Ogólnopolski Dzień Transplantacji

1939 osób oczekujlogo_dawca_kw_bialee na przeszczep w Polsce, a w 2011 dokonano 1411 transplantacji. 26. stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji – upamiętnia on pierwszy udany przeszczep narządu w Polsce. To dzień, w którym 46 lat temu Polska dołączyła do krajów, które z sukcesami zaczęły ratować życie wykorzystując transplantację organów.

Ta data to doskonały moment na trudną rozmowę o transplantacji. To czas kiedy możemy porozmawiać w rodzinie czy wśród znajomych o tym jakże ważnym temacie, ocierającym się o śmierć, chorobę ale dającym nowe życie. 

- To czas, kiedy możemy świadomie porozmawiać i zadać pytanie - czy chcę być świadomym dawcą. Czy chcę pomóc drugiej osobie za życia lub po śmierci. Warto na ten temat rozmawiać, szczególnie, że może on nas dotyczyć - przekonuje Paweł Klikowicz, Koordynator Dawca.pl. Dlatego też Dawca.pl aktywnie zachęca do dyskusji na te trudne tematy, bo może kiedyś dojść do takiej sytuacji, że to właśnie My będziemy potrzebować przeszczepu. Ogólnopolski Dzień Transplantacji to również data premiery teledysku promującego transplantację przygotowanego przez zespół Romantycy Lekkich Obyczajów. Premiera odbędzie się w Internecie na fanpage Dawca.pl (www.facebook.com/dawcapl) oraz stronie internetowej www.dawca.pl. Teledysk ma zwrócić uwagę na problem transplantacji i braku narządów. Stawia również ważne pytanie - A ty oddałbyś swoje serce?
- Zależy nam na rozpoczęciu dyskusji o potrzebie noszenia oświadczenia woli, i mamy nadzieję, że ta artystyczna forma będzie jej początkiem - podkreśla Paweł Klikowicz, koordynator Dawca.pl.

Dawca.pl jest kampanią promującą świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrostu powszechnej akceptacji dla tych procedur. Jest prowadzona przez grupę studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu. Na jej stronie można wyrobić oświadczenie woli, które jest testamentem osoby chcącej pośmiertnie oddać narządy.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.