Listy do redakcji: Co dalej z targiem przy ul. Świętokrzyskiej?

e mailW nawiązaniu do artykułu w Przeglądzie Olkuskim ,,Co dalej z targiem przy ul. Świętokrzyskiej” z dn. 29.06.2018 r. istnieje konieczność sprostowania wielu nieprawdziwych oraz niemających kompletnie odzwierciedlenia w rzeczywistości informacji zawartych w tym artykule. 

Mieszkańcy sąsiadujący z targowiskiem, nigdy nie zgłaszali jakichkolwiek uwag dotyczących stanu technicznego targowiska. Co więcej, handlujący na tym placu spotykają się z pozytywnymi opiniami mieszkańców podkreślającymi jak ważna jest korzyść dla robiących zakupy, wynikająca z lokalizacji oraz funkcjonowania tegoż targowiska z tak dużą tradycją. Mając to na uwadze dokładamy wszelkich starań na miarę możliwości, aby utrzymać plac w jak najlepszym stanie. Cztery lata temu zostały zlikwidowane wszystkie stare ,,wiaty” do handlu, czego niestety nie zauważył p. Radny z Olkusza, widocznie nie był na tym targowisku od kilku lat. Dwa lata temu pomalowano całe ogrodzenie placu targowego i w górnej części ogrodzenia (od strony przetwórni) posadzono tuje. Ubytki w nawierzchni asfaltowej są systematycznie w każdym roku uzupełniane. W każdy wtorek i piątek zaraz po skończonym handlu plac targowy wewnątrz ogrodzenia jest systematycznie sprzątany. „Fruwające śmieci” wspomniane przez p. Radnego w artykule do którego się odnosimy, pozostają po handlujących na ulicy, poza ogrodzeniem targowiska, skąd zbierane są opłaty targowe wyłącznie przez UMiG Olkusz ponoszący odpowiedzialność za porządek tego terenu. Zatem p. Radny opisuje sytuację jaka ma miejsce na terenie, za który ponosi odpowiedzialność za czystość ulic po handlu oraz pobiera opłaty. Ci handlujący, nie mając nawet koszy na „fruwające śmieci”, przerzucają je na teren naszego targowiska, na którym, za usytuowany tam duży kontener ponosimy comiesięczne, znaczne opłaty.

Nawiązując do propozycji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu dotyczącej otwarcia parkingu na Placu Targowym w dni poza targowe, jak widać autor artykułu nie był świadomy tego, iż parę lat temu plac targowy został otworzony jako parking, jednak okazało się, że z powodu bardzo małej liczby parkujących samochodów zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia parkingu. Zauważyliśmy, że większość kierowców woli parkować na sąsiadujących z placem targowym ulicach i pod wiaduktem, a nie na płatnym parkingu. Niestety autor artykułu nie zauważył również, że rok temu został otwarty parking na placu byłej przetwórni mięsa, z wyznaczonymi stanowiskami czynny 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Po dwóch miesiącach parking ten został zamknięty z powodu braku chętnych do parkowania.

Jeżeli chodzi o inwestycję w modernizację targowiska na większą skalę, wiązałaby się ona z poniesieniem dużych kosztów, a tym samym znacznym podniesieniem opłat za handel, a w tym wypadku pozbawieniu wielu osób pracy z powodu zbyt wygórowanych opłat. Czy to ma na celu autor artykułu?

Zachęcamy Panów – autora artykułu oraz p. Radnego, do rozmów z handlującymi oraz kupującymi na obydwu Placach Targowych, w celu wyrażenia swoich opinii dotyczących ich funkcjonowania, przed podjęciem inicjatywy napisania jakiegokolwiek artykułu i wypowiedzenia swojego zdania. Autor artykułu stwierdza, że „plac przy ulicy Świętokrzyskiej miał zdecydowanie mniej szczęścia” od placu przy ul. Sławkowskiej, czy ma na myśli wybudowane tam obiekty: Lidl oraz Biedronka stanowiące konkurencję dla handlujących?

Dzierżawcy oraz handlujący na Placu Targowym  przy ul. Świętokrzyskiej w Olkuszu


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.