Olkusz, Wolbrom, Trzyciąż, Klucze, Bolesław, BukownoWybory Samorządowe 2018

Wolbromski PiS idzie do wyborów ze wsparciem rządu

PiS1Nieczynny od 2009 r. wolbromski dworzec PKP w przyszłym roku doczeka się remontu. Informacje na temat szczegółów rządowego projektu ożywienia, kiedyś bardzo popularnej, a obecnie prawie nie użytkowanej przez pasażerów linii kolejowej z Tunelu w kierunku Sosnowca przedstawili przy od dawna nieczynnym lokalnym dworcowym budynku premier Beata Szydło, minister Andrzej Adamczyk oraz wojewoda Piotr Ćwik i poseł Jacek Osuch, którzy przybyli do Wolbromia, aby wspierać w kampanii wyborczej kandydata PiS na burmistrza Wolbromia Henryka Pasicha oraz grono kandydatów na radnych różnych szczebli samorządu.

DSC07373

Rozpoczynająca spotkanie z wolbromianami wicepremier Beata Szydło podkreślała, że dobra współpraca z lokalnymi samorządami jest ważnym warunkiem realizacji rządowych programów społecznych. - Zależy nam na tym, żeby każda miejscowość, miasto, miasteczko miało swoją szansę rozwoju. Jak widzicie państwo, nie jesteśmy tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, a rządowe projekty modernizacji dworców i linii kolejowych, dróg lokalnych, programy społeczne, jak Senior plus, Dostępność plus, Czyste powietrze - to szanse i możliwości, z których mogą korzystać samorządowcy, aby poprawiać warunki bieżącego funkcjonowania gmin i życia mieszkańców. Jesteśmy w stanie zrobić wspólnie bardzo dużo, ale żeby środki, które są dostępne trafiły do ludzi, musimy mieć w samorządach partnera. Mam nadzieję, że tak będzie również w Wolbromiu - w rozmowach z obecnymi tu kandydatami padały zapewnienia o woli współpracy, ale także wiele ciekawych propozycji i projektów nastawionych na mocne wykorzystanie dostępnych środków rządowych do poprawy funkcjonowania Wolbromia. My będziemy na pewno naszych samorządowców wspierać - zapewniała Beata Szydło, deklarując nie tylko poparcie dla kandydatów PiS w kampanii wyborczej, ale przede wszystkim później - po wygranych wyborach, podczas realizacji deklarowanych przez nich programów wyborczych i zamierzeń.

DSC07475 1

Uzasadniając wybór miejsca spotkania z kandydatami i mieszkańcami, o planowanej na przyszły rok modernizacji linii kolejowej z Tunelu do Sosnowca opowiadał nadzorujący inwestycję PKP PLK minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

DSC07467 1

- Rząd przykłada wiele starań i wysiłków, aby ożywić linię kolejową Tunel, Charsznica, Olkusz, Sosnowiec. Chcemy zwiększyć jej parametry, aby umożliwić poruszanie się pociągów pasażerskich do prędkości 120 km/h - teraz jest to 40 km/h, przez co ta kolej nie jest konkurencyjna. Przy okazji mamy zamiar remontować dworce. Swój wygląd zmienią perony w Wolbromiu, które zostaną podwyższone tak, aby mogły z nich swobodnie korzystać również osoby ograniczone niepełnosprawnością, ale także budynek dworcowy - i tu potrzebna będzie współpraca z samorządem. Żałuję, że jak dotąd władze samorządowe Wolbromia były pasywne i nie zabiegały, nie starały się o taką współpracę - tłumaczył Andrzej Adamczyk.

Obecnie na piętrze tego pięknego, choć mocno podupadłego, ponad stuletniego budynku, mieszkają lokatorzy i według zapowiedzi ministra Adamczyka tak pozostanie. - Pozostała jego część, obok swojego pierwotnego przeznaczenia, będzie mogła także na wolnych powierzchniach pełnić dodatkowe funkcje, np. kulturalno-oświatowe - przekonywał minister, dodając, że realizacja tych zamierzeń przewidziana jest już w nadchodzącym roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec IV kwartału 2019 r., podobnie jak modernizacja dworców w Jaroszowcu, Olkuszu i Bukownie.  

Dworzec w Wolbromiu to obecnie miejsce prawie wymarłe. Bardzo niewielu pasażerów decyduje się na podróż do pracy i szkoły pociągiem. Stan linii kolejowej, która niegdyś była oblegana przez pasażerów sprawił, że powolne pociągi, których z roku na rok mniej jeździ na trasie Tunel-Katowice przestały być dogodnym i atrakcyjnym środkiem komunikacji. Niegdyś liczne i szybsze pociągi zastąpione zostały przez prywatne samochody i autobusową komunikację zbiorową, potęgujące zanieczyszczenie środowiska oraz korki na drogach. Odbudowanie dominującej kiedyś dla mieszkańców Wolbromia i sąsiednich miejscowości roli kolejowego transportu pasażerskiego w kierunku Katowic będzie zapewne dla PKP sporym wyzwaniem, z pewnością jednak, z wielu powodów warto je podjąć.

Jako przykład dobrej współpracy z instytucjami rządowymi minister Adamczyk przedstawił skuteczne zabiegi dyrektora wolbromskiego Domu Kultury Piotra Gamrota o środki z ministerstwa sportu w wysokości 3,5 mln zł na remont zarządzanego przez niego lokalnego basenu.

DSC07452 1petycja

Podczas spotkania z przedstawicielami rządu lokalni kandydaci PiS do samorządu gminnego przekazali również na ręce ministra Andrzeja Adamczyka petycję w sprawie powrotu do pomysłu powstania w Wolbromiu nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego, zdalnie sterowanego terminalu przeładunkowego Wolbrom-Mumbai (Bombaj), w ramach nowego korytarza transportowego Południe-Zachód o dł. ponad 7 tys. km, biegnącego z Polski aż do Indii. Terminal na trasie z dalekiego wschodu, o którym marzyli mieszkańcy Wolbromia przed laty, wówczas został wybudowany i funkcjonuje w Sławkowie. Chociaż tereny, które niegdyś władze gminy zamierzały przeznaczyć pod budowę terminalu trafiły w ręce prywatne i do dziś użytkowane są jako grunty rolne, kandydaci do samorządu w kadencji 2018-23 wskazali nową możliwość lokalizacji inwestycji, a rozbudzane na nowo nadzieje, wzmocnił minister infrastruktury, zapraszając pomysłodawców do Warszawy na konkretniejsze rozmowy w tej sprawie.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!