Która gmina ma największe długi? [INFOGRAFIKA]

zadluzenie gmin2017Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno ranking dotyczący zobowiązań finansowych wszystkich gmin w Polsce. Zestawienie informuje o zadłużeniu poszczególnych samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca i oparte jest na danych za trzeci kwartał 2017 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, na której pozycji znalazły się miejscowości z powiatu olkuskiego.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa wykaz zawiera dane dotyczące wszystkich gmin w kraju. Opracowano je na podstawie sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego po trzech kwartałach 2017 roku i danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących liczby ludności na koniec 2016 roku.
Według resortu finansów łączna suma zobowiązań finansowych samorządów najniższego szczebla wynosi ponad 54,6 mld zł. Na statystycznego Polaka przypada więc 882 zł długu. Spośród wszystkich 2478 gmin w Polsce zaledwie 96 jednostek nie ma żadnych kredytów ani pożyczek.

W najnowszym rankingu Ministerstwa Finansów na pierwszym miejscu wśród dłużników znalazły się Ostrowice z województwa zachodniopomorskiego. Na jednego mieszkańca tej liczącej 2,5 tys. osób gminy przypada do zapłaty wierzycielom aż 18,6 tys. zł. W związku z nadmiernym zadłużeniem, które zaciągnięte zostało głównie w parabankach, gminie grozi likwidacja.

Biorąc pod uwagę jedynie wartość nominalną długu, najwięcej winne jest swoim wierzycielom miasto stołeczne Warszawa. Aktualnie jego zobowiązania wynoszą ponad 5,5 mld zł. Po podzieleniu tej sumy przez blisko 1,8 mln mieszkańców, dług stolicy wynosi 3,2 tys. zł per capita.

Jak na tym tle przedstawiają się samorządy z terenu naszego powiatu? Z największym zadłużeniem w odniesieniu do liczby mieszkańców mamy do czynienia w Bukownie. Gmina ta znalazła się na 685 miejscu w zestawieniu. Łączna suma kredytów i pożyczek zaciągniętych przez magistrat wynosi tutaj ponad 11 mln zł. W przeliczeniu na jedną osobę jest to 1125 zł.

Spośród okolicznych miejscowości największy dług całkowity ma Olkusz. Zobowiązania tego samorządu na III kwartał wynoszą ponad 35,3 mln zł, czyli 715 zł „na głowę”. Srebrny Gród zajmuje dzięki temu 1289 lokatę w rankingu. Na 1540 pozycji w zestawieniu znalazł się Wolbrom. Gmina ma do oddania niespełna 13 mln zł. Po przeliczeniu tej kwoty przez liczbę osób zamieszkałych na jej terenie zadłużenie per capita wynosi 560 zł.

Klucze w zestawieniu znalazły się na 1701 miejscu z zadłużeniem sięgającym 7,2 mln zł (481 zł na osobę). Gminę Bolesław znaleźć możemy pod 1982 pozycją. Jej zadłużenie po trzech kwartałach 2017 roku wyniosło nieco ponad 2,4 mln złotych, co dało wynik 315 zł na mieszkańca. Gmina Trzyciąż od oddania bankom ma pół miliona złotych, ca daje około 71 zł na osobę. Wynik ten dał jej 2310 lokatę w rankingu.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!