Olkuszanin wśród najlepszych w Polsce

Na długi wakacyjny wypoczynek po szkolnych zmaganiach z całą pewnością zasłużył olkuszanin Konrad Kulig, któremu specjalistyczna wiedza pozwoliła niedawno znaleźć się w gronie najlepszych w Polsce. Uczeń Gimnazjum nr 3 w Olkuszu znalazł się w gronie finalistów z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie „Losy żołnierza polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”.

W zmaganiach biorą udział uczniowie, których zainteresowania historią wykraczają daleko poza program nauki tego przedmiotu w szkole. Pasji i wiedzy można mu pozazdrościć, bo pytania należą do niezwykle trudnych i szczegółowych. 

Tuż przed wakacjami w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się centralne eliminacje tego konkursu historycznego. Wśród 32 finalistów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski znalazł się uczeń z naszego miasta Konrad Kulig, który zajął 9 miejsce. Konrad w dwóch konkurencjach: broń i barwa oraz eksponat muzealny uzyskał maksymalną ilość punktów.

Finaliści przez dwa dni zmagali się z zadaniami w bardzo różnorakich konkurencjach związanych z losami polskiego żołnierza. Uczestnicy finałów musieli wykazać się znajomością nie tylko losów poszczególnych jednostek wojskowych, ich dowódców czy uzbrojenia, lecz także znajomością broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego. - Konkurs wymagał od uczestników bardzo szczegółowej, wręcz fachowej wiedzy z zakresu wojskowości – mówi Dorota Harężlak, opiekunka Konrada i nauczycielka historii w Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. - Było to, więc spotkanie prawdziwych pasjonatów polskiego oręża. Poziom konkursu najlepiej oddaje stwierdzenie jednego z członków jury, który zauważył, że wiedza biorących udział w finale przewyższa niejednokrotnie wiedzę jego studentów - podsumowuje.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!