Muzyka jest dla nich terapią

DSC 0198

Małopolski Konkurs Karaoke dla Osób Niepełnosprawnych już po raz jedenasty zawitał do Olkusza. Pomysłodawcą imprezy od lat jest miejscowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Projekt powstał z myślą o integracji Uczestników Domów z całego województwa.

Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością wśród jej uczestników oraz ich opiekunów. Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, które od początku 2016 roku prowadzi w naszym mieście ŚDS postanowiło rozszerzyć zasięg projektu, uzupełniając go o zaproszenia dla innych działających lokalnie ośrodków wsparcia. Przed rokiem w ramach jubileuszowego, dziesiątego konkursu, świętowano w rytmach disco polo. Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w repertuarze znalazły się utwory z czasów powojennych.

DSC 0200

Wydarzenie jak zwykle miało swoją niepowtarzalną atmosferę. Każdy z uczestników pomimo tremy mógł liczyć na gorące wsparcie ze strony swoich przyjaciół. Uczestnicy karaoke przez jurorów byli oceniani w dwóch kategoriach – A i B. W pierwszej z nich sędziowie nagradzali osoby z zaburzeniami psychicznymi, natomiast w drugiej rywalizowali niepełnosprawni intelektualnie.

Największe uznanie w oczach jury zasiadającego w składzie: Michał Mączka, Beata Deutchsman, Agata Wdowik, Iwona Polańska, Anna Mrówka, w pierwszej z kategorii zyskała Arleta Matlęga z ŚDS Żegocina, a tuż za nią uplasowali się Katarzyna Lewandowska z ŚDS Olkusz oraz Jaromir Niedziela ŚDS Vita Kraków os. Młodości. W grupie B konkursowe podium zdominowali mieszkańcy powiatu olkuskiego. Wygrał duet Łukasz Romatowski / Piotr Stopa z olkuskiego Zespołu Szkół Specjalnych, wyprzedzając Roberta Tarasa z ŚDS Olkusz (ubiegłorocznego zwycięzcę) i Bartłomieja Ramsa z wolbromskiego OREW-u. 

karaoke1 8

Ponadto jury przyznało cztery wyróżnienia. Zdobyli je: Barbara Lechowicz (ŚDS Chełmek), Sylwia Dachowska (WTZ Lgota Wolbromska), Adolf Rokosz (ŚDS Pałecznica) i Genowefa Gierat (ŚDS Kępie).

Łącznie na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowało się 48 osób z 25 ośrodków wsparcia z terenu całego województwa małopolskiego. Oprócz Szkoły Specjalnej w Olkuszu, a także podopiecznych miejscowego ŚDS-u oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, dołączyli także ich przyjaciele z placówek m.in. z Krakowa, Chrzanowa, Proszowic, Kęt, Wolbromia, Oświęcimia czy Jelczy.

Na wszystkich uczestników czekał słodki i gorący poczęstunek. Nie mogło także zabraknąć zaproszenia na przyszły rok i kolejną edycję barwnego konkursu, podczas którego każdy z uczestników choć przez moment może poczuć się jak prawdziwa gwiazda muzyczna. To dużo, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, na co dzień często odizolowanych od społeczeństwa. Takie dni i takie konkursy są potrzebne – nie dla zaszczytów, a dla tych niezwykłych, często szczerych do bólu i wiecznie uśmiechniętych mimo swoich problemów ludzi.

XI Małopolski Konkurs Karaoke dla Osób Niepełnosprawnych został zrealizowany przy wsparciu środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Impreza była częścią projektu „Aktywizacja przez sztukę”.

- Dziękujemy za obecność przedstawicielom wszystkich instytucji, którym leży na sercu codzienność naszych podopiecznych. To dla nas wiele znaczy, podobnie jak zaangażowanie wolontariuszy oraz dyrekcji i pracowników MOK-u. Cieszymy się również z pomocy udzielanej nam co roku przez zarząd Województwa. Z taką grupą wsparcia o przyszłość naszego konkursu jestem spokojna – mówi Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes olkuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu.

DSC 0154

DSC 0159

DSC 0161

DSC 0169

DSC 0171

DSC 0179

DSC 0194

DSC 0203


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.