Zapraszamy na Święto Szlaku Orlich Gniazd!

plakat szlak orlich gniazd

Rabsztyn w sarmackich klimatach
Widowiskowe pokazy husarii, zabawy sarmackie dla dzieci i dorosłych, scenki szlacheckie i pokazy walki na szable, ale także przedstawienia teatralne, sesja popularnonaukowa, liczne warsztaty dla uczestników i koncert.

To tylko część atrakcji, jakie czekają w sobotę 22 września na uczestników Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2018, czyli festynu historycznego z okazji 430 rocznicy śmierci płk. Gabriela Hołubka.

 

Całodniowy cykl bezpłatnych imprez u stóp rabsztyńskiego zamczyska zacznie się o godzinie 10.00 uroczystym rozpoczęciem Święta Szlaku Orlich Gniazd na zamku Rabsztyn, któremu będzie towarzyszyć przemarsz wojsk, salwa honorowa oraz prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Po oficjalnym otwarciu, na trasę wyruszą uczestnicy Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marszu nordic walking (szczegółowe informacje oraz zapisy www.mosir.olkusz.pl). Pod zamkiem rozpocznie się festyn historyczny w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa, który potrwa do wieczora. Wśród wielu atrakcji, jakie czekają tego dnia na uczestników warto wspomnieć o pokazie Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, której członkowie zaprezentują gonitwę do pierścienia oraz ścinanie w galopie. Będzie także pokaz artylerii i broni czarnoprochowej oraz scenki szlacheckie i pokazy walki na szable. Będzie można także zobaczyć etiudę teatralną pt. „Wziąć w sposobie, mocium panie” w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów opracowaną na podstawie fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Ciekawą propozycją dla miłośników historii jest bez wątpienia sesja popularnonaukowa z okazji 430. rocznicy śmierci dowódcy załogi zamku Rabsztyn płk. Gabriela Hołubka w bitwie pod Byczyną, która potrwa od godz. 12.00 do 14.00. Nie zabraknie atrakcji, w których aktywnie będzie mogła uczestniczyć publiczność. W południe rozpocznie się czterogodzinny blok zatytułowany „Zabawy sarmackie dla najmłodszych”. W programie przewidziano gry i zabawy dla dzieci, m.in.: strzelanie z łuku, walkę na szable treningowe, grę w kręgle i pieczenie podpłomyków. Po południu zapraszamy na „Zabawy sarmackie nie tylko dla najmłodszych”. Będzie można m.in. przymierzać stroje szlacheckie oraz rycerskie, a także wziąć udział w konkursie trzymania miecza. Będą także tańce plebejskie z udziałem publiczności. Na godzinę 17.00 zaplanowano plenerową sztukę „Walka o tron po śmierci Batorego” z widowiskową sceną bitwy oddziału Gabriela Hołubka z najemnikami Maksymiliana Habsburga. Po walkach o zamek, około godziny 18.00 na scenie pod zamkiem rozpoczną się warsztaty muzyczne prowadzone przez zespół „Dzikie Pola”, a godzinę później zapraszamy na występ tego zespołu, który zaprezentuje program „Ukraińska biesiada”.

Organizatorzy przygotowali też cały szereg imprez towarzyszących. Tego dnia olkuski MOK przygotował akcję „Zwiedzamy Zamek Rabsztyn z ulgą” w ramach której od godz. 10.00 do 18.00 będzie można zwiedzać zamek w cenie biletu ulgowego (4 zł). Warto z tego skorzystać, bo na zamku będą się odbywały interaktywne happeningi historyczne prowadzone przez grupę teatralną „Glutaminian Sodu”. Chętni mogą także zwiedzać zamek z przewodnikiem ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Oprowadzanie połączone z warsztatami historycznymi zaplanowano na godz. 11.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 17.00 (zbiórka za bramą zamku). Przez cały dzień pod zamkiem będzie działał plenerowy Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz. Na chętnych będą tam czekały nie tylko bezpłatne ulotki i foldery, ale także konkurs o historii Olkusza i zamku Rabsztyn z nagrodami, gry i zabawy dla najmłodszych oraz plenerowa mennica, na której będą wybijane trojaki olkuskie, czyli repliki zabytkowych monet. Także przez cały dzień pod zamkiem na stoiskach promocyjnych stowarzyszeń: „Zamek Rabsztyn” „Wszyscy dla Wszystkich” i „SIMO” będą prowadzone warsztaty i animacje dla dzieci, zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Sporą atrakcją będą także warsztaty rzemiosł dawnych: pszczelarskie, papieru czerpanego i garncarskie.

