Czy starosta zostanie odwołany?

pawel piasnyNa środowej sesji Rady Powiatu złożono wniosek o odwołanie starosty olkuskiego Pawła Piasnego podpisany przez 15 radnych. Dyskusja na ten temat odbędzie się na kolejnej sesji.

Radni podpisani pod wnioskiem wymienili pięć powodów swojej decyzji: brak należytej dbałości o sprawy powiatu, brak współpracy z większością gmin powiatu olkuskiego, prowadzenie polityki dezinformacyjnej względem Rady Powiatu, podejmowanie decyzji bez mandatu Zarządu Powiatu, opieszałość w sprawie rozwiązania problemu odpadów w Kluczach - Osadzie oraz lekceważenie wyroków w tej kwestii (wniosek wraz z uzasadnieniem na końcu tekstu).

Pod wnioskiem podpisali się (podajemy także nazwy komitetów, z których startowali radni): Krystyna Kowalewska (Wspólnota Samorządowa Powiatu Olkuskiego), Bogumił Sobczyk (PiS), Józef Stach (PiS), Michał Mrówka (PiS), Barbara Haberka (PiS), Krzysztof Dąbrowski (PiS), Paulina Polak (Wspólnota Samorządowa Powiatu Olkuskiego), Marta Dziura (Wspólnota Samorządowa Powiatu Olkuskiego), Rafał Solecki (Wspólnota Samorządowa Powiatu Olkuskiego), Piotr Gamrot (PiS), Paweł Rykała (PiS), Kamil Wołek (Kukiz'15), Grzegorz Nocoń (PiS), Jacek Piotr Osuch (PiS), Wanda Klimek (Wspólnota Samorządowa Powiatu Olkuskiego).

Starosta skomentował to tak: - Wiem, że niektórzy otworzą dzisiaj kilka butelek Dorato i będą wznosić toast, ale jaki sukces taki szampan. Powiem tak - coś, co się kluło od kilku miesięcy wreszcie stało się faktem. W pewien sposób to mnie cieszy, bo miałem być zawiedziony, a czuję trochę ulgę w tej sytuacji. Nie wiem tylko, czy wiecie, jak ten pałacowy przewrót teraz jest nazywany na mieście: gdy w powiecie dojdzie do przewrotu, to rządzić będzie - parafrazując słynny dramat - piękny i bestia, a patronem tego wszystkiego będzie błazen. Gratuluję umiejętności i dyplomacji. Życzę Wam, aby udało się tę procedurę przeprowadzić do samego końca. Fajnie, że doceniacie, że pierwszy starosta w historii powiatu olkuskiego powołany do Związku Powiatów Polskich, który przewodniczy zespołowi infrastruktury, terenów rolnych i ochrony środowiska właśnie ma być przez was odwołany - mówił starosta Paweł Piasny, zapowiadając, że dokładnie przygotuje się do dyskusji na kolejnej sesji.

Zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym, głosowanie nad odwołaniem starosty (a tym samym całego zarządu powiatu) może odbyć się na kolejnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie (ale nie wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku). Wcześniej nad wnioskiem obradować będzie komisja rewizyjna. Głosowanie jest tajne. Odwołanie następuje większością co najmniej 3/5 ustawowego składu rady. W przypadku Rady Powiatu Olkuskiego to 14 radnych.

wniosek1

wniosek2

wniosek3


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.