To był bardzo dobry czas

O tym, jak zmieniała się gmina Klucze, o sukcesach i porażkach 28-letniej kadencji oraz planach na przyszłość z byłą Wójt Gminy Klucze Małgorzatą Węgrzyn – rozmawia Wiola Woźniczko

WW: -28 lat kierowania gminą to jedna z najdłuższych kadencji w skali kraju. W międzyczasie zmienił się ustrój, weszliśmy do Unii Europejskiej – jak Pani zapamiętała ten czas w gminie Klucze?
MW: -Moje życie zawodowe było związane tylko z pracą w Gminie Klucze i na rzecz Mojej Gminy. Rozpoczynając pracę wiedziałam – bo przecież sama stąd pochodzę - że mieszkańcom sporo brakuje do normalnej egzystencji. Na spotkaniach w naszych sołectwach mieszkańcy mówili o swoich marzeniach i planach. W gminie zawsze było wielu zaangażowanych ludzi, pełnych pasji, którzy nie szczędzili czasu, aby realizować pierwsze potrzeby dla swoich Małych Ojczyzn. I tak, może przez wielu wyśmiewane czyny społeczne, zaczęły stawać się faktem.

Oświadczenie

W związku z docierającymi do nas wątpliwościami naszych Czytelników, oświadczamy, że gazetka o tytule „Olkuski przegląd wyborczy” nie ma żadnego związku z wydawanym przez nas tygodnikiem „Przegląd Olkuski”. Łudząco podobna nazwa wprowadziła w błąd część mieszkańców, zatem czujemy się zobowiązani rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości.

Rzepka pokonał Osucha

Wyborcy z miasta i gminy Olkusz zadecydowali, że dotychczasowy burmistrz Dariusz Rzepka będzie w ich imieniu zarządzał miastem przez kolejne 4 lata. W drugiej turze wyborów bezpartyjny kandydat wspierany przez Platformę Obywatelską pokonał  swojego rywala Jacka Osucha, posła na Sejm RP, członka Prawa i Sprawiedliwości. Na Dariusza Rzepkę głosy oddało 61,60% wyborców, czyli 6789 osób. Jacek Osuch otrzymał poparcie 38,4% głosujących, co w przeliczeniu na głosy daje liczbę 4232. Dariusz Rzepka zebrał więcej głosów niż w pierwszej turze, a Jacek Osuch mniej. Było to odpowiednio 6336 (co dało wtedy udział procentowy 32,02%) oraz 4831 (24,42% głosów w pierwszej turze).

Ściążko wygrał w Kluczach

Cztery lata temu tylko w Kluczach mieszkańcy postawili na długoletnią wójt Małgorzatę Węgrzyn, w pozostałych gminach powiatu olkuskiego na najwyższe stanowiska wybrano nowe nazwiska. Tym razem sytuacja się odwróciła. Wszędzie, poza Kluczami, dotychczasowi wójtowie lub burmistrzowie zostali na drugą kadencję. Po 28 latach zarządzenia gminą Małgorzatę Węgrzyn, startującą z Samorządu 2007-2013 zastąpi Kazimierz Ściążko (PO). Poparło go 3202 głosujących (67,06%), a jego kontrkandydatkę 1573 (32,94%).

Łaksa ponownie burmistrzem

W drugiej turze wyborów na burmistrza Wolbromia zwyciężył dotychczasowy gospodarz tego miasta Jan Łaksa, bezpartyjny kandydat wspierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe, który pokonał Stanisława Kołodzieja z Platformy Obywatelskiej. Łaksie udało się zdobyć poparcie równo 4000 głosujących mieszkańców, co dało wynik 56,52%. Na Kołodzieja głos oddało 43,48% wyborców, czyli 3077 osób. Frekwencja w całej gminie wyniosła 37,63%.