Solo na klarnecie

Nasza olkuska Szkoła Muzyczna I stopnia żyje jakby w cieniu swoim życiem. Schowana za metalowym ogrodzeniem, w surowym, dawno nieremontowanym budynku niegdysiejszego  hotelu robotniczego przy ulicy Francesco Nullo, „współmieszkając” z Prokuraturą Rejonową. Widzimy, jak spieszą do niej dzieci i młodzież, dźwigając instrumenty muzyczne. Latem z otwartych okien płynie muzyka jeszcze niewprawionych kandydatów na wirtuozów. Spotykamy się z informacjami o sukcesach wychowanków Szkoły, o występach uczniów w czasie różnych lokalnych imprez i uroczystości. Nie uświadamiamy sobie, my, którzy nie mamy dzieci pobierających naukę w tej Szkole, że pracują w niej nauczyciele będący zawodowymi muzykami, umiejący profesjonalnie grać na różnych instrumentach. Tak rzadko ich słyszymy.

Dzisiejszy recital klarnetowy potwierdził to dobitnie. Licznie zebrana publiczność - również dziś - chce słuchać muzyki poważnej w jak najlepszym wykonaniu i chętnie przychodzi na koncerty. W Olkuszu jest kilka odpowiednich sal, które należy otworzyć dla muzyków-profesjonalistów, również dla muzyków ze Szkoły Muzycznej. Niech Olkusz stanie się miastem rozśpiewanym i umuzykalnionym. Przypuszczamy, że pedagodzy częściej  pokażą nam wszystkie swoje umiejętności wirtuozerskie.
11 stycznia Galeria Sztuki Współczesnej i Państwowa Szkoła Muzyczna rozpoczęły  współpracę, jak zapowiedziała Dyrektor Szkoły - w postaci całorocznego cyklu koncertów muzyki poważnej.
Z godzinnym recitalem  klarnetowym wystąpił pedagog tej Szkoły Michał Jankowski przy akompaniamencie Marii Arkusz. Za oknami szaleje zima, a my słuchamy koncertu A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, następnie Homages Beli Kovacs i na koniec- części najciekawszej, swoistego melanżu muzycznego muzyki żywej i mechanicznej. Jej kształt muzyczny można sobie wyobrazić na podstawie tytułu:

Nikola Resanovic-Alt.Music.Ballistix for Clarinem and Digital Audio Tape

I. A matter of faks

II. A soliloquy

III A balkan dance

IV Convolution@dax.cc.uakron.edu

Było to więc zestawienie muzyki tradycyjnej i współczesnej.

Muzyka na klarnecie nie jest zbyt popularna i mało jesteśmy w niej osłuchani, dlatego nieprofesjonalnie podziwialiśmy technikę gry Michała Jankowskiego na tym instrumencie, jej oryginalność oraz bogactwo dźwiękowe.

Czekamy na dalsze występy…

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!