kompas bukowno1

Na całym świecie wiele jest wspaniałych pomników geodezyjnych tzw. markerów, ale z pewnością mało kto wie, że największy z nich znajduje się… w Bukownie. Co ciekawe, najlepiej widoczny z lotu ptaka znak nawigacyjny ze strzałką i oznaczeniem kierunku północnego za pomocą litery „N” ma już 17 lat.

Bukowieński gigantyczny marker jest długi na 520 i szeroki na 100 metrów. Jego pomysłodawca i zarazem główny autor to Jacek Chmura, leśniczy z Nadleśnictwa Chrzanów, który w 2000 roku zaproponował, aby tereny dawnej kopalni odkrywkowej piasku „Szczakowa” w gminie Bukowno, podczas rekultywacji zalesić w nietypowy sposób. I tak właśnie z sosen, brzóz i dębów czerwonych powstał największy na świecie znak geodezyjny, powszechnie nazywany „Strzałką Północy” lub „Kompasem z Bukowna”.

Gigantyczny napis z dużą literą „N” opatrzony jeszcze większą strzałką, znajduje się nieopodal Boru Biskupiego. Jego współrzędne to 50°14’46.6” N oraz 19°24’59.4” E. Marker jest pomocny pilotom oraz nawigatorom, a w jego rejonie pojawiają się miłośnicy fotografowania z lotu ptaka.

Z ziemi znak nie jest imponujący. Wyższe i niższe drzewka, a pomiędzy nimi połacie piachu. W pełni swoją urodę marker ukazuje dopiero z góry. Podziwiać niezwykłość miejsca można m.in. podczas lotów widokowych.

„Kompas z Bukowna” to niejedyne dzieło leśniczego Chmury na tamtym terenie. Sześć lat po utworzeniu tego charakterystycznego znaku, nieopodal powstał kolejny napis widoczny szczególnie z wysokości. W kwietniu 2006 roku z okazji pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II, w odległości niespełna 2,5 kilometra na wschód od „Strzałki Północy” powstał długi na 170 i wysoki na 90 metrów „JPII”. Jest to pamiątka ku czci niezwykłego Papieża Polaka.

kompas bukowno2

Marker tworzą brzozy obramowane olchami. Dzięki temu zabiegowi napis będzie dobrze widoczny nawet za kilkadziesiąt lat, kiedy drzewa mocno podrosną.

To nie koniec jeśli chodzi o naturalne dzieła na tym terenie, bowiem 1,3 km na północny-zachód od napisu „JPII” powstał kolejny geometryczny układ drzew, a konkretnie fraktal z zagnieżdżających się kwadratów, z których największy ma bok o długości 120 metrów.

Tym sposobem amatorzy lotów i nawigacji często wybierają przestrzeń powietrzną nad Bukownem i jego sąsiednimi miejscowościami. Piękno widoków oraz pomniki geodezyjne kuszą nawet najbardziej wytrawnych asów przestworzy.

Fot. Silver Sky

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
HPK
HPK
6 lat temu

😆 O! Widać, że ktoś czyta nasze posty i niesie je dalej w świat… Nie obrażamy się – cieszymy się, że więcej osób wie o tym małym cudeńku geodezyjnym! https://www.facebook.com/HonorowyPoludnikKrakowski/posts/1478970372113490

jurek
jurek
6 lat temu

jeba** Policje ??? 😀

Chester
Chester
6 lat temu

Nie ma czegoś takiego jak wies bór biskupi jest dzielnica o tej nazwie