Olkuszanin wśród najlepszych w Polsce

Na długi wakacyjny wypoczynek po szkolnych zmaganiach z całą pewnością zasłużył olkuszanin Konrad Kulig, któremu specjalistyczna wiedza pozwoliła niedawno znaleźć się w gronie najlepszych w Polsce. Uczeń Gimnazjum nr 3 w Olkuszu znalazł się w gronie finalistów z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie „Losy żołnierza polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”.

W zmaganiach biorą udział uczniowie, których zainteresowania historią wykraczają daleko poza program nauki tego przedmiotu w szkole. Pasji i wiedzy można mu pozazdrościć, bo pytania należą do niezwykle trudnych i szczegółowych. 

Tuż przed wakacjami w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się centralne eliminacje tego konkursu historycznego. Wśród 32 finalistów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski znalazł się uczeń z naszego miasta Konrad Kulig, który zajął 9 miejsce. Konrad w dwóch konkurencjach: broń i barwa oraz eksponat muzealny uzyskał maksymalną ilość punktów.

Finaliści przez dwa dni zmagali się z zadaniami w bardzo różnorakich konkurencjach związanych z losami polskiego żołnierza. Uczestnicy finałów musieli wykazać się znajomością nie tylko losów poszczególnych jednostek wojskowych, ich dowódców czy uzbrojenia, lecz także znajomością broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego. - Konkurs wymagał od uczestników bardzo szczegółowej, wręcz fachowej wiedzy z zakresu wojskowości – mówi Dorota Harężlak, opiekunka Konrada i nauczycielka historii w Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. - Było to, więc spotkanie prawdziwych pasjonatów polskiego oręża. Poziom konkursu najlepiej oddaje stwierdzenie jednego z członków jury, który zauważył, że wiedza biorących udział w finale przewyższa niejednokrotnie wiedzę jego studentów - podsumowuje.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!