Wakacje w Olkuszu: Muzeum Wody - dowiedz się, skąd pochodzi woda w twoim kranie!

muzeum wodyWoda - wszyscy korzystamy z niej na co dzień, choć rzadko zadajemy sobie pytanie: jaką drogę przeszła, nim trafiła do naszego kranu? Skąd ludzie czerpali ją kilkaset lat temu? Jak wyglądały średniowieczne rury wodociągowe? Na te i wiele innych pytań związanych z cyrkulacją wody w powiecie olkuskim znajdziecie odpowiedź w Muzeum Wody.

Idea powstania najmłodszego w naszym mieście muzeum zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz burmistrza Olkusza, odkrywając przed nami tajemnice jednego z czterech żywiołów. Zwiedzający muzeum mogą prześledzić historię zaopatrzania Olkusza w wodę,muzeum wody 3 która sięga już XV wieku. Z tego okresu pochodzą zabytkowe, drewniane rury wodociągowe, którymi doprowadzano wodę do miasta. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na luksus, jakim był dostęp do bieżącej wody. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wielu mieszkańców naszej gminy codziennie nosiło wodę na swych plecach w koromysłach (nosiłkach), które możemy zobaczyć w muzeum.

Historia PWiK jest ściśle związana z istnieniem kopalni, a zwiedzający mogą prześledzić drogę wód dołowych kopalni do naszych domów. Dzięki wizycie w Muzeum Wody poznajemy narzędzia wykorzystywane przy pracach instalacyjnych, urządzenia stosowane kiedyś i dziś w laboratorium do badania jakości wody oraz jej dezynfekcji, a także przyrządy niezbędne do pracy przy kanalizacji.

Wizyta w placówce to również połączenie teorii z praktyką. Grupy zorganizowane mogą tutaj odbyć lekcję na temat procesu uzdatniania wody oraz zwiedzić stację, by przekonać się, jak ten proces wygląda w praktyce.


Ważne informacje:
Adres :Olkusz,  ul. Wspólna 2c (przy stacji uzdatniania wody)
Tel.: 32 643 10 03 wew. 12
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku 9:00 - 14:00

 

muzeum wody 4 muzeum wody 2
muzeum wody 5

 

 

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!