Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Olkuszu

klub obywatelski 03
W miniony poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Obywatelskiego w naszym mieście. Na zaproszenie posłanki Lidii Gądek do Srebrnego Grodu przyjechali obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Kluby Obywatelskie to koła dyskusyjne, które w całym kraju organizuje Platforma Obywatelska. W poniedziałek, 4 grudnia 2017 roku w restauracji „Vicotria” odbyło się pierwsze tego typu spotkanie naszym mieście. Poprzedziła je konferencja prasowa zorganizowana w biurze poselskim Lidii Gądek.

- Rzeczywistość, którą kreują nam obecnie rządzący nie jest zgodna z tym, czego oczekują nasi wyborcy. Dlatego spotykamy się z mieszkańcami, aby dyskutować o tym, jakiej Polski chcemy. Merytorycznie i bez znieczulenia. Chcemy posłuchać tego, co mają nam do powiedzenia. Tak, aby Polska zmieniała się tylko na lepsze – mówiła w trakcie konferencji posłanka z Ziemi Olkuskiej.

klub obywatelski 01

Jak twierdzą pomysłodawcy akcji, w ramach Klubów Obywatelskich prowadzone są merytoryczne dyskusje dotyczące zagrożeń i perspektyw, przed którymi staje nasz kraj. Spotkania mają charakter otwarty. W ich trakcie mieszkańcy mają okazję zadawać pytania zaproszonym gościom, określanych przez organizatorów mianem ekspertów.

W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania poruszono szereg tematów. Dyskusja przypominała jednak swoją narracją to, co dobrze znamy z przemówień głoszonych w Sejmie i programach telewizyjnych. Olkuszanie mogli więc usłyszeć o: zagrożonej demokracji, destrukcji ustroju Państwa, likwidacji trójpodziału władzy, ograniczaniu wolności słowa, widmie dyktatury i lawinowym wzroście publicznego długu.

- Do tej pory zmieniały się rządy, ale zasady, którymi rządzono Polską pozostawały takie same. Teraz ten dorobek pokoleń jest niszczony. Od dwóch lat obserwujemy łamanie konstytucji i zawłaszczanie kolejnych instytucji państwowych. Pamiętajmy, że siła demokracji zależy od nas wszystkich. Dlatego musimy zatrzymać ten proces. Ale żeby tego dokonać, jak najwięcej ludzi musi pójść na wybory - mówił Borys Budka.

klub obywatelski 02

Dużo czasu poświęcono przyszłorocznym wyborom samorządowym. Zdaniem uczestników spotkania, planowane zmiany w ordynacji wyborczej mają służyć upartyjnieniu tego szczebla władzy. Proponowane rozwiązania nazwane zostały przez nich manipulacją. Według liderów PO jedynym sposobem na przeciwstawienie się rzekomym zapędom obecnej ekipy rządzącej jest budowa szerokiego obozu opozycyjnego.

- Reforma samorządowa to jedno z naszych największych osiągnięć. Udało nam się zbudować taką konstrukcję, w której mieszkańcy mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Ten fundament jest teraz zagrożony. Dlatego musimy otwierać się na nowe środowiska i szukać rzeczy, które nas łączą. Bo tylko na tej podstawie można tworzyć coś nowego i dobrego. Jesteśmy otwarci i gotowi do rozmowy. Czas na nową jakość w życiu publicznym - ogłosił na inauguracji działalności Klubu Obywatelskiego przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

W poniedziałkowy wieczór sala w restauracji „Victoria” była zapełniona po brzegi. Jak szacują organizatorzy, na spotkanie przybyło grubo ponad 200 osób.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!