O książce, w której wszystko gra

Niektóre książki raz przeczytane, zajmują kolejne miejsce na półce, a ich treść znika z pamięci. Są też takie, z którymi nie rozstajemy się wraz z przewróceniem ostatniej kartki, a nad zapisanymi w nich historiach myślimy jeszcze długo. „Czarny chevrolet” Jarosława Nowosada jest dużą niespodzianką wydawniczą ze strony tego autora, bo dotychczas opublikował jedynie wiersze. Przyszła pora na prozę – dojrzałą, inteligentną, przemyślaną i w wielu miejscach zaskakującą. Zbiór ośmiu opowiadań podzielonych na wzór płyty na strony A i B, to literatura przepełniona muzyką i marzeniami. Zamiłowanie Jarosława Nowosada do muzyki ma swoje odzwierciedlenie właśnie w tej książce, co w interesujący sposób uzupełnia słowo pisane. Warto włączyć sobie wspominane w opowiadaniach utwory muzyczne podczas czytania książki, żeby w pełni zrozumieć i przeżyć to, co opisuje autor. Taki pomysł narzucił się niemal sam, bo cóż innego lepiej wyraża epokę kulturalną, w jakiej umiejscowiona jest akcja, jak nie muzyka właśnie? „Czarny chevrolet” zabierze nas w podróż w czasie, z której nie będziemy chcieli tak szybko wrócić.

Ameryka lat 60., 70. i 80. minionego stulecia to czasy mitycznego american dream, dla którego nie jeden rzucił swoje dotychczasowe życie i próbował je ułożyć na nowo w kraju, gdzie wszystko wydaje się prostsze, bardziej interesujące i magiczne. Być może dlatego czas i miejsce opowiadań, które wybrał autor, nie są przypadkowe. Pobudzają w czytelniku wyobraźnię, przenoszą go w piękne i kolorowe czasy dzieci kwiatów, krążowników szos i pięknej muzyki. Opowiadania w „Czarnym chevrolecie” spięte są pewną klamrą, którą odkryć musi sam czytelnik, a fabuła pełna jest literackich smaczków.

Bohaterów łączą nie tylko miejsce i czas, ale przede wszystkim to, że nie boją się marzyć, dążyć do swojego szczęścia i stawiać czoło wyzwaniom, które to szczęście mogą im dać. Opisana przez autora rzeczywistość to czas zerwania z konwenansami, psychodeliczne przeżycia hipisów i klasyka muzyki, która powstała pół wieku temu, a inspiruje do dzisiaj. Co najlepiej widać po twórczości Jarosława Nowosada, któremu kapitalnie udało się odtworzyć tamten klimat. Autor porusza tematy trudne, ale ciągle obecne w naszym życiu – wymagająca poświęceń miłość, śmierć, ułomności ludzkiego umysłu i ciągła podróż w poszukiwaniu swojego miejsca. Dużo uwagi autor poświęca właśnie motywowi śmierci pokazując, jak wiele może mieć obliczy i w jak różny sposób można ją przeżywać. Jeśli czytelnik myśli, że autor przy tej okazji uderzy w patetyczne tony, to się grubo pomyli, bo na pewno nie jest to forma memento mori, a raczej próba pokazania tego, że śmierć jest częścią życia. Jeśli w ogóle można powiedzieć, że ktoś potrafi pięknie pisać o śmierci, to z całą pewnością będzie to właśnie autor „Czarnego chevroleta”.

Każda z historii opowiedziana jest w taki sposób, że nie można przewidzieć zakończenia, aż do ostatniego akapitu. Nowosad wprowadza elementy magiczne właściwie w każde opowiadanie i pokazuje tym samym, jak wiele zjawisk w naszym życiu, sytuacji i ludzi nie jesteśmy w stanie zrozumieć, przeanalizować i zaakceptować. Płatająca figle podświadomość, samospełniające się przepowiednie, nieprzewidziane konsekwencje, a może i przeznaczenie, dopełniają to, co oczywiste, naturalne, mierzalne i namacalne. Tak jest w życiu i tak jest w książce „Czarny chevrolet”.

Doskonale skonstruowane sylwetki psychologiczne bohaterów opowiadań i sploty wydarzeń sprawiają, że książka Jarka Nowosada jest pewnego rodzaju labiryntem. Nie tylko literackim labiryntem, ale labiryntem życia. A to dlatego, że nie sposób rozstać się z tymi fikcyjnymi postaciami, w których intymność wprowadził nas autor i nie sposób również opuścić ten mityczny świat wraz z odłożeniem książki na półkę.

O książce:

Jarosław Nowosad, "Czarny chevrolet", Olkusz 2013

Na zlecenie Galerii Literackiej przy Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu wydała Drukarnia Grafpress. Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Olkuszu.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.