Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Olkuszu

klub obywatelski 03
W miniony poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Obywatelskiego w naszym mieście. Na zaproszenie posłanki Lidii Gądek do Srebrnego Grodu przyjechali obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna oraz były minister sprawiedliwości Borys Budka.

Kluby Obywatelskie to koła dyskusyjne, które w całym kraju organizuje Platforma Obywatelska. W poniedziałek, 4 grudnia 2017 roku w restauracji „Vicotria” odbyło się pierwsze tego typu spotkanie naszym mieście. Poprzedziła je konferencja prasowa zorganizowana w biurze poselskim Lidii Gądek.

- Rzeczywistość, którą kreują nam obecnie rządzący nie jest zgodna z tym, czego oczekują nasi wyborcy. Dlatego spotykamy się z mieszkańcami, aby dyskutować o tym, jakiej Polski chcemy. Merytorycznie i bez znieczulenia. Chcemy posłuchać tego, co mają nam do powiedzenia. Tak, aby Polska zmieniała się tylko na lepsze – mówiła w trakcie konferencji posłanka z Ziemi Olkuskiej.

klub obywatelski 01

Jak twierdzą pomysłodawcy akcji, w ramach Klubów Obywatelskich prowadzone są merytoryczne dyskusje dotyczące zagrożeń i perspektyw, przed którymi staje nasz kraj. Spotkania mają charakter otwarty. W ich trakcie mieszkańcy mają okazję zadawać pytania zaproszonym gościom, określanych przez organizatorów mianem ekspertów.

W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania poruszono szereg tematów. Dyskusja przypominała jednak swoją narracją to, co dobrze znamy z przemówień głoszonych w Sejmie i programach telewizyjnych. Olkuszanie mogli więc usłyszeć o: zagrożonej demokracji, destrukcji ustroju Państwa, likwidacji trójpodziału władzy, ograniczaniu wolności słowa, widmie dyktatury i lawinowym wzroście publicznego długu.

- Do tej pory zmieniały się rządy, ale zasady, którymi rządzono Polską pozostawały takie same. Teraz ten dorobek pokoleń jest niszczony. Od dwóch lat obserwujemy łamanie konstytucji i zawłaszczanie kolejnych instytucji państwowych. Pamiętajmy, że siła demokracji zależy od nas wszystkich. Dlatego musimy zatrzymać ten proces. Ale żeby tego dokonać, jak najwięcej ludzi musi pójść na wybory - mówił Borys Budka.

klub obywatelski 02

Dużo czasu poświęcono przyszłorocznym wyborom samorządowym. Zdaniem uczestników spotkania, planowane zmiany w ordynacji wyborczej mają służyć upartyjnieniu tego szczebla władzy. Proponowane rozwiązania nazwane zostały przez nich manipulacją. Według liderów PO jedynym sposobem na przeciwstawienie się rzekomym zapędom obecnej ekipy rządzącej jest budowa szerokiego obozu opozycyjnego.

- Reforma samorządowa to jedno z naszych największych osiągnięć. Udało nam się zbudować taką konstrukcję, w której mieszkańcy mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Ten fundament jest teraz zagrożony. Dlatego musimy otwierać się na nowe środowiska i szukać rzeczy, które nas łączą. Bo tylko na tej podstawie można tworzyć coś nowego i dobrego. Jesteśmy otwarci i gotowi do rozmowy. Czas na nową jakość w życiu publicznym - ogłosił na inauguracji działalności Klubu Obywatelskiego przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna.

W poniedziałkowy wieczór sala w restauracji „Victoria” była zapełniona po brzegi. Jak szacują organizatorzy, na spotkanie przybyło grubo ponad 200 osób.

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.