Zdzichu i przyjaciele – 50 lat na scenie! [ZDJĘCIA]

18

Od pół wieku realizuje swoje muzyczne pasje, wychowuje kolejne pokolenia wokalistów, współtworzy zespoły. Zdzisław Dusza z Klucz obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Dzień Kobiet był okazją do zorganizowania rocznicowego koncertu „Zdzichu i przyjaciele”, w którym wystąpił również znany zespół „Prasłowianki”.

11

W sobotnie popołudnie sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach pękała w szwach. Po złożeniu życzeń z okazji Dnia Kobiet przez wójta gminy Norberta Bienia i przewodniczącego Rady Gminy Bogusława Pasia, na scenie pojawił się główny bohater wieczoru - Zdzisław Dusza. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się pół wieku temu, od gitarowych spotkań z Czesławem Sajdakiem i Andrzejem Kwintą z zespołów „Meteory” i „Kolorowi”. Później nadszedł czas na „Lokum” - pierwszy zespoł Zdzisława Duszy, utworzony przy Domu Kultury w Kluczach. Grali w nim: Andrzej Piłka, Jarosław Lemański, nieżyjący Stanisław Tomsia i Marek Patela, a okazjonalnie Tadeusz Jaworski. Sukcesy grupy towarzyszyły indywidualnym osiągnięciom Zdzisława Duszy, który jako solista zdobył „Brązową statuę muzy” na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenkarzy Amatorów w Krynicy. Pracując już w GOK-u, założył wokalny zespół dziecięcy „Ogniki”, a także formacje „Ziemia Kluczewska” i „...zespół z duszą”. Jego muzyczna przygoda to również współpraca z zespołami śpiewaczymi Kół Gospodyń Wiejskich oraz sekcji wokalnych działających przy domach kultury w Kluczach i Jaroszowcu.

9

Wspomniane już „Ogniki”, także z byłymi wokalistami i instruktorką GOK-u Justyną Gomułką – Błaszczyk rozpoczęły jubileuszowy koncert. Specjalnie dla pań na scenie wystąpił męski kwartet, w którym to jubilatowi towarzyszyli Piotr Kasprzyk, Marceli Stachurka i Janusz Mudyna.

17

- W lipcu 1990 r. przyszło pięciu chłopaków do domu naszego jubilata z pytaniem, czy mogliby grać w Domu Kultury w Jaroszowcu. Padła krótka odpowiedź: „Dobrze chłopcy, ale może od września, po wakacjach”. Tak się też stało – opowiadał konferansjer Piotr Kasprzyk. W przedstawionym zespole śpiewa córka jubilata Martyna Smaruj, a na gitarze gra zięć Ryszard. „Bractwo Wiecznego Natchnienia” tworzą również: Piotr Wilczyński, Grzegorz Zagórski i Kamil Skicki. Zespół może pochwalić się sporym dorobkiem, a jego ostatnia płyta „Tango dla poety” została zgłoszona do tegorocznej edycji muzycznej nagrody ogólnopolskiej Fryderyk 2018 w kategorii „Muzyka korzeni”.
Muzyczny talent to „przypadłość” kilku pokoleń rodziny jubilata. Publiczność przekonała się o tym, gdy na scenie zaprezentowała się wnuczka Zdzisława Duszy, Agata. Największy aplauz publiczności wzbudziło rodzinne wykonanie polskiej wersji przeboju Elvisa Presleya „Pozwól mi”, który w części jubilat przetańczył z żoną Anną.

14

„Wszystkim, którzy o nas pamiętają, dziękujemy z całego serca (...)” – tak Zdzichu i przyjaciele śpiewająco podziękowali publiczności za udział w koncercie.
Po długich owacjach gratulacje Zdzisławowi Duszy składali Wójt Gminy Norbert Bień i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mirosław Macek. Szef gminy udekorował jubilata okolicznościową złotą wpinką z herbem Gminy Klucze, która przyznawana jest osobom zasłużonym w promowanie gminy i godne jej reprezentowanie.

21

Gdy jubilat zasiadł już na widowni, na scenie pojawił się znany w wielu krajach zespół „Prasłowianki”. Wokalno - instrumentalna grupa artystów, byłych członków Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim, zaprezentowała bałkańskie, rosyjskie i ukraińskie utwory. Słowiańska muzyka zdecydowanie przypadła do gustu uczestnikom koncertu, którzy gorąco oklaskiwali wykonawców.

27

23

Zwieńczeniem wieczoru był słodki poczęstunek dla wszystkich gości.

  Zdzichu i przyjaciele – 50 lat na scenie! - 10.03.2018_21 Zdzichu i przyjaciele – 50 lat na scenie! - 10.03.2018_7 Zdzichu i przyjaciele – 50 lat na scenie! - 10.03.2018_2

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!