Marzec miesiącem kobiet

DSCF4202

Śmiało można powiedzieć, że w Bukownie marzec należy do kobiet. W tym czasie, jak co roku, odbyło się tutaj co najmniej kilka imprez dedykowanych wyłącznie paniom.

8 marca, z okazji przypadającego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Kobiet, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, podczas którego panie wysłuchały krótkich wykładów na „kobiece” tematy. Mówiono m.in. o ekokosmetykach, właściwej diecie i tego, jak uzyskać i zachować szczupłą sylwetkę. Specjalnie dla uczestniczek imprezy zorganizowano loterię z nagrodami (każda z pań otrzymała upominek), pokazy makijażu i zumby. Panie mogły zakupić biżuterię i kosmetyki, uraczyć się lampką szampana i słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie spotkania uczestniczki zostały zaproszone na seans filmowy.

DSCF3627

DSCF3708

22 marca, również w Miejskim Ośrodku Kultury, odbył się babski comber. Określenie comber oznacza wywodzącą się ze średniowiecza ludową zabawę zapustną zamężnych kobiet, które umawiały się w tajemnicy przed mężczyznami. Podczas imprezy, na którą panie przybywały w przebraniach, formowano orszak, który wyruszał w stronę centrum wsi lub miasta. Na jego czele niesiono słomianą kukłę, tzw. combra, który oznaczał mężczyznę. Punktem kulminacyjnym imprezy było rozdzieranie owej kukły na strzępy, gdyż wydzierane z niej źdźbła miały przynieść szczęście w miłości. Współczesne babskie combry to spotkania, podczas których kobiety śpiewają, plotkują i świetnie się bawią: biorą udział w konkursach picia piwa na czas, konkurencjach sportowych, związanych z pracami w gospodarstwie domowym, a także – jak kiedyś – w konkursach na najzabawniejsze przebranie.

Tegoroczna impreza w MOK przebiegała w scenerii zamkowej. Nie zabrakło wspólnego biesiadowania, tańców, konkursów, pysznego jedzenia, a przede wszystkim dobrej zabawy. Najlepsze życzenia złożyli paniom burmistrz Mirosław Gajdziszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk, sekretarz Marcin Cockiewicz oraz radny Powiatu Olkuskiego Tomasz Bargieł. Gościem specjalnym imprezy była posłanka na Sejm Lidia Gądek.

DSCF3939

DSCF3962

DSCF4033

Kolejna impreza zorganizowana z myślą o paniach odbyła się 27 marca w MOK Filia Wodąca. W programie znalazły się m.in. koncerty w wykonaniu bukowieńskich zespołów Animato i Spod Buczyny oraz spotkanie z druhnami OSP Stare Bukowno i funkcjonariuszkami z Komisariatu Policji w Bukownie. Przedstawicielki Straży i Policji opowiadały m.in. o tym, jak wygląda praca kobiet w służbach mundurowych. Panie wzięły także udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy oraz losowaniu atrakcyjnych upominków. Przedstawiciele władz miasta złożyli mieszkankom Osiedla Wodąca najlepsze życzenia.

 

DSCF4206

DSCF4219

DSCF4246


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.