O wernisażu wystawy malarstwa Gochy Chkhaidze

DSCF8001

30 lipca w olkuskim BWA uroczyście otwarto wystawę malarstwa gruzińskiego artysty Gochy Chkhaidze. Wernisaż był jednocześnie zakończeniem XV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2019.

Gocha Chkhaidze urodził się w gruzińskim miasteczku Kutaisi. W latach 1990–1995 studiował w Państwowej Akademii Sztuki w Tbilisi, na Wydziale Malarstwa i Konserwacji. Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1995 roku w Salonie Sztuki w Kutaisi. Artysta ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz uczestnictwo w licznych plenerach malarskich. Rodzinne miasteczko – Kutaisi – jest dla artysty inspiracją do prac malarskich i częstym ich wątkiem.

DSCF7964

Na zaprezentowanych w BWA obrazach doskonale widać, że Chkhaidze lubi wykorzystywać w swoim malarstwie podobne motywy – na jego pracach często pojawiają się wnętrza wiejskich domów z wyeksponowanymi stołami i krzesłami, rybackie wioski, małe chatki ze stojącymi przed nimi łódkami, a także ludzie i zwierzęta. Artysta stosuje uproszczone kontury i wyraziste, radosne barwy, które wprowadzają do jego prac element bajkowości, czy też baśniowości.

DSCF7995

Miłą niespodzianką było wykonanie przez artystę, przy akompaniamencie gitary, dwóch przypominających ballady pieśni – także w duecie z obecnym na wernisażu białoruskim malarzem Edwardem Gałustowem (obaj artyści byli uczestnikami wspomnianego pleneru malarskiego). Chkhaidze wyraził również solidarność z pracownikami Galerii BWA w walce o niezależność tej instytucji. Chętni mogli zakupić zaprezentowane na wystawie prace artysty.

DSCF8008

Wernisaż wystawy Gochy Chkhaidze był jednocześnie zakończeniem trwającego od 23 lipca pleneru malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2019 (o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: https://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/kultura/wydarzenia/20546-plener-malarski-srebrne-miasto-olkusz-2019). Efekty prac plenerowiczów będzie można zobaczyć podczas grudniowej ekspozycji w BWA.

Wystawa malarstwa Gochy Chkhaidze jest dostępna dla zwiedzających do 20 sierpnia, BWA Olkusz, ul. Szpitalna 34.

DSCF7999

DSCF7974


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.