Wakacje w Olkuszu - Muzeum Regionalne PTTK – historia Olkusza „w pigułce”

muzeum pttk 8Najstarsze olkuskie Muzeum mieści się w zabytkowej, XVI –wiecznej kamienicy zwanej „Batorówką”.  Jak głosi legenda, swego czasu zabawił tam sam król - Stefan Batory…  W budynku do dziś możemy podziwiać elementy gotyckiej architektury, pamiętające czasy burzliwej historii miasta.

Placówka została utworzona w 1911 roku z inicjatywy działaczy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W ciągu wielu lat istnienia zdążyła zgromadzić ponad 4 tysiące muzealiów z dziedziny etnografii, górnictwa, historii i numizmatyki.

W muzeum możemy podziwiać eksponaty z niemal wszystkich epok. Spotkamy tutaj zarówno  prehistoryczne skamieliny amonitów, mamuci ząb, skorupy naczyń rzymskich, kule armatnie z czasów Potopu Szwedzkiego, „Skarb Rabsztyński”, XIX - wieczne obrazy, przedwojenne naczynia,  jak również okazy zmuzeum pttk 5 czasów najnowszych.

Jednym z najcenniejszych artefaktów znajdujących się w „Batorówce” jest miecz katowski z przełomu XIII / XIV wieku, który przez lata istniał w świadomości olkuskiego społeczeństwa, wisząc w sali ratusza i „nadzorując” obrady magistratu. Równie wartościowe są przedmioty związane z historią miasta - pieczęcie, herby, archiwalia i oryginalne dokumenty…

W głównej sali wystawowej znajdziemy ponadto kolekcję judaików, przybliżających życie olkuskich Żydów, którzy byli przed wojną ważną części obywateli miasta, o czym możemy się przekonać dzięki ich dokumentom, książkom oraz  fotografiom.

W Muzeum Regionalnym PTTK ważne miejsce zajmują dzieje górnictwa kruszców na naszej ziemi. Możemy tu zobaczyć stare narzędzia górnicze, minerały i kruszce wydobywane w olkuskiej kopalni, oraz makietę terenów górniczych i sztolni według ich stanu w XVIII wieku. To jednak nie wszystko! W dziale etnograficznym znajdziemy bowiem świątki z nieistniejących już kapliczek oraz przedmioty należące do dawnych mieszkańców ziemi olkuskiej - stroje, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze…

Jeśli chcesz zobaczyć artefakty z różnych okresów dziejów Olkusza - przyjdź do Muzeum Regionalnego PTTK !

Ważne informacje:
Adres :  Rynek 20,  32-300 Olkusz
tel.  0-32 641 41 85

Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku 9:00 - 15:00

 

muzeum pttk 6

muzeum pttk 7

muzeum pttk 4

muzeum pttk 3

muzeum pttk 2

muzeum pttk

 

 

 

 

 

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.