Studenci ze wschodu odwiedzili Olkusz

SIMO projekt
Srebrny Gród po raz kolejny gościł turystów zza wschodniej granicy. W ramach konkursu „Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne ”, organizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie SIMO we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie zorganizowało w Olkuszu warsztaty dla polskiej i ukraińskiej młodzieży. Studenci przez trzy dni brali udział w we wspólnych zajęciach i zwiedzali nasze miasto.

Polskie młodzieżowe organizację pozarządowe, budowa społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz migracja obywateli tego państwa do Polski - oto tematyka warsztatów, które odbyły się w naszym mieście w dniach od 5 do 7 czerwca bieżącego roku. Stanowiły one uzupełnienie dwudniowej konferencji naukowej dotyczącej integracji europejskiej, jaka miała miejsce na terenie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Organizatorem zajęć w Olkuszu było Stowarzyszenie Inicjatyw młodzieży Olkuskiej SIMO. W projekcie wzięło udział 12 studentów z Ukrainy i 8 z Polski.

- Według najnowszych badań już ponad 3,5% mieszkańców Polski to obywatele Ukrainy. Coraz częściej korzystają oni nie tylko z polskiej opieki zdrowotnej, ale też z administracji lokalnej, turystyki czy oferty organizacji pozarządowych, które do tej pory nastawione były tylko na rodzimych klientów. Ilość studentów z Ukrainy widzimy też w polskich uczelniach wyższych, ale również szkołach publicznych. Nasz projekt ma za zadanie pokazać młodzieży studenckiej oraz licealnej wyzwania, przed jakimi stoi nasz kraj wobec coraz większej liczby obcokrajowców, szczególnie w mniejszych ośrodkach administracyjnych takich jak Olkusz – tłumaczy Mateusz Kamionka, wiceprezes stowarzyszenia SIMO.

W trakcie zajęć mówiono m.in. o wyzwaniach administracji lokalnej w kontekście zwiększonej ilości pracowników ze wschodu oraz obecnej sytuacji z emigracją zarobkową w Polsce. Wiele czasu poświęcono także: funkcjonowaniu mediów na poziomie lokalnym, działalności trzeciego sektora w naszym kraju oraz współpracy międzynarodowej, zarówno tej na poziomie organizacji pozarządowych, jak i biznesowym. Ważnym aspektem wydarzenia były także warsztaty, podczas których młodzież z Ukrainy oraz Polski miała możliwość integracji i wymiany doświadczeń.

Bazą wypadową dla uczestników projektu było Schronisko Młodzieżowe „Jura”. Podczas trzydniowej wizyty w Srebrnym Grodzie studenci odwiedzili m.in. Klub Osiedlowy „Krecik”, olkuski magistrat oraz IV Liceum Ogólnokształcące, gdzie razem z licealistami debatowali nad rolą stereotypów w relacjach polsko-ukraińskich.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.