Letnie impresje Actus Animi [ZDJĘCIA]

 DSC1477 1Kończący się rok szkolny sprzyja podsumowaniom. Jak co roku w czerwcu, znana szczególnie w lokalnym środowisku choreografka i instruktorka tańca Katarzyna Gałązka-Biedul wraz z liczną rzeszą osób wspierających zorganizowała koncert, prezentujący efekty pracy artystycznej i szkoleniowej w grupach tanecznych trenujących w jej szkole. Tradycyjne już „Letnie impresje” w tym roku znacznie różniły się jednak od poprzednich edycji.

"W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. [...] Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem" - przekonywał w swoim orędziu na Międzynarodowy Dzień Tańca 2018 Ohad Naharin. Tańczmy więc - z potrzeby serca, z wdziękiem, talentem, z chęcią wyrażenia własnych uczuć, potrzeb... Wolbromski Teatr Tańca Actus Animi, Stowarzyszenie Przyjaciół Actus Animi oraz Kwadrance - Pracownia Artystyczno - Taneczna życzą wszystkim tancerzom radości i satysfakcji z tańca! Tańcząc zmieniajmy świat na lepsze! - takie przesłanie przyświecało tegorocznemu koncertowi, prezentującemu dokonania licznej grupy utalentowanych wolbromskich tancerzy.

Od roku działają samodzielnie w nowych strukturach, poza lokalnym Domem Kultury, gdzie trenowali i uczyli się przez lata. Zmiana przyczyniła się do znacznego poszerzenia oferty, więc na scenie widzowie mogli podziwiać jeszcze bogatszy i bardziej niż wcześniej różnorodny repertuar. Obok klasycznego już pokazu miniatur tanecznych w wykonaniu wychowanków Katarzyny Gałązki-Biedul z Teatru Tańca Actus Animi i Formacji 7-th Step w wieku od lat 3 do -nastu, zaprezentowano także efekty szkolenia młodych akrobatów, poprawiających sprawność i gibkość pod okiem trenerki Bożeny Piputy, występy hip-hopowców i adeptów breakdance, trenujących z mistrzami w swoich dziedzinach Darią Ritą Powagą i Grzegorzem „Dragonem” Koniecznym. Były też pokazy tańca towarzyskiego w wykonaniu par dorosłych, uczących się tej sztuki od utytułowanej tancerki i instruktorki Anny Paprockiej, a także świetnie radzących sobie na parkiecie par niespełna kilkuletnich dzieci - wychowanków Piotra Nawary. Brazylijska samba i kubańskie rytmy chachy i rumby w wykonaniu trenujących dopiero od czterech miesięcy dorosłych, a także ich występ w zestawie tańców standardowych wywołał podziw widzów i zapewne niejednego zachęcił do podjęcia prób w tej dziedzinie. Na wolbromskiej scenie wystąpili także goście: Glutaminian Sodu z Olkusza i gimnastyczki z Jura Acro Academy z Zawiercia.

Gościem specjalnym pokazu, który zaprezentował wolbromianom swoje niezwykłe taneczne umiejętności był współpracujący z Katarzyną Gałązką-Biedul i jej wychowankami w interdyscyplinarnym projekcie artystycznym „Wspólny front” półfinalista telewizyjnego programu „Mam talent” Cezary Borowik.

 DSC1221 1

Warto w tym miejscu wspomnieć, że projekt „Wspólny front” realizowany jest przez najwybitniejszych polskich artystów, występujących w roli „Mistrzów” i młodych adeptów sztuki „Uczniów”, łączących swój talent w jednej wspólnej produkcji multimedialnej, narodowej opery F. Nowowiejskiego „Legenda Bałtyku”. Projekt realizują wybitne autorytety pedagogiczne z różnych dyscyplin artystycznych, których zadaniem jest inspirowanie, animowanie i motywowanie twórczości młodzieży w zakresie szeroko rozumianej kultury. Materią ich pracy są mało znane (a czasem zupełnie zapomniane) dzieła muzyczne Polskiego Dziedzictwa Narodowego, pokazujące bogactwo naszej kultury i dające możliwość reinterpretacji klasycznych wzorców, przy użyciu współczesnych, nakierowanych na młodego odbiorcę metod. Praca i wymiana doświadczeń łączą się w tym projekcie z artystycznymi działaniami młodych twórców i ich pedagogów. Projekt ma charakter regionalny, a jego działania zarówno twórcze jak i demonstracyjne będą realizowane w różnych ośrodkach na terenie całego kraju. Efekty pracy Katarzyny Gałązki-Biedul i jej uczennic, tańczących w tym przedstawieniu będzie można podziwiać już jesienią tego roku.

 DSC1375 1

Szczególne wzruszenie wśród widzów wywołała zaprezentowana na podsumowanie niedzielnego koncertu miniatura „Build the Home” przygotowana wspólnie przez instruktorów i choreografów Katarzynę Gałazkę-Biedul i Cezarego Borowika, której symboliczna wymowa nawiązywała do szczególnej, domowej atmosfery, panującej wśród wolbromskich tancerzy związanych z Kwadrance oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Teatru Tańca Actus Animi.

Letnie impresje Actus Animi 10.06.2018_25 Letnie impresje Actus Animi 10.06.2018_13 Letnie impresje Actus Animi 10.06.2018_2

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!