Hiperrealistyczne obrazy Ireny Kiełtyki na olkuskim rynku

baner ik18 i 19 sierpnia (sobota, niedziela) w godzinach 10:00-18:00 na olkuskim rynku będzie można oglądać prace wybitnej olkuskiej malarki Ireny Kiełtyki. Tym razem artystka zaprezentuje olkuskim wielbicielom sztuki między innymi cykl prac poświęconych olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Dominująca w panoramie miasta bryła tego olkuskiego zabytku stanowi inspirację dla malarzy i fotografów zarówno tych olkuskich, jak również odwiedzających Srebrne Miasto.

Tym razem będzie okazja do zobaczenia malarskich interpretacji wizerunku bazyliki z różnych perspektyw, o różnych porach dnia i roku, co stanowi interesujący przekaz dla miłośników sztuki i najcenniejszego zabytku architektonicznego w Olkuszu. Będzie można na żywo podpatrzeć, jak Irena Kiełtyka przy pomocy farb i pędzla przenosi na płótno znane nam wszystkim widoki. Będzie również możliwość kupna jej prac, a połowa dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana przez artystkę na renowację olkuskich organów Hansa Hummla.

- Bardzo lubię muzykę klasyczną, ponieważ dobrze wpływa na moją pracę artystyczną. Malarze realistyczni przeważnie mają zamiłowanie do klasycznych utworów. Jako olkuszanka mam duże uznanie dla naszego największego zabytku muzyki sakralnej, jakim są organy w olkuskiej bazylice, dlatego chciałam połączyć swoje zamiłowanie do rodzinnego miasta i jego dziedzictwa ze swoją działalnością, stąd moja inicjatywa - mówi Irena Kiełtyka.

Urodzona w Olkuszu Irena Kiełtyka jest absolwentką prestiżowych uczelni artystycznych, na których doskonaliła swoje umiejętności. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjęła naukę w słynnej Art Students League w Nowym Jorku. Z tego okresu pochodzą jej najbardziej znane prace reprezentujące nurt hiperrealistyczny. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i stypendiów, a jej obrazy były eksponowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, również w rodzinnym Olkuszu.

Inicjatywę promowania twórczości Ireny Kiełtyki i zabytku, jakim jest olkuska bazylika, objął patronatem burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

UMiG Olkusz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!