Z Bukowna do stolicy Nepalu

nepal ewa2

Sposoby spędzania wakacji są różne. Kilka dni temu pisaliśmy o „Mańku”, który autostopem postanowił przejechać cały świat, a teraz przedstawiamy kolejną historię dotyczącą podróży, z tą jednak różnicą, że ta w jakiej udział planuje wziąć 20-letnia Ewa Sedlaczek z Bukowna niesie ze sobą wymierne korzyści dla innych, konkretnie dla ubogich dzieci w Nepalu.

18 sierpnia do Katmandu – stolicy tego azjatyckiego państewka, wyjedzie siedmioosobowa grupa studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najbliższa wyprawa na drugą półkulę to zasługa projektu „Studenci UAM bez Granic”, którego celem jest realizacja zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą pochodzącymi z uboższych części świata, mających utrudniony dostęp do zdobywania wiedzy, materiałów naukowych i uczęszczania do szkoły z racji dużych odległości pomiędzy domem a miejscem nauki. Prowadzone przez wolontariuszy zajęcia mają charakter aktywizujący, oparte są o elementy pedagogiki twórczości, co daje dzieciom możliwość podejmowania samodzielnych aktywności, zdobywania wiedzy o świecie poprzez zabawę, co zazwyczaj jest dla nich nowością i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

nepal ewa3

Już za kilka dni startuje czwarta edycja wspomnianego projektu. Patronat Honorowy nad nim objął m.in. Mirosław Gajdziszewski – burmistrz Bukowna, z którego pochodzi jedna z uczestniczek tegorocznej wyprawy. Dla 20-letniej Ewy będzie to druga taka ekspedycja. Przed rokiem razem ze znajomymi z uczelni odwiedziła indonezyjską wyspę Bali. Teraz grupa reprezentująca UAM obierze kierunek na Nepal, który do dzisiaj nie może się pozbierać po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w 2015 roku.

- Poprzednie edycje projektu odbywały się w Tanzanii, Paragwaju i właśnie na Bali. Wybór tych miejsc jest związany przede wszystkim z potrzeby wprowadzenia twórczych i aktywizujących metod nauczania, w tym szczególnie języka angielskiego – zaznacza Ewa Sedlaczek.

20-latka w tym roku obroniła pracę licencjacką na kierunku edukacji elementarnej z językiem angielskim na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Przez dwa lata mieszkałam w Norwegii. W wolnych chwilach lubię napić się herbaty i obejrzeć dobry film. Od ponad roku jestem związana z Wydziałowym Centrum Wolontariatu Volontario WSE UAM, gdzie aktywnie działam i pomagam. Lubię zmiany, jestem otwarta na podróże, poznawanie ludzi i kultur, w trzech słowach – na nowe doświadczenia – dodaje bukowianka.

Obok Ewy do Katmandu już niebawem wyleci sześciu innych członków Koła Naukowego tej samej uczelni, łączących pasję nauczania z ciekawością poznawania nowych kultur. Studenci w trakcie pobytu w Azji będą zajmować się nauką języka angielskiego w trzech szkołach podstawowych rozlokowanych na obrzeżach stolicy Nepalu. Dodatkowo młodzi ludzie prowadzić będą badania dotyczące marzeń i aspiracji dzieci, porównując je z wynikami uzyskanymi podczas poprzednich wypraw programowych.

Koszt tegorocznej ekspedycji studenckiej przekracza 32 tysiące złotych. Część tej kwoty pokrywa Uniwersytet, jednak spore koszty ponoszą sami jej uczestnicy, stąd ich poszukiwania osób dobrej woli, którzy pomogą im w wyjeździe na drugi koniec świata. Na portalu PolakPotrafi umożliwiającym finansowanie społecznościowe, każdy może wesprzeć projekt dowolną kwotą. W ramach podziękowań darczyńca otrzyma pamiątki prosto z Katmandu.

nepal ewa1

Fot. prywatne zbiory Ewy Sedlaczek

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!