kraj. Obok organizowania schronienia dla ukrywających się Żydów, to za pośrednictwem Delegatury Rządu były przekazywane fundusze dla organizacji żydowskich („Bund”, Żydowski Komitet Narodowy). Jak podają znawcy problematyki, dla skutecznego ukrycia jednego Żyda przez cały okres okupacji było potrzebne zaangażowanie kilkunastu bądź też kilkudziesięciu osób.

memento
memento
6 lat temu

Dzień 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego.