zus

W Małopolsce w tym roku może wpłynąć ponad 26 tysięcy dodatkowych wniosków z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.
Niższy wiek emerytalny
Od 1 października wraca niższy wiek emerytalny. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyzna – 65 lat. Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie muszą poczekać co najmniej do września. Pozostali mogą złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego.

Emerytura to prawo, nie obowiązek
Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Dlatego jeszcze przed wakacjami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawią się doradcy emerytalni, którzy podpowiedzą, ile można zyskać na dłuższej pracy. Pomogą klientom zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS. Przygotowywany jest również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można obliczyć różne warianty swojej emerytury.

zus więcej emerytów 2017

Więcej emerytów w regionie i w Polsce
Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku Oddziału ZUS  w Chrzanowie i podległych Inspektoratów może wpłynąć o 26 proc. więcej wniosków o emeryturę (6 309 szt.) w porównaniu do liczby wszystkich wniosków, jakie klienci składają kwartalnie w ZUS. W skali kraju 331 tysięcy osób skorzysta w tym roku z obniżenia wieku emerytalnego. Wpływ wniosków związanych z niższym wiekiem będzie stopniowo malał w kolejnych latach. W całym 2018 roku dodatkowych emerytów może być 148 tysięcy, w 2019 roku – 90 tysięcy, w 2020 roku – 92 tysiące, a w 2021 roku – 54 tysiące.

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze