gdynia 1

Jak zwykle na przełomie września i października w Gdyni odbywał się Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W jego dziesiątej, jubileuszowej edycji Olkusz miał silną reprezentację. W Projekcie Młodzi dla Historii udział wzięli członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

Na festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i właściwie dotknąć historii – spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Co roku gdyński festiwal odwiedza kilka pokoleń Polaków. Przy wydarzeniu powstał też wyjątkowy w skali kraju projekt „Młodzi dla Historii”, według swojej nazwy skierowany właśnie do młodzieży. Filmowe projekcje uczniów, wystawiane przez nich sztuki teatralne oraz stylizacje modowe są dopełnieniem dzieł profesjonalistów i szansą do wzajemnych inspiracji. Młodzież bierze udział w przeróżnych warsztatach tematycznych, a uznani twórcy zawsze służą swoim doświadczeniem i wiedzą.

Podczas festiwalu publiczność ma okazję obejrzeć filmy dokumentalne, posłuchać reportaży radiowych oraz wziąć udział w ciekawych dyskusjach panelowych. Rozmowom o publikacjach historycznych towarzyszą instalacje artystyczne oraz widowiska muzyczne. Wszystko składa się na całość, która trwa dłużej niż tylko przez kilka dni na przełomie dwóch jesiennych miesięcy. Wszystko przez „Retrospektywy”, dające możliwość obejrzenia filmów i sięgnięcia do atmosfery festiwalu wszystkim tym, którzy nie byli w stanie dojechać do Gdyni.

– Cieszę się, że już po raz dziesiąty odbywa się w Gdyni Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To wyjątkowe wydarzenie jest okazją do spotkań ponad pokoleniami wokół naszej najnowszej historii. W tym roku patrzymy na nią ze szczególnej perspektywy. Sto lat temu nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Świętując wspólnie wielki narodowy jubileusz, wspominamy tych, którzy tworzyli niepodległą Rzeczpospolitą i tych, którzy w różnych okresach walczyli o wolną Polskę. Jesteśmy im winni wdzięczność i pamięć, dlatego Festiwal, którego ideą jest przywracanie pamięci, jest tak ważną i cenną inicjatywą – podkreślił w słowie wstępnym do Festiwalu Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym wydarzeniu wykraczającym poza granice naszego kraju, już po raz kolejny udział wzięli przedstawiciele olkuskiej społeczności zrzeszonej w Klubie Historycznym im. Armii Krajowej, działającym przy IV Liceum Ogólnokształcącym. Wśród nich byli Oskar Broda i Justyna Nawara. – Festiwal NNW jest dla mnie ogromnym źródłem wiedzy, a jego kolejne edycje sprawiają, że mogę sobie podnosić poprzeczkę coraz wyżej w kreowaniu nowych stylizacji. Z kolei warsztaty z profesjonalistami pozwalają mi poznać tajniki zawodu kostiumografa i charakteryzatora, których w przyszłości chciałbym się podjąć – mówi Oskar Broda.

gdynia2

Stylizacje modowe to nie tylko historia, ale też sztuka i inspiracje. Tutaj wiele do powiedzenia mają ci, którzy wychodzą poza pewne kanony. Stylizacje przygotowane przez Oskara zostały docenione przez jurorów konkursu do tego stopnia, że jego podopieczna Wiktoria Kłapcińska zajęła 1. miejsce, natomiast Alicja Tabak, która znalazła się pod opieką Justyny Nawary, w tym samym plebiscycie zdobyła 3. nagrodę.

Dodatkowo 20-letni olkuszanin poprowadził jako ekspert zajęcia warsztatowe, co należy uznać za duże wyróżnienie. – Nie znam bardziej zakręconych ludzi na punkcie mody, szczególnie w odniesieniu do mody historycznej – przekonuje Michał Masłowski, prezes Klubu Historycznego im. AK.

Organizatorom konkursu mody zależy na pogłębieniu poszukiwań artystycznych młodych twórców oraz zainteresowaniu ich historią. Moda może stać się drogą do poznania historii Polski tamtego okresu. Konkurs jest wyjściem naprzeciw potrzebom nowoczesnego patriotyzmu. Jego celem jest zainspirowanie młodzieży zdjęciami babć, dziadków oraz innych postaci ze starych fotografii do stworzenia swoich własnych stylizacji z epoki. I jak widać, są wśród olkuskiej społeczności tacy, którzy dali się zainspirować, a swoją pasją chcą zarażać też innych.

gdynia3

Fot. Klub Historyczny im. AK w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze