Olkusz, Wolbrom, Trzyciąż, Klucze, Bolesław, BukownoWybory Samorządowe 2018

Nowe władze powiatu wybrane

1Pierwsza sesja Rady powiatu już za nami. Podczas posiedzenia wybrano nie tylko prezydium Rady, ale także starostę, wicestarostę, członków Zarządu Powiatu oraz komisje działające w Radzie.

Gdy nowi radni złożyli ślubowanie, wybrano prezydium Rady. Jedynym kandydatem na jej przewodniczącego był Jacek Osuch, którego poparło 21 radnych, przy 1 głosie przeciw i 1 wstrzymującym się. Wiceprzewodniczącymi zostali: Barbara Rzońca (18 głosów za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący się) oraz Robert Kozłowski (20 za, 3 wstrzymujące się).

10

Kto na starostę?
Paweł Piasny złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wybór starosty, wicestarosty, członków Zarządu Powiatu, ustalenie wynagrodzenia starosty oraz wybór członków komisji działających w Radzie. Większość radnych zgodziła się na takie rozwiązanie.
Barbara Rzońca zaproponowała na stanowisko kandydaturę Pawła Piasnego. - O swoim wielkim zaangażowaniu, rzetelności, pracowitości miał szansę przekonywać nas, radnych już prawie dwie kadencje. Myślę, że ta kandydatura gwarantuje rzetelną pracę i dalszy rozwój powiatu olkuskiego. Możemy spodziewać się sprawnej „menadżerki”. Poprzednia kadencja udowodniła, że rozwój powiatu jest faktem – argumentowała Barbara Rzońca.

Pojawiła się również druga kandydatura. - Mieszkańcy zdecydowali, że najlepszy program wyborczy miało Prawo i Sprawiedliwość. W wyborach startuje się po to, aby brać odpowiedzialność za władzę. Wydaje mi się, że w komitecie PiS - u na pewno przewidziano osobę, która może sprawować zaszczytną funkcję starosty olkuskiego. Taką osobą z reguły jest lider klubu czy listy z największego okręgu wyborczego. Dlatego proponuję kandydaturę Bogumiła Sobczyka. Uważam, że mimo młodego wieku będzie on w stanie podołać tej zaszczytnej funkcji – mówił radny Kamil Wołek.

8

Bogumił Sobczyk jednak odmówił. - Doceniam rekomendację radnego Kamila Wołka. Faktem jest, że PiS to największy klub radnych tej kadencji. My od władzy nie odchodzimy, my tą władzą się dzielimy. Kluby radnych PIS-u i Odnowy zawarły koalicję i będziemy wspólnie pracować dla dobra mieszkańców i powiatu – odpowiedział radny Sobczyk.

Na placu boju został zatem jeden kandydat. W głosowaniu tajnym Pawła Piasnego poparło 19 radnych, a 4 było przeciw. - Dziękuję za wszystkie głosy: pozytywne, bo dały mi prawo do objęcia tej funkcji, ale i za głosy przeciwne. Zawsze wychodzę z założenia, że gdy w radzie jest konstruktywna krytyka, konstruktywna opozycja, to władza nie sprawia, że człowiek staje się próżny. Pracujemy za publiczne pieniądze, realizując publiczne cele. Chciałbym, aby ta kadencja była proinwestycyjna. Na szczęście opanowaliśmy zadłużenie. Możemy marzyć i myśleć o dużych inwestycjach, które będziemy realizować przez pięć lat - mówił Paweł Piasny.

Nowo wybrany starosta wskazał Bogumiła Sobczyka na swojego zastępcę. 21 radnych podzieliło zdanie Pawła Piasnego (oddano 1 głos przeciw i 1 wstrzymujący się).

5

Zarząd Powiatu w komplecie
To gremium tworzą starosta i wicestarosta, sekretarz i skarbnik powiatu oraz wybierani przez radę członkowie. W obecnej kadencji zostali nimi kandydaci zaproponowani przez starostę Piasnego: Jan Orkisz (19 głosów za, 3 przeciw, 1 wstrzymujący się ), Piotr Gamrot (17 za, 3 przeciw, 3 wstrzymujące się) oraz Krzysztof Dąbrowski (20 za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący się).

Podczas pierwszej sesji wybrano też członków komisji Rady Powiatu. Ustalono również wynagrodzenie starosty w wysokości 9 660 złotych brutto + dodatek stażowy.

W Radzie zawiązały się także dwa kluby: Prawa i Sprawiedliwości (10 radnych) oraz Odnowy ( 6 radnych). O tym poinformowali ich szefowie: Bogumił Sobczyk i Paweł Piasny.

2

11

3

7

4

6


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.