jaroszowiec gra

„Jaroszowiec w pamięci miejsca i naszej” – pod taką nazwą właśnie w Jaroszowcu odbyła się niecodzienna lekcja historii. W grze terenowej udział wzięło kilkudziesięciu śmiałków w różnym wieku.

Na starcie gry stanęło pięć drużyn. Weekendowe wyzwanie podjęli mieszkańcy Jaroszowca, seniorzy z Ośrodka „Zacisze”, harcerze, członkowie PTTK Klucze oraz przedstawiciele Sekcji Młodzieżowej ŚZŻAK w Olkuszu. Na trasie uczestnicy wydarzenia mieli do wykonania zadania przygotowane przez organizatorów. Były one związane z historią Jaroszowca. Nawiązywały m.in. do wydarzeń z 1944 roku i partyzanckiej akcji na koszary niemieckie, nie mogło również zabraknąć sylwetki bohaterskiej Dunki Lone Mogensen. Bez wątpienia sprzymierzeńcem uczestników gry była piękna pogoda, która zachęcała do podążania szlakiem historycznych postaci i związanych z nimi wydarzeniami.

jaroszowiec gra1

Gra terenowa w Jaroszowcu miała także kilka podniosłych momentów. Podczas apelu pamięci, za którego odczytanie odpowiedzialni byli harcerze z drużyny działającej przy miejscowej Szkole Podstawowej, przywołano dowódców partyzanckich ziemi olkuskiej: Gerarda Woźnicę „Hardego”, Leonarda Wyjadłowskiego „Ziemię” oraz Jana Pieńkowskiego „Mohorta”. Wspomniano też uczestników akcji na koszary niemieckie w Jaroszowcu: „Aresa”, „Czarnego”, „Wulkana”, „Góralika”, „Okonia”, „Mewę”, „Kulę”, „Klona”, „Świerka”, „Małego” i osiemnastu innych nieznanych z nazwiska partyzantów.

Grze towarzyszył koncert pieśni żołnierskich w wykonaniu m.in. seniorów z Ośrodka „Zacisze”. Ponadto w holu miejscowej biblioteki można było obejrzeć wystawę tematyczną autorstwa Oddziału PTTK w Kluczach. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił choćby Wojciech Marchewka, syn żony Piotra Przemyskiego „Aresa”, który przybliżył dramatyczne losy dowódcy akcji na koszary Wehrmachtu w Jaroszowcu.

jaroszowiec gra2

Nie obyło się bez podziękowań za tę lekcję historii. Wyrazy uznania w stronę organizatorów i uczestników wysłał porucznik Czesław Grzanka, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach.

Organizatorzy gry terenowej „Jaroszowiec w pamięci miejsca i naszej”: Gminna Biblioteka Publiczna – Filia w Jaroszowcu, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Ośrodek Wsparcia Seniorów „Zacisze”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

 Fot. UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze