Czy Olkusz stać na Superligę?

spr seniorki 2018

Drugi rok z rzędu SPR Olkusz wygrał rozgrywki kobiecej I ligi, ale i tym razem podopiecznym Marcina Księżyka nie będzie dane zagrać w PGNiG Superlidze. Powód ten sam co ostatnio – względy finansowe. Srebrne Lwice zrezygnowały już nawet z udziału w barażach o awans.

Ostatnie zwycięstwo w Warszawie nad AZS AWF-em sprawiło, że SPR zyskał tytuł Mistrzyń I ligi gr. B. W nagrodę olkuszanki miały w dodatkowym turnieju spróbować zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc gwarantujących im promocję do elity żeńskiego szczypiorniaka. Sportowe plany trzeba jednak znowu odłożyć na przyszłość.

O sytuacji w klubie rozmawiamy z jego prezesem Marcinem Kubiczkiem. 

Redakcja: Panie Prezesie, ponownie trzeba było podjąć ciężką, ale i chyba bardzo rozsądną decyzję dotyczącą przyszłości pierwszej drużyny. Było o nią trudniej niż przed rokiem?

Marcin Kubiczek: Zawsze takie decyzje są trudne. Może faktycznie ta decyzja była trudniejsza, ponieważ nasz zespół jest dużo bardziej przygotowany do gry w Superlidze niż rok temu. Zawodniczki nabrały doświadczenia, prezentują lepsze umiejętności i na pewno I liga jest w ich zasięgu. Powoli potrzeba im nowych wyzwań sportowych. Jestem jednak przekonany, że na chwilę obecną ta decyzja jest słuszna, chociaż mało popularna.

RED: Kibice zastanawiają się, jak będzie wyglądał skład personalny ich ulubionej drużyny w przyszłym sezonie I ligi. Czy zawodniczki, które w ostatnich miesiącach wywalczyły mistrzostwo na zapleczu ekstraklasy zostaną w klubie, a jeśli tak, to o co powalczą? Znowu jedynie o „majstra"?

MK: W przyszłym sezonie na pewno nie zagra już Agata Wcześniak. Przyszedł czas na rozstanie się z parkietem naszej Kapitan. Agata grała u nas wiele lat i swoim doświadczeniem, umiejętnościami, przekazała szereg nauk młodszym koleżankom. Agata zostaje z nami jako trener drużyn młodzieżowych oraz jako Specjalista ds. marketingu. Trzon naszej drużyny zostanie jednak utrzymany. Będziemy również włączać młodsze zawodniczki, aby rozwijały się na szczeblu I-ligowym. Jest to zgodne z naszą polityką rozwoju klubu. Celem na przyszły sezon będzie na pewno wygranie I ligi. Mam jednak nadzieję, że już w najbliższym czasie będą mogły być podjęte decyzje, co w sytuacji ponownej możliwości awansu.

RED: Jakie widzi Pan wyjście z tej niecodziennej w skali kraju sytuacji? Nie ma chyba bowiem w środowisku sportowym drugiego takiego klubu, który by przez dwa lata wygrywał zmagania i nie korzystał z szansy sportowego awansu. Czy obecny trend na prowadzenie seniorskiego SPR-u nie powinien się zmienić?

MK: Według mnie trend jest prawidłowy. Uważam, że nic tak nie mobilizuje młodzieży do pracy jak perspektywa występowania w pierwszej drużynie swojego klubu. Poza tym, właśnie pierwsza drużyna przyciąga kibiców na mecz, budzi ogromne zainteresowanie nie tylko w Olkuszu, ale w całej Polsce. Z różnych względów jest więc niezbędna. Proszę zwrócić uwagę, że budowanie piramidy sportowej, którą wspólnie z całym Zarządem Klubu prowadzimy od wielu lat sprawia, że na dzień dzisiejszy mamy bardzo młodą pierwszą drużynę, która wygrywa I ligę. Mamy aż dziesięć drużyn młodzieżowych. W samym Olkuszu imprez sportowych organizowanych przez nasz klub jest prawie sto. Drugie tyle to wyjazdy na mecze rozgrywane w Polsce. To ogromna liczba, ale też ogromne koszty. Do powołań naszych zawodniczek do kadry Małopolski już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Teraz nasze zawodniczki są powoływane do kadry Polski w swojej kategorii wiekowej. Juniorki zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski. Juniorki Młodsze były w 16-tce najlepszych drużyn w kraju. Proszę pamiętać, że ta drużyna jest w 95% rocznikowo młodsza od swoich przeciwniczek. W naszym klubie trenuje ponad 150 zawodniczek. Jestem więc zdania, że właśnie taki trend prowadzenia klubu jest najwłaściwszy. Ilość sukcesów sportowych jest dla mnie budująca.

