Olkusz, Wolbrom, Trzyciąż, Klucze, Bolesław, BukownoWybory Samorządowe 2014

Rada Powiatu: mieszanka młodości i doświadczenia

urna wyboryPaństwowa Komisja Wyborcza nadal wystawia cierpliwość wyborców na ciężką próbę. Oficjalnych wyników wciąż nie podano. Nasi czytelnicy od dwóch dni dopytują o rezultaty głosowania do Rady Powiatu. Wczoraj wieczorem Powiatowa Komisja Wyborcza zakończyła prace i wywiesiła stosowne obwieszczenie. Podajemy zatem wyniki, które zostały podane do publicznej wiadomości na tablicy przed budynkiem starostwa powiatowego.

Jaka jest nowa rada? W gronie 23 radnych zobaczymy aż 15 nowych twarzy. Skład nowej rady został mocno "odmłodzony" w porównaniu do tej wybranej cztery lata temu, choć z drugiej strony wyborcy postawili też na doświadczenie - po kilku latach przerwy do gry powróciło kilku lokalnych polityków.  

Sześć mandatów przypadło kandydatom Prawa i Sprawiedliwości. Z uwagi na obowiązujący w wyborach do rady powiatu system proporcjonalny zwycięstwo tej formacji nie jest tak spektakularne, jak w olkuskiej radzie miejskiej (10 mandatów). Pięciu radnych ma Platforma Obywatelska, a czterech Samorząd OdNowa. Cztery komitety zyskały po dwa mandaty: SLD Lewica Razem, Polskie Stronnictwo Ludowe, Gospodarny Samorząd i Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej.

Podany skład na pewno nie jest ostateczny. Niektórzy świeżo wybrani radni powiatowi staną ponownie do walki o stanowiska wójtów i burmistrzów w drugiej turze wyborów, a w przypadku swojej wygranej będą musieli zrezygnować z mandatu radnego. W takim przypadku mandat otrzyma osoba z kolejnym najwyższym wynikiem z listy danego komitetu.

Okręg nr 1 – gmina Olkusz
Tutaj  kandydaci walczyli o dziesięć mandatów. Najwięcej, czyli trzy, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Łukasz Kmita (2259 głosów), Jacek Osuch (796 głosów) oraz Łukasz Piątek (230 głosów) – to oni cieszyli się największym zaufaniem wyborców. Pierwszy z nich w ostatnią niedzielę listopada powalczy w drugiej turze o fotel burmistrza Olkusza. Gdyby mu się to udało, wówczas jego miejsce w radzie zajmie Rafał Czeladzki (208 głosów).

Dwa miejsca w radzie przypadły Platformie Obywatelskiej, którą reprezentują: Andrzej Ryszka (524 głosy) oraz Dariusz Rzepka (543 głosy). Także dwa mandaty zdobył Samorząd OdNowa. Z jego ramienia w radzie zasiądzie obecny wicestarosta Paweł Piasny (544 głosy) oraz Zdzisława Szczygieł (517 głosów).

Lewica będzie mieć w radzie tylko jednego reprezentanta. Jest nim Robert Herzyk, który cieszył się poparciem 666 wyborców. 582 mieszkańców gminy Olkusz zaufało Janowi Orkiszowi, liderowi komitetu Gospodarny Samorząd. Mandat wywalczył też Józef Stach z listy Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej (292 głosy).

Okręg nr 2 – gmina Klucze
Okręg ten obejmował trzy mandaty. Swoich rywali zdeklasowała Małgorzata Węgrzyn (SLD), zdobywając  845 głosów. Z wynikiem 645 głosów do rady dostał się obecny wójt Kazimierz Ściążko (PO) oraz Norbert Bień (Samorzad OdNowa) 640 głosów. Obydwaj panowie są konkurentami w drugiej turze wyborów na wójta gminy Klucze. Pewne jest zatem, że jednego z nich zastąpi druga osoba na liście pod względem liczby zdobytych głosów. Jeśli wójtem zostanie ponownie Kazimierz Ściążko, do rady wejdzie Ilona Szczęch (253 głosy). Natomiast gdy wyborcy zdecydują o wygranej Norberta Bienia, wówczas mandat po nim przejmie Marek Świerczek (224 głosy)

Okręg nr 3 – Gminy: Trzyciąż, Wolbrom
W tych dwóch gminach największego poparcia udzielono dwóm kandydatom PSL – u: Janowi Łaksie (755 głosów) oraz Romanowi Żelaznemu (619 głosów). Drugi z panów został wybrany na wójta gminy Trzyciąż, dlatego też jego miejsce w radzie zajmie Zdzisław Skoczyń (424 głosy).
Decyzją wyborców dwa mandaty zdobyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Są to: Piotr Gamrot (863 głosy) oraz Robert Kozłowski (796 głosy). Głosujący mieszkańcy okręgu nr 3 zdecydowali, że chcą mieć w radzie reprezentantów lokalnych komitetów. Będą nimi: Sławomir Sztaba (452 głosy) z Gospodarnego Samorządu i Adam Zielnik (472 głosy) z Samorządu OdNowa. Adam Zielnik przeszedł do drugiej tury wyborów na burmistrza Wolbromia. W razie jego  wygranej do rady wejdzie Agnieszka Gołembiowska - Karoń (400 głosów).

Okręg nr 4  - gminy: Bolesław, Bukowno
Czterema mandatami, jakie były do zdobycia w tym okręgu, wyborcy obdzielili kandydatów z trzech komitetów. Najsilniejszą reprezentację w radzie będzie mieć Platforma Obywatelska. Z listy tej wybrano Ryszarda Januszka (584 głosy) oraz Barbarę Rzońcę (587 głosów).  Ryszard Januszek powalczy jeszcze o fotel wójta Bolesławia. W przypadku wygranej, zastąpi go Leszek Stencel (225 głosów). Poparciem 484 głosujących mieszkańców cieszył się Robert Nielaba, reprezentujący Wspólnotę Samorządową Ziemi Olkuskiej. Mateusza Liszkę (PiS) wybrało 350 osób.

KW PiS 6 mandatów
KW PO 5 mandatów
KWW Samorząd OdNowa 4 mandaty
KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej 2 mandaty
KW PSL 2 mandaty
KWW Gospodarny Samorząd 2 mandaty
KKW SLD Lewica Razem 2 mandaty

 

W nowej radzie nie ma jednoznacznego lidera, a więc wszystkie koalicje są możliwe. Być może już rozpoczęły się kuluarowe rozmowy, które zdecydują o składzie zarządu powiatu. W nieoficjalnych komentarzach lokalnych samorządców pojawia się określenie, że wybrano "radę starostów", bo chętnych na objęcie najwyższego stanowiska w powiecie może być sporo.  Kto z tego grona ma na to największe szanse?

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.