"Zamek Rabsztyn" wyróżniony

edd 2017 rabsztynOlkuskie Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” otrzymało specjalne wyróżnienie za  bogatą ofertę wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznym tematem przewodnim EDD był „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Kraje biorące udział w wydarzeniu co roku udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują szereg tematycznych imprez. Ogólnopolskim koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wręczenie nagród laureatom odbyło się podczas uroczystej gali w Opolu. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” zdobył wyróżnienie za bogatą ofertę wydarzeń, takich jak: spacer fotograficzny „Zamkowe krajobrazy, czyli śladem dawnej ryciny i fotografii”, wystawa fotograficzna „Podniebne i podziemne krajobrazy” prezentująca ziemię olkuską z lotu ptaka oraz podziemne korytarze olkuskich kopalni rud cynku i ołowiu czy plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych pt. „Namaluj swój zamek”.

- Otrzymanie wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa było dla nas bardzo miłą niespodzianką. Cieszymy się, że zostały zauważone nasze działania, które konsekwentnie realizujemy od kilkunastu lat. To nie tylko odbywający się od 2003 roku turniej rycerski pod zamkiem Rabsztyn, którego byliśmy inicjatorem, a który organizujemy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Wydajemy także foldery i książki poświęcone historii zamku Rabsztyn, organizujemy konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie. Od czterech lat organizujemy zloty turystyczne w Rabsztynie dla podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych, a od pięciu lat plenery plastyczne, których tematem jest zamek Rabsztyn. Plonem plenerów są wystawy, które odbywają się nie tylko w Olkuszu, ale także w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, czy Mikołowie. W 2016 roku nasze stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie w XIII edycji konkursu „Kryształy Soli”. Takie wyróżnienia dają nam motywację do dalszego działania – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

Z województwa małopolskiego wyróżnienia otrzymało jeszcze pięć instytucji: Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Biblioteka Publiczna w Zielonkach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!