marcin kubiczek

RED: Pojawiły się głosy, że SPR ze Stowarzyszenia powinien zostać przekształcony w klub miejski. Popiera Pan ten pomysł?

MK: Tak, zdecydowanie. Według mnie forma prawna klubu jako stowarzyszenia jest formą mało stabilną. Taki klub jak SPR, jeżeli chce się rozwijać i kiedyś występować w Superlidze, musi zmienić właściciela i musi zmienić formę prawną. Od wielu lat twierdzę, że moje możliwości jako Prezesa Zarządu się skończyły i potrzebna jest zmiana. Potrzebna jest świeża krew i zapał do rozwoju klubu. Uważam, że w Olkuszu niezbędna jest poważna reforma sportu. Temat bardzo trudny, ale trzeba już nad nim pracować. Reforma, która postawi na konkretne dyscypliny, zapewni finansowanie, zapewni współpracę ze szkołami, z rozwojem klas sportowych, ale będzie też wymagająca dla klubów. Czynników jest bardzo wiele, ale według mnie zmiany są nieuniknione.

RED: W świecie kibiców zawrzało. Fani szczypiorniaka za obecną sytuację winą obarczają samorządy – miasto oraz powiat. A jak Pan ocenia współpracę na linii klub – urzędy?

MK: W 2009 roku, kiedy zostałem poproszony przez ówczesne władze Miasta i Gminy Olkusz oraz naszego Powiatu o pomoc w prowadzeniu klubu, byliśmy wspierani zarówno przez Miasto, jak i przez Powiat. W pewnym momencie Powiat wycofał się z finansowania. Na chwilę obecną z samorządów wspiera nas jedynie Miasto. Od samego początku mojej pracy, współpraca z UMiG wyglądała bardzo dobrze. Zawsze byliśmy traktowani po partnersku. Kwoty, które otrzymywaliśmy w formie dotacji zawsze były takie, jakich oczekiwaliśmy. A takie uczciwe stanowisko trzeba docenić. Zawsze chce się więcej, bo potrzeby są duże. Ale ja jestem zwolennikiem ustalenia jasnych zasad współpracy z późniejszą ich realizacją. Proszę zwrócić uwagę, że i Zarząd SPR-u jest obarczany winą za obecną sytuację. Nie mogę się na to zgodzić ani w przypadku Miasta ani w przypadku Zarządu. Wykonaliśmy mnóstwo bardzo ciężkiej pracy, doprowadzając klub do tego miejsca. Bez pieniędzy z Miasta, bez Sponsorów, bez ciężkiej pracy Zarządu SPR-u oraz wszystkich naszych pracowników, trenerów, fizjoterapeutów, zawodniczek (zawodników) oraz ich rodziców, ale i bez naszych kibiców – sukces nie byłby możliwy. Chciałbym bardzo mocno im wszystkim podziękować za to że z nami są. Rozumiem rozgoryczenie fanów. W końcu to dla nich gramy. Wiem też, że SPR i Olkusz muszą zrobić kolejny krok do przodu, bo Superliga wydaje się po prostu normalnym etapem rozwojowym. Mam nadzieję, że ten rok będzie przełomowy i jeszcze do Srebrnego Miasta przyjadą najlepsze drużyny z Polski. Tego wszystkim Państwu życzę.

RED: I my tego szczerze całemu środowisku Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz życzymy. Dziękuję za rozmowę.

MK: Również dziękuję.

Fot. SPR Olkusz i własne

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!