Organizatorami Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2018, festynu historycznego z okazji 430 rocznicy śmierci płk. Gabriela Hołubka są PTTK Odział Olkusz oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami Miasto i Gmina Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”. Partnerami wydarzenia są: Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska z Krakowa, grupa teatralna „Glutaminian Sodu”, Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla wszystkich”, Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” oraz Małopolski System Informacji Turystycznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Kraków, Gazeta Krakowska, Przegląd Olkuski, Olkusz TV oraz portal historykon.pl. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Olkusz. Impreza odbywa się w ramach akcji Juromania, czyli pierwszej edycji święta Szlaku Orlich Gniazd organizowanej przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Śląskiego i Małopolskiego.

plakat juromania klucze

JUROMANIA na Róży Wiatrów i w Bydlinie
To będzie wyjątkowe wydarzenie. Wyjątkowe m.in. z uwagi na miejsce – na „Róży Wiatrów” na Pustyni Błędowskiej zaplanowano koncerty, widowiska i atrakcje dla dzieci, a w Bydlinie pokazy bractwa rycerskiego. Wszystko w ramach odbywającego się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Święta Szlaku Orlich Gniazd JUROMANIA. Zapraszamy 22 września!

Na Święto Szlaku Orlich Gniazd zapraszają: Wójt Gminy Klucze, Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze i Gminny Ośrodek Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego.

Impreza rozpocznie się w Bydlinie, gdzie uczestnicy JUROMANII spotkają się najpierw pod ruinami zamku, a następnie przy altanie turystycznej (parking przy skrzyżowaniu ulic Legionów i Zawadka). Z Bydlina wyruszy rajd pieszy organizowany przez PTTK Oddział Klucze i Stowarzyszenie „Otwarci” Bydlin.

Główna część atrakcji skupi się w popularnym punkcie turystycznym, jakim jest „Róża Wiatrów” na Pustyni Błędowskiej. Tam od godziny 10.00 czynne będzie „Pustynne Miasteczko” z takimi atrakcjami jak dmuchany plac zabaw czy zabawy z animatorem. Tam również zaplanowano zawody sportowe dla dzieci – siatkówkę i piłkę nożną na piasku. Wyjątkową atrakcją może stać się lot balonem z platformą widokowa, ale uwaga, skorzystanie z niej jest uzależnione od warunków pogodowych.

Oficjalne otwarcie JUROMANII na „Róży Wiatrów” zaplanowano na godz. 16.00. W programie imprezy znalazły się m.in. koncerty zespołów Eder (rock) i Siódmy Czakram Ziemi (Etno-folk). Natomiast gwiazdą wieczoru będzie Sebastian Riedel z zespołem Cree. Koncert będzie muzycznym wspomnieniem Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem, zmarłego w 1994 roku. Oprócz muzycznych wydarzeń w programie zaplanowano taneczny pokaz Szkoły Tańca WENA oraz widowiska świetlne i pirotechniczne.

Uwaga! Dla uczestników JUROMANII przewidziano bezpłatny dojazd na „Różę Wiatrów” oraz powrót. Bus będzie odjeżdżał co pół godziny spod Domu Kultury w Kluczach. Pierwszy odjazd o godz. 15.00. Ostatni odjazd busa spod „Róży Wiatrów” do Klucz – godz. 22.30.

Organizatorzy


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.