okupacja 1

20 stycznia przypada 73. rocznica zakończenia hitlerowskiej okupacji Olkusza. Na pamiątkę wydarzenia z 1945 roku w przeddzień tej pamiętnej daty, w Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945” delegacje kombatantów oraz Gminy Olkusz złożyły kwiaty oddając hołd poległym podczas II wojny światowej żołnierzom i cywilom.

Okupacja hitlerowska przyniosła wiele tragicznych wydarzeń, które na stałe wpisały się w historię Olkusza. O konkretne przykłady nietrudno – egzekucja, od której nazwę wzięła ulica 20-straconych, bestialskie praktyki wobec dorosłych mężczyzn podczas Krwawej Środy, czy likwidacja getta, równoznaczna ze śmiercią w obozach zagłady niemal jednej trzeciej części ówczesnych mieszkańców Srebrnego Miasta. Ta rocznica na nowo o wszystkim przypomina i zarazem skłania do zadumy.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyli kombatanci oraz przedstawiciele Gminy Olkusz. Delegacji magistratu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Po skromnej uroczystości nadarzyła się okazja do wspomnień. Z roku na rok naocznych świadków tamtych wydarzeń ubywa. Czas robi swoje. Takie dni jak ten pokazują jednak, że pamięć o trudnych losach naszej Małej Ojczyzny jest wciąż żywa.

okupacja 2

okupacja 3

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pro memoria
pro memoria
6 lat temu

[quote name=”tak … sobie”]Skromna uroczystość, ale dobrze, że się odbyła, przypominająca datę położenia kresu gehennie Polakow w Olkuszu pod okupacją niemiecką, czego olkuscy Żydzi już nie doczekali.[/quote]

Pamięć jest ulotna, należy wciąż przypominać o położeniu kresu zbrodniom niemieckim w Olkuszu.

wolbro
wolbro
6 lat temu

[quote name=”poprawka”][quote name=”wolbro”]Wolbrom też został „wyzwolony” 17 września (tego samego dnia co Warszawa). Nawet nazwa ulicy na tę pamiątkę jest. „Wyzwolony” czy „zniewolony”?! Szkoda, że nazwa osiedla XX-lecia (teraz nie wiadomo czego) dalej została….[/quote]
Nie 17 września, lecz 17 stycznia.[/quote]
Pomyłka niezamierzona, ale data też tragiczna, z 1939 r. tylko, że wtedy Armia Czerwona „ochraniała” miejscową ludność.

kryk
kryk
6 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”tak … sobie”]Jak to wszystko szybko przemija, dzisiaj już mało kto pamięta jak Niemcy uciekali z Olkusza 20 stycznia 1945 roku.[/quote]

Jak było naprawdę?
uciekli, czy komuniści radzieccy w kufajkach i kalesonach ich wygonili ?[/quote]
Wypowiedz ni w pięć ni w dziesięć . Ot, mlody i glupi.

poprawka
poprawka
6 lat temu

[quote name=”wolbro”]Wolbrom też został „wyzwolony” 17 września (tego samego dnia co Warszawa). Nawet nazwa ulicy na tę pamiątkę jest. „Wyzwolony” czy „zniewolony”?! Szkoda, że nazwa osiedla XX-lecia (teraz nie wiadomo czego) dalej została….[/quote]
Nie 17 września, lecz 17 stycznia.

wolbro
wolbro
6 lat temu

Wolbrom też został „wyzwolony” 17 września (tego samego dnia co Warszawa). Nawet nazwa ulicy na tę pamiątkę jest. „Wyzwolony” czy „zniewolony”?! Szkoda, że nazwa osiedla XX-lecia (teraz nie wiadomo czego) dalej została….

tak ... sobie
tak ... sobie
6 lat temu

Skromna uroczystość, ale dobrze, że się odbyła, przypominająca datę położenia kresu gehennie Polakow w Olkuszu pod okupacją niemiecką, czego olkuscy Żydzi już nie doczekali.

Młody
Młody
6 lat temu

[quote name=”tak … sobie”]Jak to wszystko szybko przemija, dzisiaj już mało kto pamięta jak Niemcy uciekali z Olkusza 20 stycznia 1945 roku.[/quote]

Jak było naprawdę?
uciekli, czy komuniści radzieccy w kufajkach i kalesonach ich wygonili ?

kropeczka
kropeczka
6 lat temu

[quote name=”Orto”]Panie Burmistrzu, jak się pisze daty typu „73. rocznica …” to stawia się kropkę za liczebnikiem. Oczywiście błędem jest również użycie końcówki z myślnikiem: „73-cia” lub pozostawienie samo „73”.

Nawet w tym artykule redaktor Piotr Kubiczek napisał dobrze liczebnik daty. Niestety Pana wodzireje o tym zapomnieli i na wieńcu brakuje kropki – jest błąd.

Miłego weekendu 8)[/quote]

W Słowniku ortograficznym czytamy, iż kropkę stawiamy po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe, np. na 5. (= piątym) piętrze; w 3. (= trzeciej) osobie, po raz 7. (= siódmy). Kropka po liczebniku może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy, np. Chodzę do 8 klasy.
Wodzireje nie zapomnieli,tylko wiedzieli :zzz
Szanowny Orto-miłych snów :-*

Orto
Orto
6 lat temu

Panie Burmistrzu, jak się pisze daty typu „73. rocznica …” to stawia się kropkę za liczebnikiem. Oczywiście błędem jest również użycie końcówki z myślnikiem: „73-cia” lub pozostawienie samo „73”.

Nawet w tym artykule redaktor Piotr Kubiczek napisał dobrze liczebnik daty. Niestety Pana wodzireje o tym zapomnieli i na wieńcu brakuje kropki – jest błąd.

Miłego weekendu 8)

tak ... sobie
tak ... sobie
6 lat temu

Jak to wszystko szybko przemija, dzisiaj już mało kto pamięta jak Niemcy uciekali z Olkusza 20 stycznia 1945 roku.

autocenzorka
autocenzorka
6 lat temu

To się nazywa autocenzura czyli bojaźń o stołek.

stinek
stinek
6 lat temu

I jednocześnie, wg. niektórych, początek okupacji sowieckiej/radzieckiej/rosyjskiej. BTW. ulica upamiętniająca wyzwolenie Olkusza (20 Stycznia) została zdekomunizowana.

Marcel46
Marcel46
6 lat temu

Nie hitlerowskiej tylko niemieckiej.Rozumiem,że w czasie wojny tzw. hitlerowcy nie mieli wstępu do komunikacji publicznej,restauracji etc. z napisem „Nur für Deutsche” Tylko dla Niemców? Nazywajmy rzeczy po imieniu.Nie było takiego narodu jak hitlerowcy,naziści czy jak tam Niemców nazywali.Poprawność polityczna swoją drogą a historia swoją!!! Apelowałbym o zgodność historyczną