plener srebrne miasto 2

Zakończył się „VIII Międzynarodowy Plener Malarski Srebrne Miasto 2012”. Plenery Srebrne Miasto organizowane są od 2004 roku przez Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Pierwszy z nich miał charakter ogólnopolski, a kolejne już międzynarodowy. Odbywający się corocznie plener malarski „Srebrne Miasto Olkusz” jest reklamą i promocją ziemi olkuskiej w kręgach artystycznych kilku państw,co sprzyja nawiązywaniu współpracy międzynarodowej. Pozwala na zderzenie odmiennych wartości artystycznych, filozoficznych i kulturowych.

W tegorocznym plenerze udział wzięli m.in. wybitni artyści z Polski i zagranicy: Marek Andała, Tomasz Awdziejczyk, Stanisław Jakubas, Anita Baenish – Juda, Tomasz Lubaszka, Anatol Martyniuk, Józef Marzec, Ryszard Rogala, Krzysztof Rzeźniczek, Stanisław Stach, Dorota Waligóra, Teresa Żebrowska, Eliaš Vladír (Słowacja), Jana Bubelinyová (Słowacja), Linda Lildholdt (Dania), Marina Pagh (Dania), Adel Seyoun (Słowenia), Turetsky Ivan (Ukraina), Irena Kiełtykaplener srebrne miasto 4 (Polska, USA) oraz Jan Stokfisz (Polska, Francja).

Plenerowi towarzyszyły liczne wycieczki i atrakcje. W środę (08.08.2012) artyści przyjrzeli się pracom przy rewitalizacji rynku. O odkrytej wieży ratuszowej, piwnicach i murach starego klasztoru Augustianów opowiadała archeolog Izabela Mianowska. Następnie udano się do Bazyliki Mniejszej, gdzie o organach Hummla, Poliptyku Olkuskim, freskach, chrzcielnicy, ołtarzu i innych zabytkach gotyckiego kościoła mówił znawca historii Olkusza poeta, prozaik i felietonista – Olgerd Dziechciarz. Atrakcją było zwiedzenie kopalni „Olkusz-Pomorzany”, gdzie artystów oprowadzał Jacek Kaliwoda. Zwiedzający zdobyli wiedzę na temat: pracy w kopalni, maszyn fedrujących i wiercących, minerałów kopalnianych itp. Wieczorem udali się na Zamek w Rabsztynie. Dzięki Jackowi Sypieniowi, prezesowi Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, zapoznali się z historią obiektu, obejrzeli ekspozycję znajdującą się wewnątrz i uzyskali informacje dotyczące obecnie prowadzonych tam prac.

plener srebrne miasto 1W czwartek plenerowicze udali się na wycieczkę do Krakowa, a atrakcją piątku był wernisaż w GSW BWA, jednej z artystek biorących udział w plenerze – Ireny Kiełtyki. Kolejnego dnia artyści udali się zaczerpnąć inspiracji do olkuskiego Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Wikliny im. Władysława Wołkowskiego i galerii OK.NO. W poniedziałek zwiedzano zamki w: Ojcowie, Pieskowej Skale i Ogrodzieńcu. Obok zwiedzania i inspirowania się ziemią olkuską artyści poświęcali dużo czasu na pracę twórczą. Intensywnie malowali, a efekty tej pracy będzie można podziwiać na wystawie w GSW BWA już na początku grudnia. Prace wykonane będą w rożnych technikach i stylach. Część z nich zapewne trafi do zbiorów BWA.

Podczas uroczystego zakończenia pleneru, dyrektor galerii Stanisław Stach uroczyście dziękował władzom, artystom i pracownikom galerii. Cztery osoby (Anatol Martyniuk, Józef Marzec, Olgerd Dziechciarz i Stanisław Stach) zostały wyróżnione i nagrodzone przez Dorotę Waligórę statuetkami. 

Patronat medialny objęli: Przegląd Olkuski, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu.

 

plener srebrne miasto

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze