Nie jestem poprawiaczem świata

Półtorej godziny trwał koncert krakowskiego artysty Tomasza Żółtki, który odbył się w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach. Imprezę zorganizowało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w tej miejscowości.

W repertuarze znanego muzyka, kompozytora, poety i publicysty, znalazły się utwory z albumów „Bezsenność i kurz”, „Nienasycenia”, „Krótkie wyprawy w kosmos”, „Targ mięsny”, „Klatka skandalu” i „Wspólne myśli”. Prezentowane piosenki artysta przeplatał swoimi wierszami i refleksjami.
Najważniejszą inspiracją pieśniarza jest jego wiara w Boga. Na każdym kroku w jego wierszach i utworach muzycznych można znaleźć odniesienia do wartości najwyższych, ale nie tylko. Żółtko śpiewa również o tym, co ludzi boli – samotności, strachu, utracie.
- Inspiracje czerpię z życia, ze wszystkiego, co mnie otacza, z emocji, które mi towarzyszą. Czasem wiersz czy piosenka rodzą się w głowie nagle. Nie zawsze mam pod ręką komputer, więc robię zapiski na serwetkach czy innym kawałku papieru, który mam akurat pod ręką. Zdarzało mi się pisać nawet na biletach – zdradza pieśniarz.
Utwory artysty, o niezwykle głębokiej treści, ukazują prawdy najprostsze a zarazem najtrudniejsze do opisania i przekazania. – Śpiewam, co dyktuje mi serce, ale nie czuję się naprawiaczem świata, nikogo nie chcę umoralniać czy wskazywać drogę. Jeśli ktoś pod wpływem mojej twórczości zaczyna inaczej patrzeć na świat, bardzo mnie to cieszy – twierdzi artysta.
Teksty Tomasza Żółtki bywają kontrowersyjne. Krakowski bard nie boi się otwarcie wyrażać swoich poglądów. Przyznaje, że z tego powodu spotykają go przykrości i złośliwości. – Przecież nikomu nie ubliżam, po prostu mówię prawdę. Jeśli taka jej cena, trudno, będę ją płacił. Artysta nie stroni również od autoironii i dowcipu. Z tekstami doskonale współgra aranżacja muzyczna - czasami surowa i oszczędna, czasami bardzo bogata. W swoim dorobku poeta zgromadził już piętnaście pozycji (tomiki poezji, kasety i płyty CD), z których największy rozgłos przyniósł mu album „Klatka skandalu”. Pochodząca z tego albumu piosenka „Kochaj mnie i dotykaj” przez blisko 30 tygodni gościła w gorącej dziesiątce Muzycznej Jedynki, stając się ogólnopolskim przebojem, emitowanym na antenie większości polskich stacji radiowych. Niektórzy artyści mówią, że nie zawsze lubią piosenki, które przyniosły im największy rozgłos. Twierdzą, że mają dość ciągłego ich wykonywania podczas koncertów. – Nie mam z tym żadnych problemów. Lubię ten utwór, napisałem go dla mojej żony. Generalnie z przyjemnością wykonuję wszystkie moje utwory. Nie dzielę ich w żaden sposób, a już na pewno na ulubione i nielubiane – zapewnia Tomasz Żółtko.
Kolejna płyta krakowskiego artysty ukaże się wiosną przyszłego roku.

Źródło: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!