DSCF9887

Już po raz szósty w kilkudziesięciu miastach Polski odbyła się akcja pn. „Nazywam się Miliard”, wyrażająca protest przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Po raz pierwszy przyłączył się do niej także Olkusz. Finał akcji odbywa się zawsze 14 lutego.

„Nazywam się Miliard” to polska nazwa ogólnoświatowej kampanii społecznej, której finałem jest wspólny, grupowy taniec wyrażający protest przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Uczestnicy wykonują układ taneczny do piosenki pt. „Break the Chain” (tekst: Tena Clark; polska wersja „Tańczę, bo mam dość!”).
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka ruchu feministycznego, scenarzystka i dramatopisarka. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING”, której pierwsza edycja odbyła się 14 lutego 2013. Właśnie od tego roku zawsze14 lutego cały świat, w tym Polska, tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Z roku na rok do wydarzenia przyłącza się coraz więcej państw. W 2013 roku tańczono w ponad 200 krajach (w tym w 30 miejscowościach w Polsce), a w 2015 roku w akcję zaangażowanych było już w niemal 50 polskich miejscowości. W tegorocznym finale zatańczyły kobiety, dziewczynki, a także mężczyźni i chłopcy w ponad 90 miejscowościach w naszym kraju.

– Przemoc wobec kobiet to nie abstrakcyjna sprawa przedstawiana w krajowych czy międzynarodowych statystykach i programach. Ten problem i krzywda dotyka naszych przyjaciół i znajomych, dzieje się obok nas – na naszej ulicy, podwórku, w domu – tymi słowami przywitała uczestników akcji na olkuskim rynku Magdalena Kubańska, radna Rady Miejskiej w Bukownie i organizatorka olkuskiego wydarzenia. – To wyzwanie podejmujemy, organizując właśnie akcję Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland. Wychodzimy do was wszystkich tu, gdzie mieszkamy, bo chcemy, żeby właśnie tu żyło nam się dobrze, bo właśnie tu chcemy się czuć bezpieczne.

DSCF9845

Przygotowania do olkuskiego finału trwały kilka tygodni. W tym czasie uczestniczki akcji spotykały się na próbach, wykonując układ taneczny, który w każdym kraju wygląda tak samo. Spotykano się w Bukownie i Olkuszu, ćwicząc pod kierunkiem Doroty Gajewskiej. Poza kobietami w treningi włączyły się również młode dziewczęta, które także chciały wyrazić swój protest i wziąć udział w wydarzeniu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wg statystyk w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet, a w skali światowej dziewczęta między 15. a 19. rokiem życia stanowią 50 proc. ofiar przemocy seksualnej.
Bardzo duże znaczenie dla akcji ma jej aspekt lokalny. Jak podkreślono w czasie finału, to właśnie lokalne władze mogą prowadzić realne i skuteczne działania zapobiegające przemocy, tworzyć odpowiednie programy w oparciu o najnowsze badania, doświadczenia i dobre praktyki wypracowane tak w Polsce, jak i na świecie. I właśnie tego oczekują od nich uczestniczki akcji „Nazywam się Miliard”.

Wydarzenie objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Ponadto patronat sprawowali: Beautiful Dance Studio, Wyższa Szkoła Biznesu Oddział Zamiejscowy w Olkuszu oraz Przegląd Olkuski.

Akcję wsparli: Beautiful Dance Studio,Wiadomości Olkuskie, Isola – Firma Handlowo-Usługowa, Radna Rady Miasta Bukowno Magdalena Kubańska, Rady Miasta Olkusz Janusz Dudkiewcz, Stowarzyszenie „Fabryka Dobrych Zdarzeń w Bukownie”, PowerCity Olkusz, Kawiarenka „Pod Parasolem”, „Masaż u Wnuka”, Telepizza Olkusz, Posłanka na Sejm RP VII i VIII kadencji Lidia Gądek, Przemysław Podgórski (trener motywacyjny), CH Atrium Olkusz, Poseł na Sejm RP IV kadencji Jan Orkisz, Wyższa Szkoła Biznesu Oddział Zamiejscowy w Olkuszu, Joanna Leśniak „Nieruchomości”.

DSCF9862

DSCF9879

DSCF9884

DSCF9843

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze