Niepełnosprawni dla przyrody

Butelki, papier, plastikowe torby i wiele innych śmieci zalegających ścieżkę dydaktyczną w Kluczach trafiło do worków na odpady. Pracy, której podjęli się podopieczni miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, było sporo. Choć trasa liczyła niespełna trzy kilometry - od stawów Czerwonego i Zielonego po wzgórze Czubatka, łącznie zebrano prawie 30 wielkich worków śmieci.
- To naprawdę piękne okolice. Często oprowadzamy tu gości odwiedzających naszą organizację. Tymczasem podczas niedawnej wycieczki zauważyłem, jak brudno jest na całej trasie. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i uporządkować ten teren – podkreśla inicjator akcji pastor Daniel Wołkiewicz.

Podopieczni WTZ z instruktorami wybrali się więc na wyprawę po lesie, którą zakończyło wspólne ognisko. Po drodze zbierali zalegające śmieci. Akcja była niezwykle udana. – Powinniśmy częściej chodzić na takie wycieczki. Dobrze byłoby, gdyby dołączyło do nas więcej osób. Przecież tak przyjemnie jest spacerować po czystym lesie i zbierać grzyby – ocenia Mariusz Cebula, który zebrał najwięcej odpadków. Jak dodaje podopieczny WTZ, sposobem na porządek na ścieżce i w jej okolicach byłoby ustawienie większej liczby koszy na śmieci.
- Dla naszych uczestników taka wyprawa daje dobre efekty pedagogiczne. Nie tylko zaszczepiamy w nich troskę o środowisko, ale także uczymy, jak ważne jest utrzymywanie porządku we własnym otoczeniu – dodaje instruktorka WTZ, Milena Czerwińska.
Podopieczni warsztatów obiecują, że będą częściej włączać się w akcje porządkowe. Inicjatywę tę popierają także miejscowe władze. – Takie działania są bardzo potrzebne – mówi Józef  Kaczmarczyk, zastępca wójta gminy Klucze. – Staramy się na bieżąco dbać o porządek, zwłaszcza w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Pomagają nam organizacje i stowarzyszenia, niestety, efektów nie da się utrzymać długo. Porządek można zachować tylko wtedy, gdy wszyscy o niego zadbamy. A z tym, jeśli chodzi o turystów i naszych mieszkańców, bywa kiepsko – kończy wójt.
Miejscowy magistrat zachęca wszystkie organizacje i osoby prywatne do włączenia się w akcję porządkowania gminy. Urząd zapewni worki na odpady, rękawice i odbiór zebranych śmieci.
Alicja Renkiewicz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!